W zależności od formy zabawy trenuje się np. kreatywność, ćwiczy się motorykę małą i dużą, nabywa się umiejętności społeczne.
Na zewnątrz można pozwolić dzieciom rozpoznawać gatunki drzew w lesie, zorganizować olimpiadę dziecięcą na świeżym powietrzu lub wykorzystać gry wodne do ochłodzenia się, gdy pogoda jest zbyt gorąca.
Spróbuj na przykład gry „Czy to pływa?”. Dajesz grupie przedmiot i pozwalasz dzieciom zgadnąć, czy unosi się on na powierzchni, czy nie.
Wychowawcy mają wymagające zadanie, ponieważ oprócz czystego nadzoru, dzieci muszą być zachęcane i wyzwaniem, jak to możliwe.
Aby oddać sprawiedliwość temu punktowi, odpowiednie są gry w przedszkolu, w których dzieci uczą się różnych umiejętności mimochodem.
W naszym poradniku otrzymają Państwo wskazówki dotyczące zabaw dla dzieci, które ubarwiają codzienne życie w przedszkolu.
Dowiecie się, jakie zabawy ruchowe są odpowiednie dla maluchów i jakie zabawy grupowe można zaproponować dla dzieci 3-letnich lub 5-letnich.
[button]Polecane książki z zabawami dla przedszkolaków[/button]
Spis treści
1. zabawy w przedszkolu sprawiają, że wszystkie pory roku są nieco bardziej kolorowe
Przedszkole bez gier dla dzieci – ten pomysł wydaje się straszny. Czy to gry salonowe, czy gry zręcznościowe, zabawy są po prostu nieodłączną częścią przedszkola.
Później pozostaje jeszcze wystarczająco dużo czasu na poważne życie.
Istnieje wiele różnych obszarów, w których gry dla dzieci mogą być wykorzystywane do poprawy różnych umiejętności. Krótką listę znajdziesz w poniższym przeglądzie:
- percepcja sensoryczna, zwłaszcza rozwój mowy i słuchu
- rozwój motoryki małej i dużej
- interakcje społeczne i kompetencje
- rozwój samomotywacji i wytrwałości
- uczenie się kompetencji emocjonalnych
- kształcenie kreatywności
- nabywanie umiejętności matematycznych i naukowych
Wszystkie te obszary można wspierać za pomocą gier edukacyjnych. Przy odrobinie wyobraźni można dostosować różne gry do różnych okazji, zmieniając tylko nieznacznie kolejność.
Możesz mieć gry świąteczne lub gry karnawałowe w krótkim czasie.
2. gry dla dzieci w przyrodzie
Zabawa jest elementarna dla rozwoju:
Niestety, nie każde dziecko na świecie ma możliwość grania w gry i przeżywania dzieciństwa tak, jak powinno być. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Unicef pokazuje, jak ważna jest zabawa dla nauki.
Gdy tylko jest to możliwe, odpowiednie są gry na świeżym powietrzu. Szczególnie w miesiącach letnich warto zorganizować olimpiadę dla dzieci. Obejmuje ona wiele różnych gier, które sprawdzają zdolności fizyczne dzieci.
Najlepiej, aby poszczególne kategorie gier były tak zaprojektowane, aby dobrze rozłożyć szanse poszczególnych dzieci.
Na przykład do dnia olimpijskiego można włączyć klasyczne gry biegowe, a także gry rzutowe i zręcznościowe. Za każdą z gier dzieci otrzymują punkty, które są sumowane na koniec dnia, aby ukoronować zwycięzcę.
Wskazówka: Dzieci szczególnie cieszą się z małego, własnoręcznie wykonanego certyfikatu, na którym zapisane są osiągnięcia dnia.
Przy okazji jest to doskonały sposób na sprawdzenie zdolności motorycznych dzieci.
