Pierwsze oznaki wszy głowowej to swędzenie i podrażnienie na głowie.
Same wszy nie są złe, ale swędzenie i dyskomfort mogą być niepokojące.
Wszy głowowe to małe, brązowe owady, które przyczepiają się do cebulek włosów na głowie i żywią się krwią swojego żywiciela.
Czy zastanawiasz się, co zrobić, jeśli Twoje dziecko złapie wszy w przedszkolu? Może właśnie dowiedziałeś się, że Twoje dziecko ma wszy głowowe i nie wiesz co robić? A może Twoje dziecko ma swędzącą głowę i podejrzewasz u niego wszy? Większość rodziców ma do czynienia z tym problemem przynajmniej raz w życiu swojego dziecka. W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, od objawów przez diagnozę i leczenie po środki zapobiegawcze, aby dać Ci szybki przegląd tematu.
Spis treści
Czym są wszy głowowe?
Wszy głowowe to małe owady, które osiadają na głowach ludzi i żywią się krwią. Zwykle powodują nieprzyjemne uczucie swędzenia . Nie stanowią jednak poważniejszego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie przenoszą chorób.
Wszy głowowe bardzo często występują u dzieci. Dzieje się tak dlatego, że dzieci szukają dużo kontaktu fizycznego. Szczególnie w placówkach opieki nad dziećmi, gdzie maluchy przebywają razem w większych grupach, prawdopodobieństwo przeniesienia choroby jest więc znacznie zwiększone – dzieci przykładają do siebie głowy, przytulają się i dzielą się przedmiotami, takimi jak opaski do włosów, czapki lub podobne.
Wszy głowowe mają sześć odnóży i owalne ciało wielkości ziarna sezamowego. Tutaj można znaleźć ilustracje wszy głowowej: kindergesundheit-info.de.
Wszy przyczepiają się do włosów swoimi pazurkami i przemieszczają się z jednego miejsca na drugie, aby ssać krew. Pozostają blisko skóry głowy, ponieważ muszą ssać co kilka godzin, aby uniknąć wysuszenia.
Ważne informacje: jaja wszy głowowej nazywane są również gnidami. Mają one zwykle około 1 mm długości i owalny kształt. Gnidy są lepkie i nie da się ich łatwo usunąć, chyba że zostaną wyczesane specjalnym grzebieniem do usuwania wszy. Wszy zazwyczaj składają gnidy na karku lub za uszami. W każdym razie zawsze można je znaleźć w pobliżu skóry głowy.
Jeśli znajdziesz wszy lub jaja dalej niż około 1 cm od skóry głowy, możesz zwykle założyć, że są one martwe. Wyjaśnimy dlaczego w tym artykule.
Po około ośmiu dniach z gnid wszy wykluwają się larwy i rozwijają się w dorosłe wszy, które z kolei składają jaja. Infestacja wszami może więc szybko się rozprzestrzeniać, jeśli nie zostanie w porę wyleczona.
Jak je rozpoznać? Symptomy wszy i znaki
Jeśli Twoje dziecko ma wszy, jednym z najbardziej oczywistych objawów jest swędzenie głowy. Ponadto, wszy można zobaczyć gołym okiem. Siedzą one w pobliżu skóry głowy i zwykle można tam zobaczyć małe brązowawe kropki. Możesz użyć szkła powiększającego, aby ułatwić znalezienie szkodników.
Najczęstsze objawy wszy u dzieci to swędzenie z tyłu szyi i uczucie, że coś pełza po głowie. Możesz również zauważyćczerwone plamy na skórze dziecka od gryzienia lub drapania. Czasami możesz znaleźć plamy krwi na poduszce lub w czapkach od zdrapanych ukąszeń wszy.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma wszy głowowe, warto zaopatrzyć się w grzebień na wszy w drogerii lub aptece. Należy przeczesać nim włosy dziecka, aby sprawdzić, czy można wyczesać z nich wszy lub gnidy. Należy to zrobić w następujący sposób:
Wskazówka:
- Najpierw rozczesz włosy dziecka zwykłą szczotką do włosów lub grzebieniem.
- Zwilż jego włosy.
- Możesz również zastosować odżywkę, aby zapobiec ciągnięciu.
- Następnie przeczesz włosy dziecka pasmami co najmniej 2 razy od skóry głowy do końcówek.
- Po każdym pasemku wytrzyj grzebień z wszy na szmatce lub papierze toaletowym i sprawdź, czy nie ma wszy lub gnid.
Leczenie wszy głowowej
Jeśli zauważysz infestację wszy na swoim dziecku, ważne jest, aby działać szybko, ponieważ wszy szybko się rozmnażają. Samica wszy składa kilka jaj dziennie.
Wizyta u lekarza nie jest zwykle konieczna. Wszy można leczyć samodzielnie. W aptece dostępne są preparaty do tego celu. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 12 lat, kasa chorych zapłaci za te produkty. Zwykle wystarczy zadzwonić do pediatry, aby otrzymać potrzebną receptę. Pediatra może również udzielić Państwu więcej informacji przez telefon.
Istnieją różne metody leczenia wszy głowowych u dzieci. Na rynku jest kilka produktów. Są produkty chemiczne, które zabijają wszy we włosach za pomocą środków owadobójczych i produkty z olejem silikonowym, które duszą wszy.
