Gry na percepcję: Gry promocyjne dotyczące percepcji zmysłowej

Czym są gry percepcyjne i na czym polegają? Na jakie punkty zwracać uwagę i w jakim wieku ma sens integrowanie gier percepcyjnych? W naszym przewodniku zajmujemy się tymi wszystkimi pytaniami. Dowiesz się, jakie są pomysły …

Gry na percepcję: Gry promocyjne dotyczące percepcji zmysłowej

barfußpfad
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Gry na percepcję: Gry promocyjne dotyczące percepcji zmysłowej
Jaki jest cel zabaw percepcyjnych?

Dzięki zabawom percepcyjnym dzieci uczą się, jak korzystać z różnych zmysłów.

Co to są zmysły?

Jest w sumie pięć zmysłów: węch, smak, widzenie, czucie i słuch. O tym, jak można na przykład wyzwać zmysł węchu, można przeczytać tutaj.

Co należy wziąć pod uwagę planując zabawy percepcyjne?

Gry percepcyjne zazwyczaj koncentrują się na jednym zmysle. W bardziej złożonych grach, różne zmysły są potrzebne w tym samym czasie.

Czym są gry percepcyjne i na czym polegają? Na jakie punkty zwracać uwagę i w jakim wieku ma sens integrowanie gier percepcyjnych?

W naszym przewodniku zajmujemy się tymi wszystkimi pytaniami. Dowiesz się, jakie są pomysły na gry i jakie korzyści niosą ze sobą gry percepcyjne. Wyjaśniamy również różne gry, w które można grać z grupą dzieci.

[button]Różne gry percepcyjne dla dzieci[/button]

1. gry percepcyjne wyostrzają zmysły

Kennenlernspiele Kindergarten
Percepcję można trenować na wiele różnych sposobów.

Celem gier percepcyjnych jest odwołanie się do poszczególnych zmysłów oraz aktywne i świadome odbieranie otoczenia. To, co dla wielu może brzmieć bardzo logicznie, nie jest jednak szczególnie wyraziste u każdego dziecka. Co więcej, jak pokazują badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Ohio, percepcja dzieci funkcjonuje inaczej niż u dorosłych.

Niektóre dzieci bardzo słabo angażują pewne zmysły. Nie dostrzegają (jeszcze) korzyści z tego płynących. Dlatego warto nauczyć się poprawiać swoją percepcję za pomocą specjalnych gier.

Oprócz czystego uwrażliwienia na różne zmysły, wiele gier percepcyjnych ma na celu wykorzystanie już nabytych umiejętności do rozwiązania gry za ich pomocą. Gry z zakresu percepcji zmysłowej odnoszą się do pięciu zmysłów:

  • Węch
  • Słuchu
  • Czucie
  • Smak
  • Zobacz

Poprzez celowe włączanie lub wyłączanie pewnych zmysłów dzieci uczą się, jakie znaczenie ma dany zmysł. Ponadto doświadczają, że mimo utraty jednego lub więcej zmysłów są w stanie rozwiązać postawione przed nimi zadanie.

2. wyzwanie dla zmysłu węchu

Wahrnehmungsspiele Ideen
Percepcję węchową można wspierać nie tylko w przyrodzie.

Nasz zmysł węchu pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z wieloma zwierzętami. Mimo to mamy wystarczająco dużo komórek węchowych, by móc rozróżniać tysiące różnych zapachów. Jedną z zabaw sprawdzających ten zmysł jest pamięć z zapachami.

Do tej gry potrzebne są puszki po folii (jeśli jakieś zostały z dawnych czasów) lub puste puszki po śmietanie. Ważne jest, aby były one nieprzezroczyste. Teraz do puszek należy wsypać różne przyprawy. Każda przyprawa musi znaleźć się w dwóch puszkach.

Następnie zamknij pokrywkę i zrób w niej kilka dziurek. Teraz ponumeruj poszczególne puszki numerami i zapisz zapach w nawiasie. Zdublowane przyprawy otrzymają oczywiście ten sam numer.
Wymieszajcie puszki razem i można rozpocząć grę w memory. Wygrywa ten, kto wywęszy najwięcej par.

Wskazówka: W trakcie gry upewnijcie się, że żadne z dzieci nie przewraca słoików i nie patrzy na numery.

Oczywiście oprócz przypraw nadaje się wiele innych zapachów. Ważne jest tylko, aby zapach był w miarę wyraźnie wyczuwalny. Jeśli nie szukacie zabaw dla przedszkolaków, ale chcielibyście zmodyfikować grę dla dorosłych, to może spróbujecie egzotycznych zapachów?

3. Trenuj percepcję słuchową

Morgenkreis
Przy wielu grach percepcyjnych pracuje się w grupie.

Każdego dnia niezliczona ilość dźwięków zalewa dziecko. Może to być samochód, kosiarka do trawy, a nawet śpiew ptaków. Ale co z klasyfikacją dźwięków? Gra Koncert Zwierząt służy do trenowania tego aspektu.

W tej grze dla przedszkolaków, siedzisz w kole ze swoją grupą. Teraz przydzielcie każdemu dziecku głos zwierzęcia. Powinny to być zwierzęta, dla których każde dziecko może przypisać dźwięk, na przykład:

  • Pies
  • Kot
  • Świnia
  • Krowa
  • Osioł
  • Żaba

Jedno dziecko wchodzi do środka koła. Zawiążcie mu oczy. Teraz obróć dziecko na chwilę tak, aby nie wiedziało już dokładnie, kto gdzie siedzi. Wszystkie dzieci zaczynają jednocześnie wydawać dźwięk zwierzęcia, które im przypisałeś.

