Świnka u dzieci: Co pomaga w chorobie wieku dziecięcego

Wirusowa choroba, jaką jest świnka, przynosi przede wszystkim ból i gorączkę i z pewnością stawia dziecko w szachu na kilka dni. W tym poradniku dowiesz się, jak skuteczna jest ochrona poszczepienna i kiedy jest najlepszy …

Świnka u dzieci: Co pomaga w chorobie wieku dziecięcego

Kinder mit Mumps
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Świnka u dzieci: Co pomaga w chorobie wieku dziecięcego
Co to jest świnka?

Z definicji, świnka jest chorobą wirusową. Patogen może podróżować niezauważony przez co najmniej tydzień, zanim dziecko wykaże typowe objawy świnki.

Czy świnka jest zakaźna?

Świnka u dzieci może się szybko rozprzestrzeniać, ponieważ jest przenoszona drogą kropelkową. Ta choroba dziecięca może być kontrolowana głównie przez zalecane szczepienia. Dalsze informacje na temat leczenia można znaleźć tutaj.

Jak często muszę się szczepić przeciwko śwince?

Instytut Roberta Kocha daje jasną radę na pytanie „jak często się szczepić”: dwa szczepienia liczą się jako uodpornienie podstawowe, jedno jako przypominające.

Wirusowa choroba, jaką jest świnka, przynosi przede wszystkim ból i gorączkę i z pewnością stawia dziecko w szachu na kilka dni. W tym poradniku dowiesz się, jak skuteczna jest ochrona poszczepienna i kiedy jest najlepszy czas na szczepienie. Wyjaśnimy również objawy świnki u dzieci i co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko zachoruje.

[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dziecka[/button]

1. choroba wirusowa świnka: dzieci mogą przenosić wirusa niezauważone

Wirus świnki jest przenoszony drogą kropelkową. Oznacza to, że po prostu mówiąc, kichając lub kaszląc, wirus świnki może przenosić się z jednego dziecka na drugie. Nośnikami wirusa – w postaci zakażonej śliny – stają się również zabawki, które zostały np. skubane przez dziecko lub malucha. Nośnikiem wirusa świnki jest również mocz.

Okres inkubacji świnki? Dzieci są zakaźne na tydzień przed wystąpieniem choroby i dwa tygodnie po jej wystąpieniu. Niebezpieczny jest nie czas po wybuchu choroby, ale czas przed, kiedy chore dziecko może stać się nosicielem choroby – bez zauważenia tego lub nawet dalszego zakażenia.

2. pierwsze objawy świnki: dzieci mają ból w okolicy głowy i uszu

Mumps beim Kind
Podwyższona temperatura, ból uszu po jednej stronie i opuchnięta twarz to wyraźne objawy świnki.

To cały pakiet bólu, który chwyta dziecko, gdy jest nosicielem wirusa świnki. Mały apetyt, zmęczenie, lekko podwyższona temperatura oraz ból w okolicach brzucha i głowy mogą być pierwszymi objawami świnki.

Później staje się ona znacznie bardziej specyficzna i świnka u dzieci objawia się bólem uszu po jednej stronie, a także bólem przy każdym ruchu ust – czyli także podczas połykania, żucia i ziewania. Widoczny staje się wyraźny obrzęk, który powoduje, że płatki uszu dziecka są lekko wystające. Obrzęk może być również widoczny poniżej szczęki. Rzadko pojawia się wysypka.

Po około siedmiu dniach obrzęk zejdzie, gorączka ustąpi, a ból ustąpi. Całkowity proces gojenia trwa około 14 dni.

Jeśli dziecko wykazuje typowe objawy świnki, należy udać się do pediatry. Tam Twoje przypuszczenia mogą zostać zweryfikowane przy pomocy dobrze zorientowanego wyglądu oraz poprzez pobranie próbki krwi. Nie ma klasycznego testu na świnkę. Zazwyczaj lekarzowi wystarcza spojrzenie na objawy. Jeśli nie jest pewny, przeprowadza się badanie krwi jako test na świnkę.

Terapia i leczenie świnki: Dzieci otrzymują leki, które łagodzą objawy.

To głównie ból dręczy dziecko ze świnką. Aby go złagodzić, można podać środki przeciwbólowe dostosowane do wieku i wagi dziecka. Można również podawać leki na gorączkę.

