Zabawy w lesie: pomysły na dzień odkrywania w lesie

Ruch na świeżympowietrzu, wspinanie się na drzewa, zabawy w lesie czy wędrówki po łąkach – to wszystko jeszcze niedawno było zupełnie normalne. Obecnie jednak większość dzieci i młodzieży spędza dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Smartfon, …

Zabawy w lesie: pomysły na dzień odkrywania w lesie

Spiele-im-Wald-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Działalność rekreacyjna
  6. »
  7. Zabawy w lesie: pomysły na dzień odkrywania w lesie
Kiedy można bawić się w leśne gry?

Zabawy w lesie warto prowadzić o każdej porze roku. Zimą możecie wspólnie wyruszyć na poszukiwanie śladów.

Jakie materiały są potrzebne do leśnych zabaw z dziećmi?

W zabawie leśnej dzieci świetlicowe mogą się swobodnie poruszać i korzystać z przedmiotów, które ma w zanadrzu natura. Dlatego nie potrzebują prawie żadnego innego sprzętu.

Które zabawy leśne nadają się również dla starszych dzieci?

Co prawda dzieci ze szkoły podstawowej dość szybko przerastają nawet najbardziej lubiane zabawy przedszkolne. Dlatego zebraliśmy tutaj kilka pomysłów na gry dla dzieci z podstawówki.

Ruch na świeżympowietrzu, wspinanie się na drzewa, zabawy w lesie czy wędrówki po łąkach – to wszystko jeszcze niedawno było zupełnie normalne. Obecnie jednak większość dzieci i młodzieży spędza dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych.

Smartfon, konsola do gier, telewizor i komputer wymagają dużo uwagi, ale niestety bardzo mało ruchu.
Aby to zmienić, wycieczka do lasu jest w sam raz na początek. Ale jakie gry można znaleźć w lesie?

W naszym poradniku pokazujemy, jak wielki potencjał ma las, aby gry ruchowe i inne aktywności w lesie z dziećmi były wyjątkowym przeżyciem.

[button]Więcej pomysłów na zabawy w lesie[/button]

Kindergeburtstag im Wald Wędrówka przez przyrodę może być bardzo przygodowa.[/caption]

Dzieci uwielbiają próbować nowych rzeczy. Wykorzystaj ich naturalną ciekawość do realizacji leśnych projektów lub wypróbuj leśne zabawy w przedszkolu.
Las stanowi doskonałą scenerię do przeprowadzenia zabaw grupowych o każdej porze roku.

Mniejsze gry najlepiej wkomponować w pieszą wycieczkę, natomiast na rozbudowane gry terenowe należy zaplanować nieco więcej czasu.
Przed wyruszeniem do lasu należy pamiętać o spakowaniu kilku podstawowych rzeczy.
Ważne są:

  • wystarczająca ilość napojów
  • solidne buty
  • odpowiednia odzież; lepiej trochę za dużo niż za mało
  • apteczkę pierwszej pomocy, gdyby coś poszło nie tak

Zabawy w przyrodzie pozwalają dzieciom ćwiczyć zręczność i wiele nauczyć się o obcowaniu z naturą i w niej.
Mniejsze testy sprawnościowe, takie jak balansowanie nad pniem drzewa lub chodzenie tyłem po nierównym podłożu leśnym, można wygodnie włączyć w przerwę między zabawami, aby rozjaśnić nastrój i przeanalizować możliwości poszczególnych dzieci.

2. zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Spiele für draußen mit Tannenzapfen
Rzucanie szyszkami sosnowymi to popularna zabawa dla młodszych i starszych.

Jeśli chcesz przeprowadzić zabawy w lesie z małymi dziećmi, pamiętaj, aby wykorzystać gry, które są jak najbardziej rozrywkowe. Szczególnie w pierwszych latach życia zakres uwagi wielu dzieci jest jeszcze bardzo ograniczony, dlatego klasyczne scavenger hunt to coś tylko dla starszych grup wiekowych od około ośmiu lub dziesięciu lat.

Poniższe gry leśne są idealne na wycieczkę na łono natury:

Zbieraj i rzucaj szyszkami sosnowymi: Poproś, aby każde dziecko zebrało określoną liczbę szyszek sosnowych. Następnie wszystkie dzieci spotykają się ponownie w miejscu spotkania. Teraz od szyszek zostaje narysowana linia jako linia startowa.

