Kolory odgrywają szczególną rolę w naszym codziennym życiu. Mogą określać uczucia i tworzyć nastroje.
Do nauki kolorów można wykorzystać gry, zabawy ruchowe, piosenki lub farby do malowania palcami.
Porozmawiaj z pediatrą, jeśli Twoje dziecko ma problemy z rozróżnianiem kolorów przez wyjątkowo długi czas.
Kolory determinują całe nasze życie. Według nich dobieramy ubrania i dekorujemy dom zgodnie z naszymi upodobaniami. Dla dorosłych rozpoznawanie kolorów jest rzeczą oczywistą, ale dzieci muszą najpierw nauczyć się rozpoznawać i nazywać kolory. Ale od kiedy dzieci uczą się kolorów i jakie są oferty na temat kolorów?
Informujemy o tym w naszym przewodniku o nauce kolorów. Podpowiadamy, jak najlepiej nauczyć dziecko kolorów. Pokazujemy wiele różnych możliwości. Dowiesz się również, jak rozpoznać braki kolorystyczne u swojego dziecka.
[button]Kup gry i książki do nauki kolorów online[/button]
Spis treści
1. kolory determinują nasze codzienne życie
.Kolory odgrywają dużą rolę nie tylko w sztuce, ale także w naszym codziennym życiu. Każdy człowiek ma odcienie kolorów, które lubi i takie, które lubi mniej. Zdradzają one również wiele o naszym życiu emocjonalnym. Już przy wyborze ubrań kierujemy się naszym nastrojem.
Ale także odwrotnie, pewne kolory mogą tworzyć pożądany nastrój. Jasne, ciepłe odcienie, takie jak żółty lub pomarańczowy, mają działanie pobudzające, podczas gdy niebieski działa na nas uspokajająco. Wiele osób kojarzy również kolory z czymś, czego doświadczyli, dzięki czemu mogą zostać wywołane określone uczucia.
Noworodek początkowo widzi tylko kontrasty. Dopiero około trzeciego miesiąca życia dziecko jest w stanie dostrzec wszystkie odcienie kolorów. Nie oznacza to jednak, że potrafią je rozróżniać i rozpoznawać. Rodzice mogą jednak dość łatwo nauczyć swoje dzieci kolorów w życiu codziennym. Na przykład, ciągle nazywaj kolor zabawki do przytulania, koszulki lub spodni. Na początku ogranicz się jednak do podstawowych kolorów.
Oczywiście wiek, w którym dzieci potrafią poprawnie nazywać kolory, zależy również w dużym stopniu od ich indywidualnego rozwoju językowego. Podczas gdy niektóre dzieci potrafią już wyraźnie rozpoznawać i nazywać kolory w wieku dwóch lat, inne dzieci mają z tym niewielkie problemy nawet w wieku czterech lat.
Ogólnie rzecz biorąc, dzieci powinny być w stanie poprawnie nazwać wszystkie kolory od około trzeciego roku życia.
W dalszej części przedstawiamy różne oferty na temat nauki kolorów.
2. gry do nauki kolorów
Temat kolorów poruszany jest również w przedszkolu. Na przykład w przedszkolu są zabawy paluszkowe o kolorach i różne projekty o kolorach. Ponadto należy ćwiczyć kolory z dziećmi w domu.
Na rynku są różne gry, które pomagają dzieciom w nauce kolorów. Istnieją również książki, darmowe filmy na YouTube i gry komputerowe, które pokazują i wyjaśniają różne kolory małym dzieciom.
Jednak można też po prostu samemu wymyślić takie gry i połączyć je w całość. Pierwszą możliwością jest posiadanie klocków konstrukcyjnych posortowanych według kolorów. W tym celu należy umieścić po jednym klocku z każdego koloru w niewielkiej odległości od siebie. Reszta klocków jest po prostu rozłożona na środku. Teraz daj dziecku zadanie ułożenia klocków tego samego koloru na odpowiedniej kupce. Za każdym razem nazywajcie poszczególne kolory.
Inną możliwością jest znana gra Widzę coś, czego ty nie widzisz. W tym celu gracz wybiera jakiś przedmiot w pokoju lub na zewnątrz. Ten przedmiot musi być jednak widoczny dla wszystkich. Następnie gracz ten mówi, na przykład: „Widzę coś, czego nie widzisz i jest to niebieskie”. Pozostali gracze mogą wtedy wymienić wszystkie obiekty w otoczeniu, które mają ten kolor. Kto znalazł właściwy obiekt, jest następny.
3 Gry ruchowe na temat kolorów
Bardzo znaną i popularną grą dla dzieci jest Twister. W tej grze chodzi przede wszystkim o czynnik zabawy. Równocześnie jednak trenuje się zmysł równowagi i zwinność. Jeden z graczy obraca krążek. Dysk wskazuje teraz, na której części ciała należy położyć dany kolor. Gra toczy się w kółko. Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma się na polu gry.
