Zabawy z palcami: Najlepsze pomysły na zabawy z palcami i rękami dla dzieci

Tematem zabaw paluszkowychinteresują się już niemowlęta, a maluchy uczą się rymowanek także w przedszkolu .Poza zabawą i rozrywką, zabawy paluszkowe mają również wpływ na naukę dzieci. W naszym poradniku zebraliśmy serię zabaw paluszkowych, które są …

Zabawy z palcami: Najlepsze pomysły na zabawy z palcami i rękami dla dzieci

Familie spielt mit Fingerpuppen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Zabawy z palcami: Najlepsze pomysły na zabawy z palcami i rękami dla dzieci
Co to są zabawy paluszkowe?

Zabawy paluszkowe to małe gry, które wykonuje się za pomocą rąk. Podobnie jak w teatrze lalek, opowiadana jest historia. Zamiast kukiełek, historia jest wykonywana za pomocą rąk.

Jakie umiejętności kształci się u dzieci?

Rymowanki i gesty w zabawie paluszkowej stymulują rozwój umiejętności motorycznych, a jednocześnie ćwiczą zręczność i koordynację oko-ręka. Współdziałanie języka, umiejętności motorycznych i gestów jest podstawą rozwoju myślenia poznawczego.

Jakie są gry paluszkowe?

W gry paluszkowe można grać przy różnych okazjach i łatwo je włączyć do codziennego życia. Wybór pomysłów na gry jest bardzo duży.

Tematem zabaw paluszkowychinteresują się już niemowlęta, a maluchy uczą się rymowanek także w przedszkolu .Poza zabawą i rozrywką, zabawy paluszkowe mają również wpływ na naukę dzieci. W naszym poradniku zebraliśmy serię zabaw paluszkowych, które są łatwe do wykonania wraz z instrukcją.

[button]Kup online książki z pomysłami zabaw paluszkowych[/button]

1. podczas zabaw paluszkowych opowiadana jest historia

Bei der u3 wird die Reaktion von Babys auf Finger getestet.
Zabawy paluszkowe dla niemowląt i maluchów

Zabawy paluszkowe to małe gry, które wykonuje się za pomocą rąk. Podobnie jak w teatrzyku kukiełkowym, opowiadana jest historia. Zamiast kukiełek, historia jest wykonywana za pomocą rąk. Palce są używane do opowiadania małych akcji lub historii. Poszczególne palce przyjmują różne role ludzi, zwierząt lub rzeczy.
Zabawy paluszkowe nadają się już dla najmłodszych dzieci. Im mniejsze są dzieci, tym łatwiejsze są oczywiście zabawy paluszkowe i rymowanki. Zabawy paluszkowe są odpowiednie już w pierwszym roku życia dziecka. Zafascynowane i podekscytowane maluchy obserwują zabawy paluszkowe. Cieszą się z uwagi i nawiązują kontakt z otoczeniem. Poprzez łaskotanie lub kołysanie wersów dzieci dokonują pierwszych doświadczeń fizycznych.

2. dzieci bardzo szybko uczą się zabaw paluszkowych

Dzieci są bardzo ciekawskie, szybko się uczą i naśladują wszystko, co demonstrują dorośli. Są więc również otwarte na naukę zabaw paluszkowych. Kiedy rodzice uczą swoje dzieci zabaw paluszkowych, powinni wykazać się opanowaniem i nie wywierać presji na dziecko, jeśli nie opanuje ono zabawy za pierwszym zamachem. Luźne podejście bardziej sprzyja procesowi uczenia się niż nacisk na wykonanie.

Wskazówka: Zawsze zachęcaj dziecko w przyjazny sposób i zapewnij mu różnorodność, aby się nie znudziło.

3. istnieją zabawy paluszkowe dla przedszkola na każdą okazję

Dla żłobkowiczów lub dzieci, które już chodzą do przedszkola, są liczne zabawy paluszkowe, np. o tematyce gospodarstwa, letnie, zimowe, świąteczne czy jesienne z instrukcją. Krótkie gry paluszkowe rozgrywane z pomocą osoby dorosłej są najlepsze dla dziecka lub malucha. W tabeli znajdziecie szereg wskazówek i inspiracji na zabawy paluszkowe do skopiowania.

