Zapalenie oskrzeli u dzieci: Przebieg choroby u dzieci i domowe sposoby leczenia

Zapalenie oskrzeliu dzieci jest zakaźnym zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Dla Ciebie oznacza to, że wystarczy kaszel w przedszkolu, aby Twoje dziecko zachorowało na zapalenie oskrzeli. Choroba jest zaraźliwa na wiele …

Zapalenie oskrzeli u dzieci: Przebieg choroby u dzieci i domowe sposoby leczenia

Entzündung Bronchien
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Zapalenie oskrzeli u dzieci: Przebieg choroby u dzieci i domowe sposoby leczenia
Co to jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli odnosi się do stanu zapalnego dróg oddechowych. Przede wszystkim bolesny, drażniący kaszel jest jednym z objawów tej choroby. Często dziecko z zapaleniem oskrzeli cierpi również na duszności.

Jakie są formy zapalenia oskrzeli i jak można je odróżnić?

Zapalenie oskrzeli u dzieci dzieli się na ostrą postać zapalenia oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Różnica polega na częstotliwości i czasie trwania choroby. Przewlekłe zapalenie oskrzeli trwa dłużej lub nawet jest obecne cały czas.

Jak leczy się zapalenie oskrzeli?

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci zależy od przyczyn zapalenia. W przypadku ostrej postaci stosuje się środki wykrztuśne. Antybiotyki są stosowane w przypadku bakterii. Powszechnie stosowane są również środki domowe i podejścia homeopatyczne.

Zapalenie oskrzeliu dzieci jest zakaźnym zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Dla Ciebie oznacza to, że wystarczy kaszel w przedszkolu, aby Twoje dziecko zachorowało na zapalenie oskrzeli. Choroba jest zaraźliwa na wiele dni przed jej faktycznym wybuchem. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak rozpoznać zapalenie oskrzeli i jakie są dostępne opcje medyczne. Przedstawiamy również domowe sposoby leczenia i leki homeopatyczne.

[button]Dalsza literatura dotycząca zdrowia dzieci[/button]

1. zapalenie oskrzeli u dzieci: Oto przyczyny choroby.

Przewlekłe a ostre

Ostre zapalenie oskrzeli trwa około dwóch tygodni. Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje częściej lub trwa znacznie dłużej.

Zapalenie oskrzeli u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny. Jeśli dziecko cierpi na zapalenie oskrzeli, rozróżnia się formę ostrą, która jest spowodowana infekcjami, oraz formę przewlekłą, która pojawia się po uszkodzeniu błony śluzowej. Ta długotrwała i często nawet nieodwracalna forma uszkodzenia śluzówki jest możliwa, gdy dzieci wdychają toksyczne gazy lub są narażone na dym papierosowy. Przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli u dzieci mogą być również alergie oraz choroby metaboliczne, takie jak mukowiscydoza.

1.1 Infekcja wirusowa jest najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma zapalenie oskrzeli, istnieje kilka możliwych przyczyn:

  • Przyczyną zapalenia oskrzeli u Twojego dziecka może być infekcja wirusowa. Myxowirusy, echowirusy, wirusy coxsackie i adenowirusy to główne przyczyny.
  • Przeziębienie może również spowodować zapalenie oskrzeli u dziecka. Tracheobronchitis jest, gdy tchawica jest silny stan zapalny.
  • Wiele klasycznych chorób dziecięcych może wywołać zapalenie oskrzeli. Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej występuje po epidemii duru brzusznego, po krztuścu lub po odrze.

Rada: Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka na zapalenie oskrzeli, należy aktywnie dbać o zdrowie układu oddechowego. Nawet jeśli ogrzewanie jest konieczne: Aby stworzyć przyjemny klimat w pomieszczeniu, temperatura nie powinna być zbyt wysoka. Ważne jest również zapewnienie przyjemnego poziomu wilgotności, co można osiągnąć poprzez regularne wietrzenie i wilgotne ściereczki na kaloryferze.

2 Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci: Jak rozpoznać pierwsze oznaki

Aby zrozumieć, gdzie w organizmie ma miejsce zapalenie oskrzeli i jak się ono rozwija, trzeba poznać tę strukturę oskrzeli: Tak zwane oskrzela główne przechodzą do płuc i tam się rozgałęziają. Na końcu tych drobnych rozgałęzień mają swoje miejsce tak zwane pęcherzyki płucne. To właśnie tam odbywa się wymiana gazowa między tlenem a dwutlenkiem węgla. Filtrem w tym systemie są rzęski znajdujące się w błonie śluzowej oskrzeli. Muszą one usuwać śluz i zatrzymywać cząsteczki zanieczyszczeń. W przypadku zapalenia oskrzeli, czyli gdy błona śluzowa jest w stanie zapalnym, nie mogą już wykonywać swojej pracy. Skutek: śluz się gromadzi. W następstwie tego pojawiają się trudności z oddychaniem i choroby układu oddechowego.

Uwaga: każdy przypadek zapalenia oskrzeli u dziecka powoduje trwałe uszkodzenie płuc. Staje się ono wtedy bardziej podatne na działanie bakterii. W takim przypadku plwocina jest żółtozielona, mętna i ropna. Może się to następnie rozwinąć w zapalenie płuc.

2.1 Jak rozpoznać objawy ostrego lub przewlekłego zapalenia oskrzeli

Jeśli po suchym kaszlu występują ropne, śluzowo-ropne wymioty, można podejrzewać, że mamy do czynienia z ostrym zapaleniem oskrzeli. Typowymi objawami są także rzężenia w oskrzelach i duszność. Gorączka czy nawet umiarkowanie podwyższona temperatura to raczej marginalne objawy we wczesnej fazie zapalenia oskrzeli u dzieci. W przewlekłym zapaleniu oskrzeli dziecko wykazuje te same objawy, inne są tylko przyczyny choroby. Ponadto w przewlekłym zapaleniu oskrzeli choroba trwa znacznie dłużej.

