Site icon I-love-you.pl

Metoda flash: ciekawostki dotyczące metody nauczania

blitzlicht-methode
Na czym polega metoda fleszy?

Metoda fleszy jest techniką stosowaną w celu zebrania opinii poszczególnych uczestników i zmierzenia nastroju. Każdy z uczestników w jednym lub dwóch zdaniach zajmuje krótkie stanowisko wobec centralnego pytania.

Jak można ją wykorzystać na lekcjach w szkole podstawowej?

W zależności od celu, metoda latarki może być stosowana w szkole podstawowej jako wprowadzenie, w trakcie lub po jednostce edukacyjnej. Ważne jest, aby wszyscy uczniowie mogli swobodnie wyrażać swoje osobiste opinie. Dopiero na końcu może odbyć się dyskusja.

Jakie są zalety tej metody nauczania?

Bardzo korzystnym aspektem metody latarki jest to, że wymaga ona niewielkiego przygotowania, a mimo to może być stosowana bardzo elastycznie. Za pomocą tej techniki można uzyskać krótki przegląd opinii i wspierać komunikację w grupie.

Czy to test kciuka, barometr nastroju czy metoda czterech narożników – obecnie istnieje niezliczona ilość różnych metod refleksji, które można wykorzystać do poprawy komunikacji w grupach. Metoda latarki jest popularna w nauczaniu, jak również w edukacji dorosłych, aby uzyskać opinie różnych uczestników.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest metoda flashlight i w jakim celu można ją stosować. Ponadto podpowiemy, jak pożytecznie włączyć metodę do lekcji w szkole podstawowej.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. uzyskanie informacji zwrotnej metodą błyskową

Metoda flash jest szczególnie przydatna w małych grupach.

Metoda flash, zwana w języku angielskim Flash Feedback, jest bardzo popularną metodą nauczania, jeśli chodzi o uzyskanie krótkiej informacji zwrotnej od uczniów. Podobnie jak w przypadku światła błyskowego, wszyscy uczestnicy są proszeni o krótkie wyrażenie swojej osobistej opinii na dany temat, dzięki czemu można określić aktualny nastrój.

Nauczyciel, prowadzący kurs lub moderator zadaje centralne pytanie. Uczestnicy rundy powinni teraz stopniowo wyrażać swoje własne opinie w jednym lub dwóch zdaniach. Powinny one być zawsze wyrażone w pierwszej osobie i odpowiadać z własnej perspektywy.

Ważne jest, aby grupa słuchała tylko wtedy, gdy uczestnik wyraża swoją opinię. Krytyczne wypowiedzi i komentarze są natomiast dozwolone dopiero po rundzie flash light. W tym momencie może odbyć się dyskusja.

2. wykorzystanie metody flash na zajęciach – jak to zrobić

Dzieci muszą nauczyć się szanować zdanie innych.

W zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć za pomocą danej metody, możesz ją stosować w różnych momentach lekcji. Na przykład metoda fleszy nadaje się jako wprowadzenie do nowego tematu lub jako zakończenie lekcji. Uzyskanie różnych opinii jest również czasem bardzo przydatne jako informacja zwrotna w okresie przejściowym.

Jeśli chcesz zastosować tę metodę w szkole podstawowej, uczniowie powinni najpierw usiąść w dużym kole z krzeseł. Teraz należy zadać centralne pytanie, które dla lepszej przejrzystości można zapisać na tablicy. Pytanie można zadać zarówno na poziomie rzeczowym, jak i emocjonalnym.

Jeden z uczniów zaczyna i odpowiada na pytanie w jednym lub dwóch krótkich zdaniach. Następnie przychodzi kolej na następną osobę, aż każde dziecko będzie miało możliwość przedstawienia swojego zdania. Wypowiedzi nie powinny być komentowane ani krytykowane aż do zakończenia rundy.

Przykłady możliwych pytań:

Dopiero na końcu można przedyskutować w grupie indywidualne wypowiedzi. W ten sposób można również wyjaśnić problemy i wypracować odpowiednie podejścia do rozwiązań. W zależności od celu, dyskusja nie musi się jednak odbyć.

Uwaga: Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu, aby wymyślić odpowiednią informację zwrotną. W takim przypadku nie należy ustalać ścisłej kolejności, lecz pozwolić poszczególnym uczniom samodzielnie zdecydować, kiedy powinna nastąpić ich kolej.

3. wariacje mogą urozmaicić metodę

Jeśli dzieci są jeszcze bardzo niepewne, należy przyjąć kolejkę tych, którzy zgłosili się pierwsi.

Aby nieco urozmaicić metodę, można robić to na różne sposoby.

4. metoda nauczania może być stosowana na wiele sposobów

Ustalenie zasad
Aby metody komunikacji działały, uczniowie muszą przestrzegać pewnych zasad. Powinny one być zapisane w regulaminie klasy. Metoda fleszowa polega głównie na dopuszczaniu do głosu innych uczniów i nie krytykowaniu ich za ich osobiste opinie.

Metoda flashlightjest techniką, która wymaga bardzo niewielkiego przygotowania i prawie żadnych materiałów. Ponieważ pytania mogą być dostosowane do celu, metoda ta jest również bardzo elastyczna w użyciu.

W bardzo krótkim czasie nauczyciel uzyskuje wgląd w opinie i nastroje poszczególnych uczniów. Ponieważ metoda ta jest zazwyczaj stosowana w małych grupach, nauczyciel może zaangażować wszystkich uczniów.

Kolejną zaletą jest to, że można znacznie poprawić komunikację w grupie. Dzięki późniejszej dyskusji uczniowie mogą również wymieniać się pomysłami. Jeśli pojawią się problemy, nauczyciel może odpowiednio zareagować i opracować strategie poprawy.

Wskazówka: Metodę latarki można stosować również w życiu codziennym jako mini ćwiczenie, aby uporządkować swoje myśli i uczucia. W ten sposób można rozpoznać własne potrzeby i uniknąć stresu.

5. dalsza literatura na temat „Metody nauczania w szkole podstawowej

Exit mobile version