Gra paluszkowa Opis
Kciuk „Kciuk zbiera śliwki” to popularna zabawa paluszkowa mająca na celu zapoznanie dzieci ze wszystkimi palcami w sposób zabawowy. Po kolei wyciąga się do dziecka jeden palec ręki i mówi następującą rymowankę: To jest kciuk, potrząsa śliwkami, zbiera je, niesie do domu i zjada wszystkie.
Dziesięć małych fidgeterów „Dziesięciu małych fidgeterów” to zabawna gra paluszkowa, która jest świetną rozrywką dla grup.
Najpierw porusza się wszystkimi dziesięcioma palcami w przód i w tył i macha się rękami. Następnie wypowiadacie następujące zdanie: „Dziesięciu małych fidgeterów wierci się w przód i w tył. To nie jest trudne dla dziesięciu małych fidgeterów.”
Następnie ponownie macha się palcami i przesuwa dłonie z góry na dół. „Dziesięć małych fidgeterów fidgetuje w górę i w dół. Dziesięć małych fidget spinnerów robi to w kółko.”
Powtarzasz to jeszcze raz, poruszając znaleziskami w kółku, mówiąc: „Ten little fidgeters fidget all around. Dziesięć małych fidgeterów, wcale nie są głupie”.
Po kilkukrotnym pozwoleniu na fidgetowanie palców, chowamy ręce za plecami i mówimy: „Ten little fidget spners lubi bawić się w chowanego. Dziesięć małych fidget spinnerów znika naraz!”. Trzymając ręce za plecami, pytasz: „Fidżety gdzie jesteście?”. Teraz możesz przynieść ręce z powrotem do przodu i pozwolić palcom znów dziko fidgetować.
Himpelchen i Pimpelchen Beliebte Fingerspiele für den Kindergarten im FrühlingHimpelchen und Pimpelchen to jedna z najbardziej znanych zabaw paluszkowych. Rymowanka brzmi następująco:
Himpelchen i Pimpelchen weszli na górę. Himpelchen był Heinzelmannem, a Pimpelchen krasnalem.
Długo siedzieli na górze i machali swoimi spiczastymi czapkami.
Ale po trzydziestu trzech tygodniach wczołgali się na górę.
Tam śpią w dobrym spokoju. Bądźcie cicho i słuchajcie uważnie!
Poruszasz palcami, wyciągając najpierw oba kciuki do góry i przesuwając je po kawałku. Następnie machaj kciukami i chowaj je w pięści. Na koniec przyłóż ucho do pięści i posłuchaj, czy coś z nich usłyszysz.
Zabawy paluszkowe ze zwierzętami: Tam masz dalera Ta zabawa paluszkowa to pierwszy kontakt dzieci z pieniędzmi lub liczbami w formie zabawy. Palce nie odgrywają tu bardzo ważnej roli, a raczej dłoń.
Bierzesz rękę dziecka w swoją i delikatnie głaszczesz ją drugą ręką wypowiadając słowa: „Oto talar, idź na targ. Kup sobie krowę, do niej małe cielę, małe cielę ma mały ogonek, kille kille mała gęś!”. Przy ostatnim wersie „kille kille gosposia” następuje zaskoczenie dziecka poprzez łaskotanie go. Dzieci mogą również wykonywać tę zabawę z rodzicami, co wywołuje wielkie emocje i radość, gdy uda im się połaskotać mamę lub tatę.
Zabawa paluszkowa na karnawał w przedszkolu Ta gra paluszkowa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ rymowanka jest znacznie dłuższa i musi być połączona z ruchami pal uszków.
Na początku paluszki wiercą się: „Wszystkie moje małe paluszki chcą być dziś wesołe!”, potem paluszki biegną „Idą na zabawę karnawałową, nikt nie może się doczekać”. Potem wiją się kciuki: „Wszyscy się spieszą – raz, dwa, trzy – jest na karnawałowej uczcie: na czele, cała naprzód, idzie wesoła skakanka;”. Palec wskazujący mówi: „Tu księżniczka Tausendschön – z księciem chce iść”. Dodajemy palec środkowy: „Spójrz, czarownica Hinkeviel, z czarodziejską miotłą;” i palec serdeczny: „a za nią widzisz też klauna z wielkim brzuchem!”. Wreszcie mały palec: „A na końcu, w ostatnim rzędzie, jest też karzeł”.
Z „Trarą” i z „Tschinbumm” orkiestra dęta idzie w kółko. Z „Trarą” zaciskają pięści i dmuchają, z „Tschinbumm” klaszczą w dłonie. „Z „Tschinbumm” i z „Trarą”, Fasching, Fasching, on tu jest!”.
Zabawy paluszkowe z wełną Ta gra z włóczki jest również grą zręcznościową, znaną również jako gra czarownic. Za pomocą nitki lub wełny palcami zawiązuje się figury. W grę gra się w parach. Drugie dziecko musi zdjąć figurę własnymi palcami, nie dopuszczając do odpadnięcia nitki.

4. zabawy paluszkowe wspierają kompetencje dzieci

Kinder lernen Farben Lieder in der Kita und gesunde Ernährung.
Dzieci uczą się języka poprzez zabawy paluszkowe

W zabawach paluszkowych tkwi ogromny potencjał. Poprzez zabawę dzieci nabywają pierwsze umiejętności. Czują się zauważone i odkrywają własną tożsamość. Naśladują to, co pokazują im dorośli i odkrywają własną skuteczność, zdając sobie sprawę, że ich palce należą do nich i że mogą coś z nimi zrobić. Nawiązują kontakt z otoczeniem i budują pierwsze relacje. Wzmacnia to ich pewność siebie.

Opowiadane historie i rymowanki zachęcają do posługiwania się językiem. W szczególności wzmacnia się rozumienie języka i coraz bardziej poszerza się zasób słownictwa. Maluchy dodatkowo poznają różne wysokości dźwięków w języku. Poprzez koncentrację na swoim odpowiedniku dzieci uczą się dłużej skupiać na jednej czynności. Powtarzanie wersów i gestów pomaga budować pamięć.

Rymowanki i gesty w zabawie paluszkowej stymulują rozwój umiejętności motorycznych, a jednocześnie ćwiczą zręczność i koordynację oko-ręka. Współdziałanie języka, umiejętności motorycznych i gestów jest podstawą rozwoju myślenia poznawczego. Palce symbolizują wymyślone stworzenia, zwierzęta lub przedmioty, dzięki czemu pobudzają również fantazję i wyobraźnię dzieci.

Zalety zabaw paluszkowych w skrócie:

  • Dzieci nabywają pierwsze umiejętności
  • Odkrywają własną skuteczność
  • Budowanie relacji i zaufania
  • Rozwój rozumienia języka
  • Poszerzanie zasobu słownictwa
  • Kształcenie zdolności do koncentracji
  • Wspierają pamięć
  • Rozwój umiejętności motorycznych i zręczności
  • Stymuluje wyobraźnię

5. kup książki z pomysłami zabaw palcami online



Artykuły powiązane