Z reguły błona śluzowa jelit jest podrażniona przez różne patogeny, co powoduje bardzo rzadki, czasem wodnisty stolec. Ponadto biegunce u dzieci mogą towarzyszyć różne objawy.
Przyczyny biegunki są wielorakie i mogą wynikać z diety. Nie można też wykluczyć infekcji przewodu pokarmowego.
Przede wszystkim ważne jest, aby dziecko było dobrze nawodnione. W związku z tym powinno ono pić dużo płynów, mimo że ma cienkie stolce. Pokarmy takie jak banany i suchary również pomagają w ujędrnieniu stolca. Jeśli biegunka trwa długo lub towarzyszą jej bardziej drastyczne objawy, należy skonsultować się z pediatrą.
Biegunka jest bardzo częsta u małych dzieci. Po przeziębieniach, nagła biegunka jest drugą najczęstszą chorobą u dzieci. Jednak jej przyczyny mogą być bardzo różne.
[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]
Spis treści
1. obraz kliniczny
Do wiodących objawów biegunki należą częste i cienkie, zwykle silnie pachnące stolce oraz ból brzucha. Biegunce mogą towarzyszyć również nudności, wymioty i gorączka.
W biegunce błona śluzowa jelita jest zwykle podrażniona przez patogeny. Dzięki temu płyn ustrojowy dostaje się do jelita i miesza się ze stolcem. Ponadto pokarm nie może być już dobrze rozłożony i wchłonięty do krwiobiegu.
W takim przypadku biegunka służy zwykle ograniczeniu infekcji i wypłukiwaniu patogenów z organizmu. Tym samym przyczynia się do powrotu dziecka do zdrowia.
2. przyczyny biegunki
Biegunka u dzieci może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jest objawem infekcji przewodu pokarmowego. Często przyczyną są wirusy, np. wirusy Rota, Adeno, Novo czy Norwalk. Rzadziej zdarzają się bakterie, np. salmonella lub szczepy Escherichia coli, które są przenoszone przez żywność. W Europie Środkowej biegunki spowodowane pasożytami lub grzybami są jeszcze rzadsze.
W krajach południowych różne patogeny biegunkowe są bardziej powszechne. Dlatego podczas podróży do tych krajów częściej dochodzi do zakażeń, zwanych również biegunką podróżnych. Jeśli biegunka nie występuje z powodu samych patogenów, ale z powodu połkniętych toksyn, jest to zatrucie pokarmowe, w którym biegunka rozpoczyna się zaledwie kilka godzin po spożyciu zepsutego jedzenia. Zazwyczaj osoby dotknięte chorobą cierpią również na gwałtowne wymioty.
Innymi przyczynami biegunki może być nadmierne spożywanie niektórych pokarmów, antybiotyki lub przyczyny psychiczne.
Przewlekła biegunka ma zazwyczaj inne przyczyny. Należą do nich na przykład choroby zapalne jelit lub mukowiscydoza. Zespół jelita drażliwego może być również przyczyną biegunki u małych dzieci. Ponadto, nietolerancje pokarmowe, takie jak nietolerancja laktozy, celiakia lub alergia na mleko krowie, mogą powodować biegunkę u dzieci.
3. Leczenie biegunki u dzieci
Biegunka u dzieci jest różnie traktowana w zależności od przyczyny. W razie wątpliwości rodzice powinni skonsultować się z pediatrą. Ponadto należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry, jeśli dziecko nadal karmi piersią, a stolec jest biały, jeśli dziecko w ogóle nic nie pije, jeśli jednocześnie wymiotuje, jeśli biegunka jest krwawa, jeśli ma wysoką gorączkę, bóle brzucha lub bardzo napięty brzuch. Do lekarza należy też niezwłocznie udać się, jeśli biegunka u niemowlaka trwa 6 godzin, u maluchów dłużej niż 12 godzin, a u dzieci w wieku szkolnym 18 godzin.
Ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Zwłaszcza jeśli biegunce towarzyszą wymioty lub gorączka, albo jeśli ich dziecko jest bardzo małe, rodzice powinni dodatkowo zadbać o to, by ich pociecha wypijała wystarczającą ilość płynów.
Istnieje kilka oznak odwodnienia. Wczesne sygnały ostrzegawcze obejmują suchość języka, warg i błony śluzowej jamy ustnej oraz ciemny mocz. Dziecko staje się coraz bardziej ospałe, ale nie jest jeszcze apatyczne. W późniejszym okresie dzieci prawie nie oddają moczu. Niemowlęta mają wtedy suchą pieluszkę przez osiem godzin. Ponadto, kiedy dziecko płacze, łzy nie przychodzą, podniesiony fałd skóry na brzuchu ustępuje bardzo powoli, skóra wydaje się szara lub bardzo blada, a dziecko staje się bardziej apatyczne lub bardzo zmęczone. Jeśli rodzice zaobserwują objawy wypluwania, powinni jak najszybciej skonsultować się z pediatrą lub szpitalem, aby można było pomóc dziecku.
Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej udziela informacji na temat biegunki u dzieci, przyczyn, leczenia i zaleceń, kiedy rodzice powinni skonsultować się z lekarzem tutaj.
Tekst ten służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje badania, diagnozy ani porady lekarza z uprawnieniami. Zamieszczone tu informacje nie mogą i nie powinny być podstawą do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszych warunków użytkowania.
4. dalsza literatura dotycząca zdrowia dziecka
- Nolden, Annette (Author)