Najczęstsze i najbardziej oczywiste objawy to ciężkie uciskanie, grudkowate stolce, zablokowany odbyt, niekompletna toaleta i rzadkie wypróżnienia.
Problemy psychologiczne często prowadzą do zaparć. Na przykład, dzieci po rozwodzie są bardziej narażone na zaparcia niż dzieci, które dorastają w szczęśliwych rodzinach.
Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku. Na przykład, podawaj dziecku dietę o wysokiej zawartości błonnika i upewnij się, że je dużo świeżych owoców i warzyw, w tym soków. Więcej wskazówek znajdziesz w rozdziale 4.
Pomocy, moje dziecko nie miało wypróżnienia przez cały dzień! Być może znacie Państwo takie wołania o pomoc od młodych rodziców lub zadaliście sobie już pytanie: Co pomaga na zaparcia u dzieci? W tym miejscu chcielibyśmy powiedzieć wszystko jasne. Bez paniki, o zaparciach u dzieci mówimy dopiero wtedy, gdy przez ponad trzy dni nie mogą załatwić swoich wielkich spraw, a potem z bólem oddają twarde stolce.
Chodzenie do toalety nie może być bardziej zróżnicowane: Niektórzy ludzie mają wypróżnienia trzy razy dziennie, inni tylko trzy razy w tygodniu. Dopóki Twoje dziecko mieści się w tym zakresie, jest to całkowicie normalne i niepozorne. W tym artykule wyjaśniamy, jak możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli to naprawdę jest zaparcie.
[button]Przyjazna dziecku książka o trawieniu[/button]
Spis treści
1. lekarze odróżniają ostre zaparcia od zaparć przewlekłych.
Było już wspomniane na początku: liczba wizyt w toalecie różni się u poszczególnych osób, niemniej jednak istnieją oznaki, wskazania i objawy, które przemawiają za ostrym zaparciem u dzieci, a także objawy sugerujące przewlekłe zaparcie u dzieci.
Poniższa tabela pokazuje, jak rozpoznać, która forma zaparcia:
Zaparcie przewlekłe | Ostre zaparcie | |
---|---|---|
Symptomy |
|
|
Czas trwania objawów | trzy miesiące | krótkotrwały |
Możliwe konsekwencje | Przewlekłe zaparcia muszą być leczone chirurgicznie lub za pomocą leków | Ryzyko niedrożności jelit |
2. niewłaściwa dieta lub problemy psychologiczne mogą prowadzić do zaparć
Jak w przypadku prawie wszystkich chorób dziecięcych, przyczyny zaparć są bardzo różnorodne. Przyczynami mogą być choroby lub stany zapalne jelit, zaburzenia funkcjonowania nerwów w jelitach i wreszcie zaburzenia pracy tarczycy.
Bardzo często wynika to z niewłaściwej diety, ponieważ generalnie wiele osób spożywa zbyt mało błonnika pokarmowego, za mało pije i za mało ćwiczy. W najgorszym wypadku takie zachowanie jest automatycznie przekazywane lub kopiowane przez nasze dzieci.
Problemy psychologiczne często prowadzą do zaparcia u dzieci, co jest medycznym terminem zaparcia u dzieci. Na przykład dzieci rozwodu są bardziej narażone na zaparcia niż dzieci, które dorastają w szczęśliwych rodzinach, ale przeprowadzka lub konflikty w szkole mogą być również możliwym wyzwalaczem.
Jeśli zaparcie już wystąpiło, dziecko może kojarzyć defekację – tzw. rozluźnienie – z bólem. To powoduje, że coraz bardziej wstrzymuje się z wypróżnieniem, co sprawia, że stolec jest jeszcze twardszy. Następny raz będzie jeszcze bardziej bolesny i zaczyna się błędne koło.
3. zdjęcie rentgenowskie u pediatry zapewnia jednoznaczną diagnozę
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko cierpi na zaparcia, skontaktuj się z pediatrą. Zbada on Twoje dziecko i w razie wątpliwości zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Możliwe jest również badanie USG, analizy laboratoryjne lub kolonoskopia. Na koniec upewnijcie się, że zaparcia nie mają przyczyn organicznych. Lewatywa może pomóc w krótkim czasie, ale nie powinna być stosowana zbyt często. Jelita mogą się do niej przyzwyczaić i stać się ospałe.
3.1 Zapobieganie błędnemu kołu wpływania na konsystencję stolca
Zadbaj o to, aby stolec dziecka był jak najbardziej miękki pod względem odżywczym. Jeśli ma miękką konsystencję, możliwe jest bezbolesne wypróżnianie.
Ta lista pokazuje, co pomaga wspierać dziecko w „rozluźnianiu” (czyli wypróżnianiu):
- Jako „zmiękczacze” możesz podać syrop figowy, sok laktulozowy lub cukier mleczny, ale sprawdzonymi środkami na zaparcia są też suszone figi, śliwki i oleje. Są one uważane za najczęstsze domowe sposoby na zaparcia.
- Unikaj bananów, produktów zawierających kakao (czekolada) i fast foodów. Te pokarmy mają tendencję do „wypychania” i utwardzania stolca. Zaproponuj dziecku świeże owoce i warzywa, sałatkę lub musli.
- Pomoc w zaparciach jest również dostępna w homeopatii: Sulphur, Silicea, Bryonia, Nux vomica i Lycopodium to środki na objawy zaparcia.
4. z wystarczającą ilością ruchu, zrównoważoną dietą i czasem na jedzenie, zapobiegasz zaparciom u dzieci i wspierasz „rozluźnienie”.
Zaparcia są dla dziecka bardzo stresujące. To, co pomaga, to domowe sposoby i łatwe do zastosowania wskazówki dotyczące ćwiczeń, diety i nawyków żywieniowych, które zapobiegają zaparciom.
- Daj dziecku dużo miejsca do poruszania się, musi mieć możliwość wypróżnienia się.
- Regularne chodzenie do toalety może być ćwiczeniem dla jelit, więc sensowne jest stworzenie rytuałów.
- Poranny masaż brzuszka może zdziałać cuda.
- Podawaj dziecku dietę bogatą w błonnik, który wspomaga trawienie.
- Daj swojemu potomkowi dużo czasu na toaletę, nigdy nie pytaj niecierpliwie: Ile to jeszcze potrwa?
- Pomóż dziecku przyjąć na toalecie postawę 35 stopni z taboretem. Pomaga to w opróżnianiu jelit.
- Nie spiesz się podczas posiłków. Upewnij się, że dziecko sumiennie przeżuwa, w końcu trawienie zaczyna się w ustach.
- Proponuj dziecku szklankę soku lub wody po wstaniu z łóżka i zachęcaj je do wypijania dwóch litrów dziennie.
- Unikaj stresu i zadbaj o to, by dziecko się zrelaksowało.
- Upewnij się, że dziecko je dużo świeżych owoców i warzyw, w tym sok na zaparcia.