Dzieci potrzebują powtarzających się rytuałów dla uporządkowania codziennego życia w świetlicy i w domu. Dają im one poczucie bezpieczeństwa i pewności.
Strukturalne rutyny w życiu codziennym i w ciągu roku są niezbędne dla zdrowego rozwoju dzieci. Dlatego jako rodzic powinieneś zastanowić się, jakie rytuały są ważne dla Twojej rodziny.
Jeśli brakuje zrytualizowanych procesów, takich jak stałe pory posiłków, czas spędzony na wspólnym czytaniu i zabawie oraz świętowanie najważniejszych wydarzeń w roku, dzieciom brakuje orientacji w życiu codziennym, a tym samym podstawy do beztroskiego dzieciństwa.
Kakao przy śniadaniu, piosenka na dobranoc w nocy i Twoje dziecko zawsze może liczyć na to, że odbierzesz je z przedszkola czy szkoły na czas. Rytuały są niezwykle ważne dla dzieci, ponieważ dają im stabilność. Dowiedz się tutaj, jakie inne funkcje pełnią rytuały i jak możesz je łatwo włączyć do codziennej rutyny.
[button]Kup książki o rytuałach dla dzieci online[/button]
Spis treści
1. znaczenie: Rytuały dla dzieci w edukacji
Rytuały w edukacji
Poranny krąg, obiad, twórcza lekcja: W żłobku i przedszkolu rytuały dla dzieci są celowo wykorzystywane jako narzędzia. Ustrukturyzowane codzienne rutyny pomagają personelowi pedagogicznemu towarzyszyć grupom dzieci przez cały dzień.
Rytuały to powtarzające się czynności, które nadają życiu i codzienności rytm. Dla niemowląt i dzieci w młodym wieku zrytualizowana codzienność jest bardzo ważna. W pierwszych latach życia wciąż szukają one orientacji w życiu, które jest jeszcze barwnym smorgorem odkryć.
Dopiero stopniowo uczą się rodzinnych zasad: Codziennie rano wstajemy i codziennie wieczorem kładziemy się spać. Jemy rano, w południe i wieczorem i codziennie chodzimy do przedszkola. W ten sposób rytuały dają dzieciom wsparcie i niezbędną strukturę, która służy im jako oparcie, aby mogły zanurzyć się w małych i dużych przygodach dzieciństwa. Ponieważ wiedzą, że ich rodzice są tam dla nich i mają osłonięty dom, w którym rodzina spotyka się każdego dnia, aby się śmiać, jeść i bawić razem.
Jeśli dzieci żyją w rodzinach, w których nie ma struktury, maluchy szukają orientacji. Jeśli nie wiedzą, kiedy będzie następny posiłek, będą chciały znaleźć coś do jedzenia, mogą stać się niespokojne i nie będą miały czasu, aby skupić się na innych rzeczach.
Dzieci, które dokładnie wiedzą, że rano będą płatki, w świetlicy obiad, a wieczorem wszyscy spotkają się przy stole w jadalni, mogą skupić się na innych rzeczach.
2. rytuały w życiu codziennym dają bezpieczeństwo
Rytuały są miłe nie tylko przy specjalnych okazjach, takich jak urodziny czy święta. Ustrukturyzuj swoje codzienne życie za pomocą rodzinnych zasad, aby dziecko miało pewność planowania. W ten sposób już rano wie, że wieczorem przeczytasz mu bajkę, a przed snem zagra w grę planszową.
W większości przypadków dzień jest już wyznaczony przez godziny pracy rodziców i uczęszczanie do świetlicy lub szkoły. Można jednak zapewnić łagodny początek dnia, budząc dziecko w miarę możliwości codziennie o tej samej porze i dbając o powtarzalność rutyny.
Na przykład, możecie wspólnie ustalić, kiedy dziecko się ubiera, myje zęby i je śniadanie. Zapewnia to jasność w planowaniu, a po wykonaniu niezbędnych zadań rano może być trochę czasu na zabawę.
