Jeśli obawiasz się cukrzycy u swojego dziecka, powinieneś zwrócić uwagę na pewne objawy, takie jak nadmierne picie, zmęczenie, utrata wagi i moczenie się.
Obie formy cukrzycy mogą wystąpić w każdym wieku. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 1 jest większe w dzieciństwie, natomiast ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta w wieku dorosłym.
Aby pomóc dziecku prowadzić normalne życie, konieczne są zmiany w wielu dziedzinach. Przede wszystkim konieczna jest zdrowa dieta i odpowiednia ilość ruchu.
Cukrzyca u dzieci zmienia całe życie. Wiele osób dotkniętych chorobą jest zszokowanych diagnozą i potrzebuje trochę czasu, aby to przetrawić. Ale jak diagnozuje się cukrzycę u dzieci? Jak rozwija się choroba? I jak bardzo jest ona niebezpieczna dla dzieci i młodzieży? W naszym artykule omawiamy cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2 oraz wyjaśniamy, jakie są dostępne możliwości leczenia tej choroby.
[button]Przewodnik po cukrzycy u dzieci[/button]
Spis treści
1. życie z cukrzycą
Dzieci, które zachorują na cukrzycę, są uzależnione od leków do końca życia. Stała kontrola ich własnego poziomu cukru we krwi jest konieczna jako część każdej terapii. Nawet jeśli początkowo oznacza to silne ograniczenie i poważne cięcie, większość pacjentów z czasem przyzwyczaja się do częstej kontroli poziomu cukru we krwi.
W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów, dziś o wiele łatwiej jest odpowiednio dostosować swoją dietę, ćwiczyć i nadal pilnować wartości. Dzięki odpowiednim lekom, dzieci z cukrzycą mogą prowadzić normalne życie.
2. trzustka działa na niekorzyść organizmu
Zasadniczo głównym zadaniem trzustki jest produkcja hormonu insuliny, aby cukier wchłonięty przez pokarm mógł zostać przefiltrowany z krwi i przekazany do komórek.
W ten sposób wszystkie tkanki są wystarczająco zaopatrzone, a mięśnie mają zawsze do dyspozycji wystarczającą ilość energii.
U dzieci, u których rozwinie się cukrzyca typu 1, układ odpornościowy rozpoznaje produkujące insulinę komórki beta jako napastników i stara się je wyeliminować. Z czasem dzieci dotknięte tą chorobą nie są już w stanie same produkować ins uliny, przez co poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, ale komórki nie otrzymują cukru. Choroby autoimmunologicznej nie da się wyleczyć (przynajmniej na razie), dlatego dzieci z cukrzycą są do końca życia uzależnione od sztucznego zasilania w insulinę.
Przyczyny występowania cukrzycy typu 1 u dzieci nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione. Pod uwagę brane są zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Niepokojące jest przede wszystkim to, że liczba dzieci cierpiących na cukrzycę typu 1 wzrasta co roku o około 3 do 5 %.
W przypadku cukrzycy typu 2 przyczyna leży głównie w otyłości i braku ruchu, które zazwyczaj występują razem. W przeciwieństwie do typu 1, trzustka jest jeszcze w stanie sama produkować insulinę. Jednak działanie insuliny jest znacznie mniejsze, przez co konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Jednak inne leki w formie tabletek mogą być wystarczającym wsparciem dla pacjenta, dzięki czemu zastrzyki nie są na początku konieczne.
3. diagnozowanie cukrzycy u dzieci – oto objawy, po których można rozpoznać chorobę
Pierwsze objawy cukrzycy u dzieci często pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni.
W poniższym zestawieniu znajdziesz najważniejsze objawy, które wskazują, że Twoje dziecko może mieć cukrzycę.
- Maluchy piją wyjątkowo obficie.
- Ponownie zaczynają się moczyć, mimo że ten etap został już pokonany.
