Krztusiec u dzieci: Jak objawia się choroba wieku dziecięcego

Czy Twoje dziecko ma krztusiec? W takim razie musisz dać dużo czasu na ustąpienie skurczowego kaszlu. Pierwsze objawy są niegroźne i przypominają przeziębienie. Często do momentu postawienia diagnozy krztuśca u dziecka mijają dni, a nawet …

Krztusiec u dzieci: Jak objawia się choroba wieku dziecięcego

Kinder mit Keuchhusten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Krztusiec u dzieci: Jak objawia się choroba wieku dziecięcego
  • Czy Twoje dziecko ma krztusiec? W takim razie musisz dać dużo czasu na ustąpienie skurczowego kaszlu. Pierwsze objawy są niegroźne i przypominają przeziębienie.
  • Często do momentu postawienia diagnozy krztuśca u dziecka mijają dni, a nawet tygodnie. Do tego czasu Twoje dziecko mogło już zarazić znajomych w wieku 2 lub 3 lat. Jeśli jest pewne, że Twoje dziecko ma krztusiec, tymczasowo nie może iść do przedszkola.
  • Możesz oszczędzić swojemu dziecku krztuśca, dowiadując się, kiedy szczepienie ma sens. W ten sposób podstawowe uodpornienie może mieć miejsce już w pierwszym roku życia. Skutki uboczne szczepienia są rzadkie.

Krztusiec u dzieci jest uciążliwy i długotrwały. Nieustanny kaszel (możliwe jest nawet 50 napadów kaszlu dziennie) i długi czas oczekiwania na wyzdrowienie dziecka działają na nerwy zarówno Państwu, jak i dziecku. W tym poradniku dowiesz się , jak rozpoznać chorobę, jakie objawy są typowe i co możesz zrobić, aby pomóc dziecku szybko wyzdrowieć.

1. krztusiec u dzieci postępuje zwykle w trzech stadiach chorobowych

W grupie ryzyka

Do głównych grup ryzyka należą nieszczepione niemowlęta, które mają mniej niż sześć miesięcy, wcześniaki i dzieci młodych matek.

Krztusiec, jak lekarze nazywają krztusiec u dzieci, przebiega zwykle w trzech fazach. Bezpośrednio po zachorowaniu na krztusiec dziecko początkowo nic nie zauważa. Następnie pojawiają się objawy przeziębienia, które nasilają się w miarę postępu choroby, w związku z objawami krztuśca.

Ponieważ w pierwszym roku życia ochrona szczepienna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla tej grupy wiekowej i dlatego często ma ciężki przebieg. Niemowlęta z kokluszem mają podwójnie ciężko: nie mogą usiąść, aby zakaszleć. A objawy są często mniej wyraziste niż objawy u dziecka, co utrudnia Wam jako rodzicom wykrycie choroby.

Uważaj: Zamiast staccato kaszlu i silnych napadów kaszlu, które są typowymi objawami u dziecka, możesz rozpoznać krztusiec u swojego dziecka po bipnięciu i zaczerwienionej twarzy. Czasami skóra dziecka z krztuścem może stać się niebieska, ponieważ często przestaje ono oddychać na kilka sekund. Wtedy w żargonie technicznym mówi się o bezdechu.

https://youtu.be/39X5MDci1IU

1.1 Te trzy etapy są typowe dla krztuśca u dzieci

Etap 1:

Faza przeziębienia

Faza 2:

Faza napadu

Faza 3:

Etap powrotu do zdrowia

Okres czasu:

7 do 14 dni

Zakres czasu:

do sześciu tygodni

Okres: do dziesięciu tygodni
  • Kaszel
  • kichanie
  • katar
  • ból gardła
  • Napady kaszlu (kilka minut, do 50 napadów dziennie)
  • Kaszel lepki (napady kaszlu aż do utraty tchu)
  • utrata apetytu i bezsenność
  • Odgłosy krzyczenia (z powodu skurczu krtani)
  • Kaszel staccato (głośny i chrzęszczący)
  • Wymioty gęstym śluzem
  • Napady kaszlu stają się rzadsze
  • Twoje dziecko wraca do zdrowia

