Z definicji, zapalenie pęcherza moczowego jest zakażenie dróg moczowych spowodowane przez bakterie. Jest to zwykle spowodowane przez bakterie w jelitach organizmu, takich jak E.coli.
Objawy zakażenia pęcherza moczowego można dość dobrze rozpoznać tylko u małych dzieci. U niemowląt jest to czasami trudne. Częste oddawanie moczu, śmierdzący mocz i moczenie są typowymi objawami zapalenia pęcherza.
Zła higiena i zimna pogoda mogą zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji pęcherza. Upewnij się, że często zmieniasz pieluchy i utrzymujesz dobre warunki higieniczne.
Nagle Twoje dziecko wydaje się odmawiać pójścia do toalety? Czy moczy spodnie, mimo że było już czyste? Kiedy zmuszasz dziecko do pójścia do toalety, czy zauważasz u niego wykrzywioną twarz? Jeśli te znaki brzmią znajomo, to Twoje dziecko może mieć zapalenie pęcherza. W tym artykule wyjaśniamy, jak możesz być pewna i jakie domowe sposoby pomagają.
[button]Kojące kąpiele sitz dla Twojego dziecka[/button]
Spis treści
1. zapalenie pęcherza u dziecka jest spowodowane przez bakterie

Z definicji zapalenie pęcherza moczowego to zakażenie dróg moczowych wywołane przez bakterie. Jest to jedna z infekcji dróg moczowych, któramoże dotyczyć również cewki moczowej i moczowodów, a także nerek. Jeśli Twój maluch jest chłopcem, mogą zostać zaatakowane również jądra, najądrza, nasieniowody lub prostata.
Infekcje pęcherza moczowego są zwykle spowodowane przez własne bakterie organizmu w jelitach, takie jak E.coli.
E.coli to skrót od Escherichia coli lub po niemiecku: Kolibakterium. Występują one naturalnie w jelitach. Bakterie te mogą wywołać biegunkę lub przyprawić dziecko o zapalenie pęcherza.
Bakterie wędrują z jelita do wejścia do cewki moczowej, aby przez drogi moczowe dostać się do pęcherza. Bardzo rzadko za zakażenie odpowiadają inne bakterie, takie jak gronkowce. Mimo to, zapalenie pęcherza moczowego nie jest zakaźne. Ponieważ jednak zapalenie pęcherza moczowego rzadko przebiega bez bólu, lepiej, żeby dziecko nie chodziło do przedszkola.
2. więcej chłopców choruje w pierwszym roku, więcej dziewczynek po 12 miesiącach

Jeśli twój maluch jest chłopcem, fimoza (zwężenie napletka) może zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji, zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Zarazki mogą się tam gromadzić i przedostawać do pęcherza. Jest to jeden z powodów, dla których ryzyko infekcji pęcherza u chłopców jest o 2,3 procent wyższe niż u dziewczynek (0,7 procent). Ponadto, jako maluch, twój chłopiec jest bardziej narażony na refluks moczu. W żargonie technicznym nazywa się to „vesicoureteral reflux”.
Jeśli Twój chłopiec przeżył pierwszy rok życia bez infekcji pęcherza, to ryzyko przekazuje dziewczynkom, że tak powiem: wtedy około trzech procentdziewczynek, ale tylko jeden procent chłopców jest dotkniętych infekcją dróg moczowych. Wynika to z przyczyn anatomicznych, gdyż ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się bliżej odbytu. Dzięki temu zarazki łatwiej dostają się do dróg moczowych, a następnie do pęcherza. Zapalenie pęcherza nie ma wpływu na chęć posiadania dzieci w dorosłym życiu.
Uwaga: Upewnij się, że zawsze oferujesz dziecku wystarczającą ilość napojów.Podczas oddawania moczu pęcherz powinien być zawsze całkowicie opróżniony. Dziewczynki zazwyczaj zbyt długo wstrzymują mocz lub przerywają strumień podczas oddawania moczu. Pęcherz nie jest wtedy całkowicie opróżniony i mocz pozostaje w pęcherzu.
Jak możesz rozpoznać zapalenie pęcherza u swojego dziecka