2.2 Jak rozpoznać objawy obturacyjnego zapalenia oskrzeli

Obturacyjne zapalenie oskrzeli jest również nazywane zwężającym zapaleniem oskrzeli. Szczególnie dzieci od 1 roku życia i jako 2-letni maluch są w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na obturacyjne zapalenie oskrzeli. Przyczyną tej postaci są wirusy. Objawy są jednak znacznie bardziej nasilone. Dziecko z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli oddycha szybko i gwiżdże przy wydechu.

Dziecko z tym schorzeniem może przypominać osobę cierpiącą na astmę. Oddychanie będzie podobnie utrudnione dla chorego malucha. Przejście z obturacyjnego zapalenia oskrzeli do przewlekłego zapalenia oskrzeli może być płynne. W organizmie dzieją się następujące rzeczy: błona śluzowa zostaje trwale uszkodzona, ściana oskrzeli cierpi i staje się cieńsza, ciśnienie przy wydechu staje się zbyt duże, oskrzela zapadają się i zamykają. Teraz powietrze nie może być już wydychane i pęcherzyki płucne ulegają rozdęciu. Teraz nasycenie tlenem we krwi jest zagrożone. Oznacza to, że maluch nie tylko cierpi na duszności, ale także jest w stanie wykonywać czynności tylko w ograniczonym zakresie.

3. podejrzewać zapalenie oskrzeli u dzieci? Jak zachować się prawidłowo

Kinderarzt Bronchitis
W zależności od przyczyn leżących u podstaw zapalenia oskrzeli, różne będzie również leczenie.

Twój maluch kaszle całą noc? W takim razie na pytanie „kiedy do lekarza” należy odpowiedzieć jednoznacznym „teraz”. Pediatra będzie mógł stwierdzić, czy jest to zapalenie oskrzeli po prostu słuchając. Przy podejrzeniu obturacyjnego zapalenia oskrzeli konieczne jest prześwietlenie płuc. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko ma przewlekłe zapalenie oskrzeli, należy podjąć dalsze kroki: Należy wówczas wykonać test alergiczny, test potowy bronchoskopię, pobrać próbkę tkanki i wykonać bronchografię.

Ponadto należy wziąć pod uwagę poniższe zasady postępowania:

  • Czy dziecko z zapaleniem oskrzeli może chodzić do przedszkola? Ostre zapalenie oskrzeli jest zakaźne (zakażenie kropelkowe). Dlatego nie należy posyłać dziecka z ostrym zapaleniem oskrzeli do przedszkola. Może ono zarażać inne dzieci. Ponadto nie będzie wystarczająco sprawne, aby cieszyć się czasem spędzonym w przedszkolu.
  • Czy dziecko z zapaleniem oskrzeli może wychodzić na zewnątrz? W zasadzie świeże powietrze jest dobre na zapalenie oskrzeli, ale nie powinno być zbyt zimne. Dlatego też dozwolone jest wychodzenie na zewnątrz. Lepszy jest relaksujący spacer niż mozolna jazda na rowerze.
  • Czy kuracja jest wskazana? W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowanego reakcją alergiczną, wskazane może być leczenie.

4. Twoje dziecko ma zapalenie oskrzeli? Te leki pomagają

Twój pediatra będzie wiedział, co robić, jeśli Twoje dziecko ma zapalenie oskrzeli. Stwierdzi, jaka to forma zapalenia oskrzeli i rozpocznie odpowiednie leczenie.

4.1 Środki wykrztuśne pomagają w ostrym zapaleniu oskrzeli

Głównym celem jest poprawa struktury śluzu. Dzięki temu łatwiej jest go wykrztusić. Lekarz pediatra przepisze antybiotyk tylko wtedy, gdy na zapalnej błonie śluzowej osiedliły się bakterie.

4.2 Inhalacja pomaga przy obturacyjnym zapaleniu oskrzeli

Inhalieren Bronchitis
Wdychanie pomaga podwójnie: rozluźnia śluz i rozszerza oskrzela.

Obturacyjne zapalenie oskrzeli to nie tylko odkaszlnięcie śluzu i zabicie bakterii antybiotykiem, ale także rozszerzenie oskrzeli. W tym przypadku ważne jest, aby dziecko robiło inhalacje. Twój maluch nie chce się inhalować? Wtedy czas trwania choroby znacznie się wydłuża, a jej przebieg bywa znacznie trudniejszy.

4.3 Okłady na klatkę piersiową są częstym domowym środkiem na zapalenie oskrzeli

Co pomaga w zapaleniu oskrzeli na poziomie naturalnym? Okład z ziemniaków jest naprawdę starym domowym środkiem stosowanym na zapalenie oskrzeli. Wdychanie naparu z tymianku również często można znaleźć jako poradę w dziale „domowe sposoby”. Szałwia, żebropław i rumianek są również dobre do inhalacji. Prawoślaz, imbir, koper włoski, tymianek i rdest są popularnymi domowymi środkami, które obiecują pomoc w zapaleniu oskrzeli, gdy zostaną przygotowane w postaci herbaty.

Wskazówka: Możliwe jest również zastosowanie środków homeopatycznych. Preparatem homeopatycznym może być Pulsatilla D12. Porozmawiajcie o tym z Waszym pediatrą. Niemieckie Centralne Stowarzyszenie Lekarzy Homeopatycznych posiada obszerną listę leków homeopatycznych – na kaszel drażliwy, wilgotny, krup i krztusiec.

5 Dalsza literatura dotycząca zdrowia dziecka

Artykuły powiązane