Teraz nadszedł czas na rzucanie. Kto potrafi rzucić najdalej?
Rzucanie daleko jest zbyt łatwe? Nie ma problemu, wybierzcie wspólnie cel, który trzeba rzucić. Pierwsza osoba, która trafi w cel, wygrywa.

Czy wiesz, że około jedna trzecia Niemiec jest zalesiona? Pomimo masowej globalnej nadmiernej eksploatacji lasów na ziemi, wielkość niemieckich lasów nie zmniejszyła się w ostatnich dziesięcioleciach, jak podaje Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa.
  • Rozpoznawanie drzew: Gry o drzewach są doskonałym sposobem na poznanie różnych drzew. Niech dzieci zbierają różne liście lub nawet żołędzie lub orzechy bukowe, które leżą na ziemi, a następnie patrzą na pasujące drzewo.
  • Chowanie i szukanie: Ta gra oferuje Ci szczególnie wiele możliwości w lesie. Upewnijcie się jednak, że w pobliżu jest wystarczająco dużo opiekunów i że najlepiej ograniczają oni teren.
  • Mikado: Do tej pory znasz tylko klasyczną grę z kolekcji gier w małym? W takim razie najwyższy czas zagrać w grę z drewnianymi patykami w lesie. Gra zręcznościowa na świeżym powietrzu wymaga dużej uwagi i sporych umiejętności.

3. zabawy w lesie dla dzieci ze szkoły podstawowej

Ballspiele und Bogenschießen für draußén
Z kilku gałęzi można łatwo zrobić łuk i strzały.

W kontekście experiential education duże znaczenie mają gry sportowe i gry akcji w lesie.
Podczas wspólnych wycieczek poszczególne dzieci zbliżają się do siebie i uczą się współpracy. W zależności od tego, jak jako prowadzący podzielisz grupę, mogą szybko rozwinąć się nowe przyjaźnie i obudzisz wspólnego ducha zespołowego.

W tym wieku zabawy na świeżym powietrzu mogą być nieco bardziej skomplikowane, aby nic nie stało na przeszkodzie w leśnym rajdzie z mapą skarbów.
Zadbajcie jednak o to, aby każdej grupie przydzielono opiekuna, aby żadne dziecko nie zgubiło się podczas odkrywczej wycieczki po lesie.

Poniższa lista podsunie Wam kilka pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu:

  • Łucznictwo: Najpierw potrzebujesz kilku gałęzi, które są jak najbardziej zginane. Szczególnie nadają się do tego wierzby. Wytnij prostą gałąź, skróć ją na końcach, wyrzeźbij scyzorykiem dwa nacięcia i zawiąż w tym miejscu napiętą linę. Pierwszy łuk błyskawiczny jest gotowy. Teraz potrzebujesz tylko celu i kilku strzał, do których najlepiej użyć krótkich, prostych gałęzi z nacięciem na końcu, aby można było napiąć strzałę. Jako cel można namalować na drzewie krążek lub narysować na leśnym podłożu koło z szyszek.
    Ważne jest, aby dzieci były uważne, zawsze kierowały łuk tylko na cel i nie strzelały do siebie.
  • Łapanie jedzenia: Aby choć raz poczuć się jak nietoperz, można połowie dzieci zawiązać oczy, podczas gdy druga połowa coś do nich krzyczy. Celem gry jest zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się drugi gracz, wyłącznie za pomocą sygnału dźwiękowego. W ten sposób nietoperze polują noc po nocy za pomocą ultradźwięków.
  • Szukaniedrzew: W szukaniu drzew chodzi o dobrą intuicję. Znów można pracować w zespołach lub po kolei w grupie. Jednemu dziecku zawiązuje się oczy, a następnie prowadzi do drzewa, aby poczuć. Po jednej lub dwóch minutach wracają do grupy. Zadanie polega na tym, aby ponownie znaleźć dokładnie to drzewo.
  • Nocna wędrówka: Wiele zwierząt w lesie żyje nocą. Dlaczego nie wybrać się na wycieczkę odkrywczą o zmierzchu lub gdy jest już ciemno? Nie zapomnijcie o latarkach, aby znaleźć drogę powrotną.

4. Więcej pomysłów na zabawy w lesie

Artykuły powiązane