Istnieją typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego.
Twoje dziecko …
-
- odczuwa ból przy oddawaniu moczu.
- niezwykle często chodzi do toalety (ciągła potrzeba oddawania moczu).
- nagle ponownie moczy spodnie, mimo że w rzeczywistości było już suche.
- ma silnie pachnący mocz (niezależnie od tego, co zjada).
- może mieć gorączkę.
Jednak objawy te nie zawsze są wyraźne, a czasem w ogóle się nie pojawiają, w zależności od pacjenta.
4. trudniej jest rozpoznać objawy u niemowlęcia niż u malucha.
Szczególnie trudno jest diagnozować niemowlęta. Zwykle po zachowaniu dziecka przy piciu można stwierdzić, że coś jest nie tak: je znacznie mniej. Czasem pojawia się też apatia, a w najgorszym przypadku szok. Ponieważ objawy nie są specyficzne, możesz też przypisać je ząbkowaniu jako przyczynie. Gdy dziecko skończy trzy lub cztery lata, będzie w stanie dokładniej opisać ból, co ułatwi zdiagnozowanie zapalenia pęcherza moczowego.
Szczególnej ostrożności wymagają z tego powodu również niemowlęta (i maluchy): Rozprzestrzenianie się stanu zapalnego może doprowadzić do zapalenia miedniczki nerkowej, co może wywołać kolejne objawy, takie jak wymioty, bóle pleców i brzucha. Najpóźniej wtedy, gdy mocz jest mętny lub lekko krwawy, na pytanie o to, kiedy należy udać się do lekarza, odpowiadamy jednoznacznym „teraz”. Zapalenie miedniczek nerkowych może prowadzić w konsekwencji do uszkodzenia nerek, dlatego w przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza (z krwią w moczu) zdecydowanie należy przedstawić dziecko lekarzowi. Dodatkowym atutem jest pobranie próbki moczu. Zorganizowanie tego w domu znacznie zmniejsza poziom stresu w gabinecie pediatry.
5. Pomóż dziecku pokonać zapalenie pęcherza moczowego za pomocą kąpieli sitz i globulek
Zazwyczaj zapalenie pęcherza trwa tydzień. Jeśli nie masz pewności, czy jest to zapalenie pęcherza, czy nawet miedniczek nerkowych, powinnaś udać się do pediatry z moczem dziecka i z dzieckiem w bagażu. Próbka moczu zostanie sprawdzona pod kątem obecności zarazków. Jeśli będzie ona tak wysoka, że miedniczce nerkowej grozi zapalenie, pediatra przepisze dziecku antybiotyki. Który antybiotyk zostanie przepisany, zależy od wieku dziecka.
Jeśli można sobie poradzić bez leków, należy pomóc dziecku znieść ból. Kąpiele z herbatą rumiankową łagodzą ból i są sprawdzonymi domowymi sposobami. Bardzo pomaga też, jeśli dziecko pije dużo wody lub herbaty. Płyn w organizmie wypłukuje zarazki. Jeśli nadal karmisz dziecko piersią, to wystarczy.
Z homeopatii, tego typu globulki sprawdziły się w łagodzeniu bólu przy zapaleniu pęcherza moczowego u dzieci: Apis, Cantharis, Dulcamara, Lycopodium, Nux vomica, Pulsatilla, Sarsaparilla, Sepia i Staphisagria.
Rada: Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest higiena. Należy regularnie zmieniać pieluszki i dokładnie oczyszczać pupę. Dziewczynki trzeba nauczyć, że wyciera się od przodu do tyłu. Bielizna powinna być zmieniana codziennie. Ponadto należy zapobiegać hipotermii (na przykład przez mokre ubranie po kąpieli lub zabawę na śniegu w zimie).