1.2 Objawy mogą się zmienić, jeśli dołączą się choroby towarzyszące

Około jedna czwarta osób, które zachorowały na krztusiec, musi walczyć z inną chorobą. Wynika to często z dość późnego rozpoznania krztuśca. Daje to bakterii możliwość rozprzestrzenienia się w organizmie i sprowokowania np. następujących chorób towarzyszących (często innych chorób wieku dziecięcego):

  • Zapalenie ucha środkowego występuje, gdy bakterie przemieszczają się do kanału słuchowego.
  • Zapalenie płuc występuje, gdy bakterie dostaną się do tkanki płucnej.
  • Przepuklina pępkowa, żebrowa lub pachwinowa jest możliwa przy ekstremalnych napadach kaszlu. Ta choroba towarzysząca jest często odkrywana bardzo późno (na przykład z powodu bólu podczas uprawiania sportu).
  • Duża utrata masy ciała jest wynikiem utraty apetytu spowodowanej krztuścem.
  • Nietrzymanie moczu jest zazwyczaj problemem przejściowym. Wysokie ciśnienie podczas kaszlu może nadwyrężyć mięsień zwieracza.

2 Jak Twoje dziecko zaraża się krztuścem

Symptome Keuchhusten
Masywne napady kaszlu to typowe objawy krztuśca.

Bakterie zwane Bordetella pertussis są przyczyną krztuśca u Twojego dziecka. Bakterie te zakażają nos, gardło, tchawicę, płuca i podrażniają błony śluzowe. To z kolei jest bezpośrednią przyczyną silnych napadów kaszlu.

Trucizna wydzielana przez bakterie trwale osłabia układ odpornościowy, a także atakuje okoliczne tkanki. Szczególnie rzęski w drogach oddechowych mogą zostać długotrwale uszkodzone. W ten sposób zaczyna się błędne koło: organizm dziecka nie jest w stanie obronić się przed bakterią i rozmnaża się ona praktycznie bez przeszkód.

Uwaga: kokluszu nie da się wyleczyć na własną rękę. Bez leczenia nieuniknione są poważne powikłania. Choroba może być nawet śmiertelna. Nie jest jednak znany oficjalny wskaźnik śmiertelności.

2.1 Ryzyko zakażenia jest wysokie, a okres inkubacji długi.

Krztusiec jest niezwykle zaraźliwy. Bez ochrony w postaci szczepień, choruje około 80 do 90 procent osób zakażonych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, tzn. poprzez rozmowę, kichanie i kaszel. Również pocałunek lub dzielenie się sztućcami może prowadzić do zakażenia.

Uwaga: mimo szczepienia można przez krótki czas przenosić patogen!

Okres inkubacji (=okres zarażenia) krztuśca wynosi około 7 do 20 dni. Dziecko jest zakaźne od fazy przeziębienia, tzn. od wystąpienia pierwszych objawów przez kolejne pięć do sześciu tygodni. Jeśli zdecydujesz się na leczenie antybiotykami, dziecko przestanie być zakaźne po około pięciu dniach.

Rada: Najlepszą profilaktyką jest zaszczepienie dziecka, unikanie kontaktu z osobami chorymi i skrupulatne przestrzeganie wystarczających środków higieny.

W przypadku podejrzenia krztuśca należy skonsultować się z pediatrą.

Kind Kinderarzt Husten
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma krztusiec, lepiej od razu udaj się do pediatry.

Jeśli idziesz do pediatry, bo podejrzewasz, że Twoje dziecko ma koklusz, możesz już przygotować się na te pytania:

  • Jak długo istnieje kaszel?
  • Czy kaszel jest śluzowy czy suchy?
  • Czy po kaszlu występują problemy z oddychaniem?
  • Czy występują inne dolegliwości (gorączka, ból w klatce piersiowej itp.)?

