- Większość wszystkich skurczów brzucha u dziecka ma niegroźne przyczyny.
- W większości przypadków nie jest konieczne leczenie skurczów brzucha za pomocą leków. Odpoczynek, ciepło i miejsce do leżenia pomagają przynieść szybką ulgę.
- W przypadku nagłego wystąpienia silnych skurczów brzucha nie należy zwlekać z wizytą u lekarza lub w szpitalnym oddziale ratunkowym.
[Kup poduszki cieplne dla dzieci [/button]
Prawie każde dziecko cierpi od czasu do czasu na skurcze brzucha. Mimo że rodzice często bardzo martwią się o swoje maluchy, przyczyny zazwyczaj okazują się niegroźne.
Oczywiście nie oznacza to, że zawsze należy lekceważyć bóle brzucha. Jednak u wielu dzieci objawy szybko się poprawiają, tak że wizyta u lekarza w wielu przypadkach nie jest konieczna.
Spis treści
1. skurcze brzucha u dziecka mogą mieć różne przyczyny

Układ odpornościowy dzieci wciąż się rozwija, więc nie zawsze układowi pokarmowemu łatwo jest uniknąć wirusów i bakterii czy poradzić sobie ze stresem.
Z reguły ból brzucha i skurcze u dziecka nie są powodem do niepokoju. Nietolerancje pokarmowe, krótkotrwałe zaparcia lub po prostu niewielki stres mogą rozregulować wrażliwy przewód pokarmowy dziecka.
Jeśli skurczom brzucha u dziecka towarzyszą wymioty i biegunka, wskazuje to na grypę żołądkową. W takim przypadku najgorsze objawy mijają po około jednym do dwóch dni.
1.1 Ostre skurcze brzucha – te przyczyny są typowe

Jeśli Twoje dziecko cierpi na ostre skurcze brzucha, jest to zwykle spowodowane następującymi przyczynami:
- Wzdęcia: Niemowlęta i maluchy szczególnie często cierpią na wzdęcia, które powodują, że do brzucha dostaje się zbyt dużo powietrza. Powoduje to bóle brzucha i skurcze, przez co często odmawia się jedzenia.
- Zaparcia: W zależności od aktywności jelit, spożywanych pokarmów i ilości ruchu, dzieci są podatne na zaparcia. Jeśli nie wypróżniają się przez dłuższy czas, prowadzi to do utraty apetytu. Picie dużej ilości płynów pomaga zapobiegać zaparciom lub łagodzić ich objawy.
Jeśli jednak silne skurcze brzucha u dziecka nie ustępują po jakimś czasie i występują inne objawy, takie jak gorączka, wymioty lub biegunka, należy zasięgnąć porady lekarza.
Twardy brzuch może również wskazywać na poważne problemy, takie jak niedrożność jelit.
Uwaga: Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem nagłym i powinno być leczone jak najszybciej, ale zdarza się rzadko.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
1.2 Postawienie diagnozy w przypadku przewlekłych skurczów brzucha

Mimo że większość skurczów brzucha, które powtarzają się u dziecka w regularnych odstępach czasu, okazuje się niegroźna, to i tak w trosce o zdrowie dziecka powinnaś je dokładnie zbadać.
Przewlekłe bóle brzucha wskazują zazwyczaj na przyczyny psychosomatyczne. Mogą je wywołać np. problemy w szkole, kłótnie w rodzinie lub ogólne przemęczenie.
Szczególnie w przypadku zespołu jelita drażliwego skurcze brzucha pojawiają się znacznie szybciej w fazach stresowych, choć nie mają one żadnych przyczyn organicznych.
Jeśli objawy są znośne, ale powtarzają się w regularnych odstępach czasu, sensowne jest prowadzenie dzienniczka objawów.
Najlepiej zapisywać w nim, jakie czynności podejmowało dziecko i w jakich momentach pojawiały się skurcze brzucha.
Jeżeli na przykład objawy występują w niedzielne wieczory lub w poniedziałkowe poranki przed szkołą, to oczywiste jest, że istnieje psychosomatyczny związek ze szkołą.
Jeżeli natomiast skurcze żołądka występują często po jedzeniu, wskazuje to na nietolerancję pokarmową.
Jednak, aby wykluczyć choroby organiczne, powinieneś przynajmniej przeprowadzić jednorazową kontrolę u pediatry.
W tym filmie na YouTube można ponownie zobaczyć, że nie należy się zbytnio martwić:
2. złagodzenie skurczów żołądka u dziecka – te domowe sposoby pomagają

