Odra jest typową chorobą wieku dziecięcego. Zaczyna się od objawów grypopodobnych, aż po kilku dniach pojawia się typowa wysypka.
Tak, są. Jednak szczepienie chroni przed zakażeniem.
Szczepienie zapewnia największą ochronę. W przypadku wystąpienia odry można odpowiednio leczyć jej objawy.
Choć odra jest chorobą wieku dziecięcego, nie należy jej odrzucać jako niegroźnej. Zakażenie odrą może prowadzić do powikłań i chorób wtórnych. Skuteczną ochronę zapewniają jedynie szczepienia.
[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dziecka[/button]
Spis treści
1. obraz kliniczny odry
Według Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej u osób, które zachorowały na odrę, zwykle 10 do 12 dni po zakażeniu pojawiają się ostre objawy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka, kaszel i katar. Początkowo na błonie śluzowej policzków pojawiają się tzw. plamy Koplika, które wyglądają jak białawy nalot. Po kilku dniach rozwija się typowa dla odry wysypka, najpierw na twarzy, za uszami, a potem na całym ciele. W tym czasie często wzrasta też ponownie gorączka. Po 3-4 dniach gorączka zwykle znów spada, a wysypka znika.
Ponieważ odra czasowo osłabia układ odpornościowy, powikłania mogą być wywołane przez inne patogeny. Mogą to być np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Około jedna na 1000 osób chorych na odrę cierpi na zapalenie mózgu, które w przypadku ciężkiego przebiegu może prowadzić do następczych uszkodzeń.
2. zakażenie
Odra jest bardzo zaraźliwa. Wirusy, które wywołują odrę, rozprzestrzeniają się na całym świecie. Jednak dzięki kampaniom szczepień liczba zachorowań na odrę znacznie się zmniejszyła. Przeniesienie następuje z osoby na osobę poprzez zakażenie kropelkowe, na przykład poprzez kichanie lub rozmowę. Wszystkie osoby, które miały kontakt z osobami chorymi są narażone na zakażenie, o ile nie zostały zaszczepione i same nie pokonały jeszcze odry. To ryzyko zakażenia istnieje już na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Jeśli podejrzewasz u siebie odrę, zawsze powinieneś skonsultować się z pediatrą.
3 Leczenie odry
Ponieważ leczenie przyczynowe odry nie jest możliwe, szczepienie zapewnia najskuteczniejszą ochronę. Objawy choroby, takie jak gorączka, mogą być leczone, a antybiotyki mogą pomóc w powikłaniach spowodowanych przez bakterie.
4. szczepienie przeciwko odrze
Dzieci mogą być chronione przed odrą za pomocą dwóch szczepień. Zgodnie z zaleceniami szczepień Instytutu Roberta Kocha, dzieci powinny otrzymać pierwsze szczepienie między 11. a 14. miesiącem życia. Drugie szczepienie należy następnie podać między 15. a 23. miesiącem życia, aby można było zakończyć tzw. szczepienie podstawowe. To drugie szczepienie jest niezbędne dla bezpiecznej ochrony poszczepiennej. Jeśli zostało ono zapomniane, rodzice powinni je jak najszybciej wykonać. W nagłych przypadkach można podać szczepionkę do trzech dni po zakażeniu.
Szczepienie jest zwykle skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepienie to jest zazwyczaj dobrze tolerowane, a skutki uboczne występują rzadko. O szczepienie przeciwko odrze należy zapytać swojego pediatrę.
5. źródła i wskazówki dotyczące linków
Dalsze informacje można znaleźć na stronie internetowej Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej.
Zalecenia Stałego Komitetu ds. Szczepień (STIKO) można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha.
Na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce Instytut Roberta Kocha odpowiada tutaj.
Tekst ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje badania, diagnozy lub konsultacji u licencjonowanego lekarza. Zamieszczone tu informacje nie mogą i nie powinny być podstawą do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszych warunków użytkowania.
6. dalsza literatura dotycząca zdrowia dziecka
- Soldner, Georg (Author)