Inną świetną grą dla dzieci do nauki kolorów jest bieganie po kątach. W tym celu należy umieścić kilka przedmiotów tego samego koloru w każdym rogu. Dla młodszych dzieci na początku odpowiednie są kolory podstawowe: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Dla starszych dzieci można użyć również takich kolorów jak różowy, turkusowy lub pomarańczowy. Teraz włącza się muzyka, przy której dzieci mogą swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Ty, jako prowadzący zabawę, zatrzymujesz muzykę w przerwie i wołasz jeden z czterech kolorów. Teraz wszystkie dzieci muszą jak najszybciej pobiec do tego rogu. Kto dotrze ostatni, zostaje wyeliminowany w tej rundzie.
Wskazówka: Aby gra była bardziej skomplikowana, można dodać więcej kolorów lub nawet kolory mieszane.
4. nauka kolorów z kolorami farb i rymowankami dla dzieci
Oczywiście malowanie kolorów dla dzieci i piosenki dla dzieci również nadają się do uczenia maluchów różnych kolorów. Malowanie kolorów to bardzo kreatywny sposób. Specjalne farby dla dzieci oferują liczne zastosowania. Poprzez mieszanie kolorów można pokazać dziecku, jakie inne odcienie można stworzyć. Ponadto dzieci mogą nanosić na papier przedmioty, które widziały w naturze, w odpowiednich kolorach.
Temat kolorów jest często traktowany w przedszkolu za pomocą zabaw paluszkowych. Jedną z możliwości jest pomalowanie palców dzieci na różne kolory. Na przykład kciuk biały, palec wskazujący czerwony, palec środkowy żółty, palec serdeczny zielony i mały palec niebieski. Następnie nauczyciel odczytuje historyjkę. Jeśli pojawi się jakiś kolor, dzieci muszą trzymać w powietrzu odpowiadający mu palec.
Odpowiednią piosenką z kolorami jest na przykład piosenka o kolorach. W tej piosence o kolorach dzieciom pokazywane są różne przedmioty lub zwierzęta, które klasycznie mają określony kolor. Melodia zachęca dzieci do uważnego słuchania i ewentualnego przyłączenia się. Dla starszych dzieci dobrym wyborem jest piosenka o mieszaniu kolorów. Ta piosenka o kolorach pokazuje również, co się dzieje, gdy różne kolory są mieszane.
5. Rozpoznanie słabości do kolorów lub ślepoty na kolory
Kiedy dzieci zaczynają uczyć się kolorów, od czasu do czasubędą je również mieszać. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Wystarczy obserwować dziecko i zobaczyć, czy po krótkim czasie ten problem sam się rozwiąże.
Jeśli dziecko ma stałe problemy z rozróżnianiem kolorów, należy porozmawiać z pediatrą. Podczas dwóch badań wstępnych U7 i U8 badany jest również wzrok, w którym zdiagnozowana zostałaby wada kolorów.
Całkowita ślepota na kolory
W całkowitej ślepocie na kolory osoby dotknięte tą chorobą widzą tylko czerń i biel. Choroba ta dotyczy jednak tylko 0,001% populacji.
Ślepota barw jest zazwyczaj wrodzona. Najczęstszą formą jest niedobór koloru czerwono-zielonego. Przy tym rodzaju wady wzroku dzieci i dorośli bardzo słabo rozróżniają kolory czerwony i zielony. Niedobór koloru zielonego jest jednak znacznie częstszy niż niedobór koloru czerwonego.
Według statystyk, w Niemczech dotkniętych jest nim około 8% mężczyzn i tylko 0,3% kobiet. Ta znacząca różnica wynika z faktu, że geny znajdują się na chromosomach X, a wada jest cechą recesywną.
6. kup gry i książki do nauki kolorów online
- Czerwone koła, żółte czworokąte, niebieskie trójkąty – kolorowy bałagan! Kostki pokazują czworokąt, a kolor niebieski: kto znajdzie niebieski kwadrat i gdzie jest odpowiednie pole na planie gry? Kto najpierw umieścił wszystkie klocki na planie, wygrywa grę
- Gra przyporządkowana, w której dzieci poznają kolory i kształty. Kolorowe i kształtowe kostki wskazują, które kamienie można uzupełniać lub wyjmować z planu gry
- W grze Colorama poznawane są kolory i kształty geometryczne. Wspomaga również postrzeganie dzieci od 3 do 6 lat
- Gra nadaje się dla 1-6 graczy i przynosi radość i napięcie do każdego pokoju dziecięcego. Idealny prezent na urodziny lub Boże Narodzenie. Sensowne zajęcie dla maluchów, aby nauczyć się również w domu i jednocześnie bawić się
- "Gra nowa nauka" wspiera rozwój dzieci. Kupują Państwo zabawnie wiedzę i mogą rozwijać osobiste potencjały. Ponadto różne poziomy trudności i mechanizmy samokontroli umożliwiają indywidualną i niezależną naukę
- Rübel, Doris (Author)