Przede wszystkim w łagodzeniu ostrych skurczów brzucha chodzi o odpoczynek i relaks. Butelka z gorącą wodą lub poduszka grzewcza pomogą rozluźnić skurczone mięśnie brzucha.
Podobną ulgę od wewnątrz przynosi herbata (najlepiej z mięty pieprzowej, rumianku lub kopru włoskiego).
Szczególnie w przypadku psychosomatycznie wywołanych bólów brzucha, relaksacyjne podejście zwykle prowadzi do szybkiej poprawy objawów.
Ogólnie rzecz biorąc, należy upewnić się, że dzieci nie są w rezultacie nadmiernie obciążone i zestresowane. Tłuste jedzenie i ciężkie posiłki bezpośrednio przed pójściem spać mogą powodować problemy w nocy.
Wystarczające spożycie płynów i dużo ćwiczeń to najlepsze domowe sposoby zapobiegania skurczom brzucha u dziecka. Leki powinny być jednak tylko rozwiązaniem awaryjnym.
Można stosować zarówno środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, jak i przeciwskurczowe, np. buscopan.
To, co pomoże, zależy od dokładnej przyczyny skurczów brzucha.
Jeśli wykluczono już przyczyny organiczne, można sięgnąć także po homeopatię.
3. Badanie lekarskie zależy od objawów

Przede wszystkim lekarze podczas badania zadają mnóstwo pytań. Jeśli więc masz jakieś dolegliwości, zwróć uwagę na to, jak wygląda stolec dziecka, czy więcej problemów występuje w nocy, czy podejrzewasz nietolerancję pokarmową.
Z reguły pediatrzy palpują brzuch, aby znaleźć przyczynę. Ponadto w wielu gabinetach rozważą wykonanie badania USG.
Z kolei znacznie bardziej nieprzyjemna gastroskopia lub kolonoskopia jest wykonywana tylko wtedy, gdy lekarze mają konkretne podejrzenia lub chcą wykluczyć przyczyny organiczne.
Jest to typowe działanie na przykład w przypadku, gdy dziecko ma krew w stolcu.
4. kup wkładki termiczne dla dzieci
- NATURALNA ULGA... przy bólu brzucha lub bólach menstruacyjnych, kolkach, lumbago i bólach pleców. Poduszka cieplna działa kojąco na pęcherz albo nerki, przy dreszczach lub przeziębieniu.
- POZWALA ODPOCZĄĆ... dzięki utrzymującemu się przez 45 minut ciepłu – czas na uspokojenie i odprężenie. Poduszka z pszenicą jest puszysta i przyjemnie ciepła. Idealna także jako przytulanka.
- SZCZEGÓLNIE PRZYTULNA... przez wypełnienie w 100 % bardzo małymi ziarnami pszenicy bio (nr identyfikacyjny organu kontrolnego DE-ÖKO-001). Inlet z 4 komorami.
- BEZPIECZNE STOSOWANIE... dzięki szyciu o wysokiej jakości wykonania przez fachowców w UE. Szczególnie mocne szwy wykonane nićmi żeglarskimi. Nie jest potrzebna gorąca woda, jak w przypadku termoforów.
- ŁATWA PIELĘGNACJA... dzięki zdejmowanej poszewce. Poszewkę poduszki zbożowej można prać w pralce bez problemu w 30 °C.
- Wymiary: 50 x 16 cm
- Wypełnienie: wypełnienie z prosa lawendowego
- Ogrzewanie: 90 sek/800 W piekarnik mikrofalowy 10 min 100 stopni obieg powietrza
- Materiał: 100% poliester
- 100% możliwość używania w kuchence mikrofalowej: 90 sek. w kuchence mikrofalowej przy maks. 800 W – magazynuje ciepło do 2 godz.
- Możliwość podgrzewania również w piekarniku (kuchenka): ok. 100 stopni na ok. 10 min – położyć na dolnej szynie na talerzu
- Ze 100% naturalnego wypełnienia: mieszanka nasion lnu i lawendy