Zadaniem dziecka na środku jest wybranie konkretnego zwierzęcia, które przypiszesz. Jeśli dzieci są już trochę starsze i zadanie jest bardzo łatwe, można zawsze przypisać ten sam dźwięk dwóm dzieciom. Nowym zadaniem będzie wtedy dopasowanie par.

Wskazówka: Ponieważ mniejsze dzieci czasem szybko zapominają, jakie zwierzę zostało im przydzielone, można pracować z kartami zwierząt, które rozdajecie w grupie.

4 Zmysł dotyku w życiu codziennym i w przyrodzie

Odczuwanie i dotykanie:

Terminy te w języku technicznym określane są również jako percepcja haptyczna i dotykowa.

Dzieci często dotykają przedmiotów, aby zapamiętać ich kształty. W międzyczasie niemowlęta wkładają do ust prawie każdy przedmiot, który im się poda, aby go poczuć. Z czasem jednak przewagę zyskuje percepcja wzrokowa, przez co coraz mniej przedmiotów jest dotykanych.

Aby wzmocnić ważny zmysł dotyku, doskonale sprawdzają się zabawy percepcyjne na łonie natury. Wybierz się do lasu z grupą dzieci. Udajcie się w miejsce, gdzie jest jak najwięcej różnych drzew.

Wahrnehmungsspiele mit Wasser
Gdy znajdzie się właściwe drzewo, radość jest ogromna.

Następnie zawiąż dziecku oczy i zaprowadź je do drzewa. Daj dziecku jedną do dwóch minut, aby poczuło drzewo. Teraz zaprowadź dziecko z powrotem. Zdejmijcie opaskę i możecie rozpocząć poszukiwania tego jedynego drzewa.

Oczywiście zmysł dotyku można promować nie tylko na zewnątrz. Jedną z zabaw w pomieszczeniach jest nowa wariacja klasycznej gry w memory. Przyklejajcie poszczególne karty w parach z różnych materiałów i grajcie w grę percepcyjną z zawiązanymi oczami.
Odpowiednie materiały to wata, korek, tektura, filc, kora drzewa, piasek lub żwirek.

5. Nauka poznawania i rozróżniania smaków

schmecken
Dzieci poznają nowe rodzaje owoców i warzyw.

Jedzenie jest często postrzegane i interpretowane. Ale jak ono właściwie wygląda, gdy nic nie widzimy? Proste zabawy percepcyjne zachęcają dzieci do wypróbowania różnych nieznanych im rzeczy.

Zróbcie test smaku. Pokrój różne owoce na kawałki tej samej wielkości. Do testów nadają się prawie wszystkie rodzaje owoców i wiele warzyw, np. jabłka, gruszki, banany, kiwi, śliwki, nektarynki, ale także papryka, marchewka czy pomidor.

Zaopatrz się w talerzyk dla każdego dziecka. Przykryj talerze maską, aby nikt nic nie widział z góry. Teraz zawiąż oczy dziecku, na które przyszła kolej i pozwól mu przeprowadzić test.
Niektóre dzieci są w stanie rozpoznać wiele rodzajów owoców, inne mają tu wyraźne deficyty.

Aby gra była nieco bardziej ekscytująca, możesz użyć także bardziej intensywnych owoców, takich jak cytryny czy imbir.

Uwaga: Wcześniej wyjaśnij z rodzicami, czy nie ma żadnych alergii pokarmowych.

6. ćwiczenia z zakresu percepcji wzrokowej

visuelle Wahrnehmung schulen visuelle Wahrnehmung Übungen
Ta gra przynosi pewność siebie.

Pomysłów na gry dla dzieci w dziedzinie widzenia jest wiele. Na przykład wyjdźcie razem na łono natury. Teraz niech dzieci szukają wielu różnych rzeczy, które mają różne kolory. W tym procesie dzieci dużo się poruszają i są dobrze zajęte przez czas.

Następnie nadszedł czas, aby je posortować. Który przedmiot ma jaki kolor? Z kolorami można wspaniale pracować. Możesz nazwać każdy kolor, posortować je według jasności lub ułożyć we wspólne grupy.

Dla nieco starszych dzieci odpowiednia jest gra Przewodnictwo. Jedno dziecko prowadzi drugie z zawiązanymi oczami przez pokój. W trakcie należy wyjaśnić wszystkie rzeczy, które stanowią przeszkodę lub znajdują się w określonych miejscach.
Ta gra w połączeniu z ruchem ćwiczy również koncentrację i przekazuje poczucie odpowiedzialności.

Łączenie różnych zmysłów

Wahrnehmungsspiele mit Ballons
Za pomocą balonika można wiele osiągnąć
.

Podczas zabaw percepcyjnych nie zawsze trzeba skupiać się na jednym z zmysłów. Na przykład pracuj z piłkami lub z balonami, aby połączyć różne aspekty.

Najpierw utwórzcie dwuosobowe zespoły. Teraz zadaniem każdego zespołu jest utrzymanie balonu, piłki lub czegoś podobnego między plecami podczas ruchu. Dodatkowo możesz zawrzeć warunki, takie jak, poruszaj się tylko wtedy, gdy

  • gra muzyka (aby dać poczucie rytmu)
  • lub wykonać ćwiczenie z zawiązanymi oczami (zwykle zbyt trudne dla małych dzieci).

Ewentualnie zmieńcie pozycję. Trzymaj balon np. między głowami, brzuchami lub pośladkami. W tę grę można dobrze grać z osobami upośledzonymi umysłowo (w zależności od ich ograniczeń), ponieważ nie wymaga ona wielu wyjaśnień ani języka.

8. Różne zabawy percepcyjne dla dzieci

Artykuły powiązane