- Dzieci, jak również niemowlęta czasami tracą dużo na wadze, ponieważ pokarm nie może być odpowiednio wykorzystany.
- Zmęczenie i niepokój w szkole i w domu
- Problemy z uprawianiem sportu
- Rodzice mogą zauważyć u niektórych dzieci zapach acetonu.
- Swędząca skóra i rany, które goją się powoli.
Uwaga: W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ zarówno znacznie podwyższone, jak i zbyt niskie wartości cukru we krwi mogą mieć dramatyczne konsekwencje:
Jeśli dziecko cierpi na cukrzycę typu 2, te objawy również się pojawiają, ale często trwa to znacznie dłużej, a podstępny proces nie zawsze jest rozpoznawany. Dieta silnie skoncentrowana na cukrze i tłuszczach prowadzi do stale podwyższonego poziomu insuliny, co zaburza naturalną równowagę fizyczną i może ją trwale uszkodzić.
4. poziom glukozy we krwi poza normalnym zakresem.
Poziom glukozy we krwi, który jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli cukrzyca występuje u dzieci, ważne jest zatem, aby zapewnić jak najbardziej regularne pomiary stężenia glukozy we krwi oraz dokładne dawkowanie insuliny. Ponieważ nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza na początku, u małych dzieci często stosuje się pompę ins ulinową, która w regularnych odstępach czasu uwalnia mniejsze dawki insuliny, aby utrzymać jak najbardziej stały poziom cukru we krwi.
Poniższa krótka tabela powinna pomóc w rozpoznaniu hipoglikemii lub podwyższonego poziomu insuliny:
Zbyt niski poziom glukozy we krwi | Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi |
---|---|
|
|
Mimo, że niektóre objawy z tej tabeli są podobne, z czasem wyrobisz sobie dobre wyczucie, czy cukier we krwi jest raczej za wysoki, czy za niski. W każdym razie należy wykonać badanie, aby móc odpowiednio zareagować.
5 Sport i zdrowa dieta – konieczność dla diabetyków
Jeśli cukrzyca jest zdiagnozowana u dzieci, często oznacza to ograniczenia w dziedzinie sportu. Jest to jednak prawdą tylko w ograniczonym zakresie i w żadnym wypadku nie oznacza, że dzieci nie mogą uprawiać żadnego sportu.
Wręcz przeciwnie, sport w przedszkolu i w szkole jest ważny, aby obniżyć poziom cukru we krwi poprzez ćwiczenia. Dzieci muszą jednak zawsze zadbać o to, aby na krótko przed uprawianiem sportu coś zjeść lub wstrzyknąć insulinę.
W sportach wyczynowych jest to trudne, ale nawet to jest możliwe przy odpowiednim nastawieniu i dostosowanej diecie oraz ścisłej kontroli. Dobrym przykładem i wzorem do naśladowania jest Matthias Steiner, który mimo cukrzycy był w stanie zdobyć złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów.
Wskazówka: W torbie sportowej zawsze powinien znajdować się baton energetyczny lub jeszcze lepiej żel, aby poziom cukru we krwi nie spadł zbyt nisko.
6. otwarcie mów o cukrzycy
Ponieważ dzieci z cukrzycą muszą zmagać się z tą chorobą do końca życia, ważne jest, aby otwarcie o niej mówić.
Poinformuj o chorobie przyjaciół, znajomych, wychowawców w przedszkolu i nauczycieli w szkole. Z jednej strony oszczędzisz sobie i dziecku wielu irytujących pytań, a z drugiej będą wiedzieli, co robić w ostrej sytuacji.
Uwaga: Nie wahaj się szukać pomocy w innych źródłach. Odpowiednich lekarzy w swojej okolicy można znaleźć na przykład bezpośrednio tutaj, za pośrednictwem Niemieckiego Stowarzyszenia Diabetyków.
7. poradnik na temat cukrzycy u dzieci
- Hürter, Peter (Author)
- Bartus, Béla (Author)
- Jüngling, Christine (Author)