Ostrzeżenie: Należy pamiętać, że niektóre szampony chemiczne mogą powodować reakcje alergiczne u dziecka. W przypadku sprayów istnieje zwiększone ryzyko, ponieważ produkt może dostać się do organizmu przez drogi oddechowe.
Istnieją również różne środki domowe i ziołowe, ale nie zostały one dobrze przebadane. Dlatego niewiele można powiedzieć o ich skuteczności z medycznego punktu widzenia. Powszechne zabiegi obejmują olej kokosowy, wyciągi z drzewa neem oraz zabiegi z użyciem octu, majonezu lub oleju kuchennego.
Środki higieniczne
Środki higieniczne nie mogą zwalczyć infestacji wszy, ale mogą pomóc w szybszym jej opanowaniu.
Uwaga: Wszy i gnidy nie mogą być wypłukane. Przyczepiają się do włosów, a gnidy są bardzo lepkie, co uniemożliwia ich łatwe wypłukanie. Jednak częstsze mycie włosów dziecka może pomóc złagodzić swędzenie.
Należy również częściej zmieniać pościel, aby usunąć martwe zwierzęta i plamy krwi. Wszy wysychają po kilku godzinach i giną, gdy nie znajdują się już w bezpośrednim sąsiedztwie skóry głowy. Dlatego przenoszenie za pośrednictwem przedmiotów jest raczej mało prawdopodobne. Możesz usunąć wszy ze szczotek, grzebieni, poszewek na poduszki i ubrań, przechowując je osobno przez kilka godzin lub dni, na przykład w plastikowej torbie.
Stosowanie środków przeciwko wszom
Z reguły środki przeciwko wszom stosuje się kilkakrotnie. Po pierwszym leczeniu stosuje się drugie leczenie przez około 8-10 dni, aby zabić wszelkie ocalałe zwierzęta.
Po pierwszym zabiegu należy ponownie wyczesać dziecko grzebieniem na wszy, aby usunąć martwe zwierzęta i gnidy. Powtórz to kilka razy, aby sprawdzić, czy we włosach nadal znajdują się zwierzęta.
Informacje dodatkowe: Jeśli znajdziesz gnidy wszy, które znajdują się dalej niż 1 cm od skóry głowy, możesz założyć, że to tylko pusta skorupa, a larwy już się wykluły. Dzieje się tak, ponieważ wszy składają jaja 1-2 mm od skóry głowy, a larwy wylęgają się po 8-10 dniach. Włosy rosną około 10 mm miesięcznie. Puste gnidy nie stanowią już zagrożenia zakażeniem. Można je rozpoznać także dlatego, że mają białawy połysk.
Zapobieganie wszawicy głowowej
Trudno jest zapobiec wszom we włosach, ponieważ są one przenoszone z osoby na osobę, a dzieci są istotami społecznymi, które szukają i potrzebują kontaktu fizycznego. Ważne jest, aby zrozumieć, że infekcje wszy nie są spowodowane złą higieną. Żywią się one wyłącznie krwią, a nie płatkami skóry czy tłuszczem skórnym. Chociaż wielu rodziców czuje się niekomfortowo, gdy ich dzieci mają wszy, nie musisz czuć się winny lub myśleć, że zrobiłeś coś złego.
Zarażenie wszawicą podlega zgłoszeniu. Oznacza to, że musisz powiedzieć placówce opieki nad dziećmi lub szkole, jeśli twoje dziecko ma wszy we włosach. Zgodnie z prawem, dzieci z infestacją wszy muszą pozostać w domu, dopóki infestacja wszy nie zostanie skutecznie wyleczona. Oznacza to, że najważniejsze środki zapobiegawcze są już regulowane przez państwo.
W przeciwnym razie możesz podjąć kilka innych środków, w szczególności następujące:
- Twoje dziecko powinno również prywatnie unikać kontaktu z dziećmi, które obecnie mają wszy.
- Poinstruuj dziecko, aby nie dzieliło się szczotkami do włosów, czapkami lub innymi przedmiotami osobistymi.
- Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko częściej drapie się po głowie, sprawdź, czy nie ma wszy we włosach. Im szybciej je zauważysz, tym łatwiej je opanować.
Ostatnie spojrzenie na ten nieprzyjemny temat
Podsumowując, choć wszy głowowe u dzieci są nieprzyjemne i denerwujące, nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla zdrowia. W przypadku podejrzenia infestacji wszy głowowej należy działać szybko i zatrzymać dziecko w domu do czasu uporania się z infestacją. Wszy głowowe podlegają obowiązkowi zgłoszenia, więc zawsze należy poinformować odpowiednie instytucje, nawet jeśli jest to nieprzyjemne. Placówki opieki dziennej zazwyczaj mają z nimi doświadczenie i nie wyciągną fałszywych wniosków o złej higienie lub opiece.
FAQ Wszy
Dorośli rzadziej chorują na wszy, ponieważ ich skóra głowy i włosy różnią się od dziecięcych i dlatego mniej sprzyjają przetrwaniu wszy.
Wszy unikają farbowanych włosów, ponieważ substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mogą wpływać na ich przetrwanie.
Szampon może złagodzić swędzenie, ale nie jest skutecznym środkiem przeciwko wszom.