Ponadto można rozważyć sprawdzone domowe sposoby lub wymusić proces leczenia przy użyciu dużej ilości cierpliwości i miłości:

  • Okłady na łydki mogą pomóc w łagodzeniu gorączki. Stosuj ten naturalny wariant tylko wtedy, gdy Twoje dziecko ma ciepłe ręce i nogi. Lekka kołdra w każdym przypadku wystarczy dla gorączkującego dziecka.
  • Aby zmniejszyć nacisk na ucho, pilnie żuj. Być może kawałek gumy do żucia zachęci Twoje dziecko do dania sobie ulgi.
  • Podawaj dziecku miękkie, niskotłuszczowe pokarmy i dużo do picia. Zapewni to trwałą ulgę w trudnościach z połykaniem, jakie mają dzieci ze świnką. Sok jabłkowy, herbata i napoje o niskiej zawartości węgla są dobrymi wyborami. Sok pomarańczowy jest tabu.
  • Zasadniczo odpoczynek fizyczny jest dobry i rozsądny, nawet jeśli czasem trudno jest wytłumaczyć dziecku, że powinno zostać w łóżku.

4 Jeśli dziecko ma świnkę, trzeba być czujnym, aby zapobiec powikłaniom i późnym skutkom.

Wyraźny objaw

Dziecięca choroba, jaką jest świnka, ma swój przydomek. Jeśli dzieci chorują na świnkę, ich twarze często puchną tak bardzo, że nazywa się je „twarzą księżycową”. Może to być wyraźny znak, który pozwoli Ci rozpoznać chorobę u Twojego dziecka.

Jeśli Twoje dziecko zachoruje na świnkę, musisz uważnie obserwować proces leczenia i jego przebieg. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas procesu leczenia mogą wystąpić powikłania. Na zakażenie świnką czyhają następujące niebezpieczeństwa:

  • Migrujące wirusy świnki mogą powodować choroby innych narządów. Szczególnie zagrożeni są młodzi mężczyźni. Jeśli wirusy spowodują zapalenie jąder, jest to nie tylko bolesne, ale może również spowodować niepłodność. U kobiet może dojść do zapalenia jajników, choć nie musi to prowadzić do niepłodności.
  • Choroba może prowadzić do zapalenia opon mózgowych (zapalenie mózgu). Zawroty głowy, wrażliwość na dotyk, wymioty, sztywny kark, gorączka i bóle głowy są tego objawami.
  • Różne zapalenia mogą być wynikiem zakażenia świnką: zapalenie nerek, zapalenie nerwów (na przykład w uchu), zapalenie stawów, zapalenie trzustki lub poważne upośledzenie wzroku, które może prowadzić do ślepoty.

5 Szczepienie zapewnia dobrą ochronę

Mumps Impfung
Trzy szczepienia przeciwko śwince dotyczą uodpornienia podstawowego, jedno – przypominającego
.

Szczepienie przeciwko śwince jest integralną częścią kalendarza szczepień Instytutu Roberta Kocha. Eksperci zalecają dwukrotne szczepienie przeciwko śwince: raz między 11 a 14 miesiącem życia i raz między 15 a 23 miesiącem życia.

Te dwa szczepienia tworzą szczepienie podstawowe. Szczepienie to często podawane jest razem ze szczepieniem przeciwko różyczce. Zalecenia obejmują również szczepienie uzupełniające (booster) do 17 roku życia.

Szczepionka przeciwko śwince jest tzw. szczepionką dożywotnią. Oznacza to, że wstrzykiwane są żywe (osłabione) patogeny. Jednak dawka jest zwykle wystarczająco duża, aby zmotywować układ odpornościowy do produkcji przeciwciał. Zazwyczaj do szczepienia trzeba użyć pośladków, ud lub górnej części ramion. Do czasu szczepienia dziecko nie jest chronione przed chorobami.

Zachorowanie na świnkę mimo szczepienia jest możliwe, ale mało prawdopodobne. Ten odosobniony przypadek jest możliwy, jeśli dawka szczepienia nie była wystarczająca, aby wywołać powstanie przeciwciał.

https://youtu.be/1iShtjaxLlI

6 Dalsze lektury na temat zdrowia dzieci

Artykuły powiązane