W szczególnie upalne dni mniejszy sens ma wykonywanie wymagających fizycznie czynności. Trudne gry umysłowe są również trudne do wdrożenia w upale. Zamiast tego zorganizuj gry wodne, aby zapewnić trochę chłodu.
Z drugiej strony, w lesie można podejść do drzew z bliska i osobiście. W przypadku gry polegającej na rozpoznawaniu małych drzew, zaprowadź dziecko z zawiązanymi oczami do drzewa. Dziecko ma około dwóch minut na zbadanie drzewa tylko rękami.
Po tym czasie zaprowadź dziecko z powrotem do grupy. Teraz zadaniem dziecka jest odkrycie drzewa, które właśnie skończyło.
Ta gra ćwiczy spostrzegawczość dzieci. W danej sytuacji ważne jest, aby skupić się tylko na poszczególnych zmysłach.
3. pomysły na przedszkole w pomieszczeniach zamkniętych
Nie każdego dnia świeci słońce i pogoda wygląda szczególnie zachęcająco. Na złe dni lub po prostu dla krótkiego oddechu od całego świeżego powietrza są różne gry, w które można grać bez większej przestrzeni.
Co powiesz na przykład na mały eksperyment dla przedszkola? Do ciekawej gry „Czy to pływa?” potrzebujesz dużego przezroczystego pojemnika, który wypełniasz wodą i różnych mniejszych przedmiotów, które mogą, ale nie muszą unosić się na wodzie.
W przypadku każdego przedmiotu, który zaprezentujesz grupie, wszystkie dzieci mogą zdecydować, czy ich zdaniem przedmiot zatonie, czy utrzyma się na powierzchni.
Do eksperymentu szczególnie nadają się następujące przedmioty:
- marchewki, banany, jabłka lub inne owoce
- zmięta kartka papieru
- spinacz do papieru i pinezka do rysowania
- różne kamienie (pumeks jest idealny, ponieważ nie tonie)
- trochę liści
- szyszka jodłowa lub sosnowa
Następnie daj dzieciom możliwość dokładniejszego zbadania poszczególnych przedmiotów. Ten mały eksperyment ćwiczy uwagę, spostrzegawczość i szacowanie wagi.
Wskazówka: Zabawy w nadawanie imion są szczególnie przydatne przy poznawaniu się, ponieważ pomagają dzieciom przezwyciężyć strach przed kontaktem.
Na przykład usiądźcie wszyscy w kole z miękką piłką, którą dzieci rzucają tam i z powrotem. Każde dziecko, które złapie piłkę, musi krótko powiedzieć swoje imię, a następnie może kontynuować rzucanie piłki.
Jeśli chcesz użyć tej gry jako gry dla maluchów dla 2-latków, nie używaj rzutów. Najlepiej usiąść razem na podłodze i toczyć piłkę od dziecka do dziecka.
4. gry sportowe w przedszkolu
Podczas zabaw w kółku krzesełkowym, zabaw językowych, zabaw z kostką czy nawet zabaw paluszkowych dzieci bardzo mało się ruszają. Dlatego zawsze należy zadbać o to, aby dać dzieciom możliwość puszczenia pary w różnych zabawach.
Jeśli to możliwe, użyj sąsiedniej sali gimnastycznej, aby wypróbować gry takie jak „Kto się boi boga?” lub „Ogień, woda, piasek”.
Bądź kreatywny i wykorzystaj własne pomysły, aby zbudować tor, w którym dzieci muszą wykorzystać swoje różne umiejętności.
Mogą na przykład musieć utrzymać równowagę na ławce, zjeżdżać z pochyłej ławki lub biegać szczególnie szybko po zygzaku. Zbuduj mniejsze elementy do wspinaczki i sprawdź umiejętności koordynacyjne w połączeniu z uwagą.
Można to zrobić na przykład poprzez gry muzyczne, w których muzyka nagle się zatrzymuje. Można też zająć się percepcją wzrokową, wskazując różne czynności poprzez trzymanie w górze rąk lub kolorowej piłki.