Podczas badania fizykalnego pediatra nakłuwa klatkę piersiową dziecka i osłuchuje płuca. Nie należy się niepokoić: Podczas zaglądania do gardła pediatra będzie naciskał na język szpatułką, wywołując tym samym napad kaszlu. Aby być naprawdę pewnym, można wykonać test laboratoryjny. Po zdiagnozowaniu krztuśca pediatra musi zgłosić to do odpowiedniego urzędu zdrowia.

4 Czy to w domu czy w szpitalu – kokluszu nie wolno nie leczyć.

Jeśli choroba jest łagodna, nie ma nic przeciwko leczeniu w domu. Jeśli jednak przebieg choroby jest ciężki lub jeśli dziecko ma wcześniej istniejące schorzenia serca lub płuc, wskazana jest hospitalizacja. Tam można odessać śluz z oskrzeli, zwłaszcza u niemowląt z krztuścem, bo nie potrafią go jeszcze wykrztusić. Również nagłe zatrzymanie oddechu może być szybko i profesjonalnie leczone.

Rada: Praktycznie nie da się obejść leczenia antybiotykami. Aby ułatwić kaszel, często przepisuje się środki wykrztuśne. Z kolei syrop na kaszel zwykle nie pomaga.

4.1 Jak pomóc dziecku przejść przez chorobę

Zapobieganie poprzez szczepienia

Według Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej w ramach szczepienia podstawowego konieczne są cztery szczepienia częściowe: od 9. tygodnia życia, po trzecim miesiącu życia, po czwartym miesiącu życia i między 11. a 14. miesiącem życia. Szczepienie przypominające zalecane jest między piątym a szóstym rokiem życia oraz między dziewiątym a siedemnastym rokiem życia. Dorośli również powinni się zaszczepić – zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym, rodzice, opiekunowie dzieci i pracownicy służby zdrowia.

Zapewnij dziecku dużo czułości i uwagi. Powinno ono oszczędzać się fizycznie, ścisły odpoczynek w łóżku nie jest konieczny. Wychodź na świeże powietrze i baw się z dzieckiem. Uważaj jednak, aby nie zalać dziecka bodźcami.

Jeśli dojdzie do ataku kaszlu, możesz je posadzić lub przenosić. Wdychanie soli morskiej również może sprawić, że dyskomfort będzie bardziej znośny.Sprawdzonym domowym sposobem jest stosowanie przed snem okładów na klatkę piersiową z sokiem z cytryny. Obiecują one ulgę.

Nie pozwól, aby powietrze w pokoju stało się zbyt suche, regularnie go wietrząc. Proponuj dziecku kilka niewielkich posiłków dziennie, najlepiej płynnych lub w postaci kaszki, i pilnuj, by wystarczająco dużo piło.

Eksperci od homeopatii twierdzą natomiast, że przeżycie krztuśca uodparnia. To, czy zdecydujesz się za czy przeciw szczepieniu, zależy ostatecznie od Ciebie.

5 Potrzeba tygodni, aby pozbyć się krztuśca.

Wreszcie jesteśmy zdrowi! Zanim Ty i Twoje dziecko będziecie mogli cieszyć się, że pokonaliście koklusz, miną tygodnie lub miesiące. Nie tylko czas trwania, ale i przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany. Dobrą wiadomością jest jednak to, że koklusz u dzieci zazwyczaj goi się całkowicie, bez żadnych trwałych uszkodzeń . W najgorszym przypadku krztuścowi towarzyszy jedna z wymienionych powyżej chorób towarzyszących, ale i przez to Ty i Twoje dziecko możecie przejść.

Uwaga: Jeśli Twoje dziecko ma krztusiec, jest to zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Zatrzymanie oddychania może spowodować brak tlenu w mózgu, co może spowodować trwałe uszkodzenia, takie jak paraliż, zaburzenia wzroku, słuchu czy zaburzenia psychiczne. Co robić? Aby zapobiec gorszym rzeczom, lepiej jest poddać dziecko lub niemowlę leczeniu na krztusiec w szpitalu.

Artykuły powiązane