2.1 Rytuały dla dzieci w życiu codziennym
Dzieci potrzebują rytuałów i reguł rodzinnych w życiu codziennym. Dają im one niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w poniższej tabeli zebraliśmy typowe przykłady rytuałów dla dzieci w życiu codziennym:
Rytuał | Procedura |
---|---|
Rytuał poranny | Obudź dziecko małym wierszykiem, ponownie przytul się w łóżku na pięć minut lub posłuchaj ulubionej muzyki dziecka do śniadania. |
Mycie zębów | Mycie zębów to raczej mało popularna zasada rodzinna dla dzieci. Ale właśnie dlatego, że ma stałe miejsce w codziennej rutynie, obowiązek ten staje się łatwiejszy. |
Rytuały pożegnalne | Szczególnie dla małych dzieci pożegnanie z rodzicami jest trudne. Dzięki miłemu rytuałowi w świetlicy lub rano w domu, pożegnanie zyskuje pozytywny kontekst i jest łatwiejsze. To samo dotyczy dzieci, które nie lubią zostawać same w nocy. Wieczorny rytuał może ułatwić pożegnanie. |
Kolacja | Do kolacji zapalcie świecę i opowiedzcie sobie nawzajem, jakie było najlepsze doświadczenie dnia. W ten sposób wszyscy członkowie rodziny mogą ponownie spotkać się wieczorem i porozmawiać o dniu. |
Opowieści na dobranoc | Czytanie dzieciom opowieści na koniec dnia to sprawdzony rytuał. |
3. rytuały w ciągu roku dają bezpieczeństwo
W ciągu roku jest wiele zrytualizowanych okazji, na które dzieci czekają tygodniami. W przedszkolu święta takie jak karnawał, Wielkanoc i Boże Narodzenie są tematyczne i włączone do koncepcji pedagogicznej. Piosenki, opowiadania i pomysły rzemieślnicze są dobierane do okazji i wzmacniają świadomość dzieci w zakresie takich rytuałów w ciągu roku.
3.1 Urodziny
Dla dzieci własne urodziny to z pewnością jedna z najważniejszych uroczystości w roku. Miłym rytuałem jest urodzinowa świeczka na stole śniadaniowym i stole z prezentami. Może też co roku pieczecie ulubione ciasto dziecka lub nadajecie każdemu z urodzin jakieś motto.
3.2 Pory roku.
Jeśli lubisz zajmować się rękodziełem i dekoracjami, możesz uczynić z dzieckiem rytuał malowania i robienia dekoracji okiennych, domowych zabawek czy obrazków pasujących do danej pory roku.
Zbieranie kwiatów do wyciskania latem, kasztanów zimą i szyszek sosnowych jako ozdób na choinkę może być dla dzieci cenionym rytuałem.
3.3 Wielkanoc
Aby przygotować się do Wielkanocy, można wydmuchiwać, malować i kleić pisanki – możliwości są nieograniczone. Jeśli masz balkon lub ogród, możesz wykonać kolorową dekorację, która zwiększy oczekiwanie na Wielkanoc.
Istnieje również wiele rytuałów związanych z samą Wielkanocą. Należy do nich wspólne szukanie pisanek, obiad wielkanocny z całą rodziną oraz wielkanocne ognisko w ogrodzie.
3.4 Adwent i Boże Narodzenie
Adwent to bardzo zrytualizowany czas w roku. Każdego dnia otwierane są drzwiczki kalendarza adwentowego, co tydzień zapalana jest kolejna świeca na wieńcu adwentowym, a w każdej rodzinie istnieją inne indywidualne rytuały, takie jak przygotowanie przedstawienia jasełkowego w świetlicy lub odwiedzenie jarmarku świątecznego.
Z pewnością masz też sprecyzowany pomysł na to, jak będą przebiegać święta Bożego Narodzenia. Przekażcie dziecku takie tradycje jak wspólne dekorowanie choinki czy śpiewanie kolęd.
4. kupuj książki o rytuałach dla dzieci online
- Bingel, Bela (Author)
- Wuttke, Nicole (Author)