Site icon I-love-you.pl

Życie bez barier: Ważne wskazówki dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi

vater mit kind im rollstuhl

Zgodnie z ustawą o równouprawnieniu osób niepełnosprawnych pomieszczenia mieszkalne, jak również miejsca publiczne muszą być w życiu codziennym pozbawione barier. W związku z tym przy planowaniu i budowie mieszkań lub domów należy spełnić określone wymagania. Dowiedz się, jakie to są wymagania i co oznacza mieszkanie bez barier dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo w naszym artykule.

1 Co oznacza mieszkanie bez barier?

Mieszkanie bez barier oznacza z definicji, że wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu lub domu, jak również związane z nimi obiekty, takie jak taras lub balkon, są dostępne i możliwe do wykorzystania. Nie mogą być zbyt małe, zbyt skośne ani zbyt zatłoczone. Innymi słowy, muszą być użyteczne dla osób niepełnosprawnych w taki sam sposób, jak dla osób bez ograniczeń fizycznych, bez potrzeby pomocy ze strony innych osób. Swoboda poruszania się i dostępność wszystkich obszarów zapewnia wysoki poziom komfortu i zachowanie niezależności.

W dostępnym mieszkaniu osoby poruszające się na wózkach muszą mieć możliwość samodzielnego poruszania się.

Mieszkanie, które znajduje się na parterze, można często uczynić bardziej dostępnym w dość prosty sposób. Na przykład mała rampa, która pokonuje kilka stopni do drzwi wejściowych, umożliwia osobom na wózkach inwalidzkich samodzielne dotarcie do pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli pomieszczenia te nie znajdują się na parterze, lecz na jednym z wyższych pięter, konieczna jest winda. W tym przypadku musi być wystarczająco dużo miejsca na wózek inwalidzki lub chodzik.

W klasycznym domu jednorodzinnym dostępność jest czasem trudniejsza ze względu na wiele schodów między piętrami. Tutaj nie jest konieczne natychmiastowe budowanie, aby uniknąć schodów. Zamiast tego, windy schodowe mogą stanowić środek zaradczy. Ale windy schodowe zaprojektowane specjalnie dla wózków inwalidzkich mogą być bardzo drogie. Szczególnie dla młodych rodzin może to być ogromne obciążenie finansowe.

Z tego powodu istnieją różne punkty kontaktowe, przez które można ubiegać się o dotacje państwowe lub inne dotacje. Jeśli przedstawiony zostanie stopień opieki, ubezpieczalnie wypłacają dotację, którą można przeznaczyć na środki poprawiające warunki życia. Wynosi ona do 4.000 euro na osobę. Ponadto oprócz dotacji państwowych często istnieją inne pomoce finansowe. Przykładem mogą być dotacje regionalne . Ponadto można ubiegać się o dotacje poprzez bank KfW lub w wyjątkowych przypadkach o dotacje poprzez Urząd Pracy lub stowarzyszenia zawodowe .

2 Jak można uczynić poszczególne pomieszczenia bez barier?

Prysznic na poziomie gruntu obiecuje większy komfort w łazience dla wszystkich mieszkańców.

Poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu lub domu posiadają określone cechy, które pozwalają uznać je za wolne od barier. Jeśli chcą Państwo wynająć lub kupić mieszkanie, ale nie jest ono jeszcze wolne od barier, może być konieczne dokonanie przeróbek, aby często używane pomieszczenia mogły być dostosowane do potrzeb mieszkańców. W skrócie przedstawiamy Państwu, co jest ważne dla poszczególnych pomieszczeń.

2.1 Łazienka bez barier dla wysokiego komfortu

W łazience należy zadbać o to, aby wszystkie przedmioty można było dosięgnąć i używać w pozycji siedzącej. Oprócz wanny, wysoki komfort dla wszystkich mieszkańców domu może zagwarantować równy prysznic . WC powinno mieć 70 cm głębokości i 46 do 48 cm wysokości oraz co najmniej 20 cm odległości od ściany. Ponadto należy zwrócić uwagę na łatwą do uchwycenia armaturę, wieszaki na ręczniki na odpowiedniej wysokości oraz antypoślizgowe wykładziny podłogowe.

2.2 Kuchnia powinna być urządzona z rozmachem

W kuchni ważne jest również, aby wszystkie przedmioty były łatwe w użyciu i w zasięgu ręki w pozycji siedzącej. Dotyczy to zarówno przyborów kuchennych jak i różnych urządzeń elektrycznych. Jeśli w momencie wprowadzenia się kuchnia jest nowo urządzona, warto zwrócić uwagę na w pełni wysuwane fronty kuchenne, nisko osadzone i przesuwane w pionie szafki ścienne oraz dobre oświetlenie.

Wskazówka: W celu zaprojektowania kuchni i łazienki bez barier warto zasięgnąć porady fachowca.

2.3 Mieszkanie bez barier nie jest automatycznie dostępne dla wózków inwalidzkich

Zlew dostępny od spodu może zapewnić niezależność.

Chociaż wiele z wyżej wymienionych wymagań dotyczących mieszkania bez barier jest już pomocnych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, nadal konieczne jest rozróżnienie między pojęciami „bez barier” i „dostępny dla wózków inwalidzkich”.

Aby łazienka, sypialnia i kuchnia mogły być uznane za „dostępne dla wózków inwalidzkich”, oprócz wszystkich cech dostępności muszą być spełnione wszystkie punkty z poniższej listy kontrolnej:

Nawiasem mówiąc, takie otoczenie dostosowane do potrzeb wszystkich ludzi jest istotnym elementem integracji. Jest to ważne dla dzieci niepełnosprawnych nie tylko przy projektowaniu własnego domu, ale także w szkole i przedszkolu.

3 Dostępne mieszkania: Do jakich działań wspierających mają prawo rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością?

Znalezienie miejsca do zamieszkania jako rodzina może być przedsięwzięciem stanowiącym wyzwanie nawet bez czynników obciążających. Jednak gdy jedno dziecko (lub nawet więcej) porusza się na wózku inwalidzkim, podczas poszukiwania mieszkania pojawiają się pewne czynniki komplikujące.

Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich nawet kilka schodów stanowi samodzielnie przeszkodę nie do pokonania.

Z tego powodu dla tych rodzin istnieją poradnie i ośrodki wsparcia, które umożliwiają im mieszkanie zgodnie z ich potrzebami. Osoby niepełnosprawne mogą uzyskać w urzędzie mieszkaniowym lub w urzędzie gminy zaświadczenie o uprawnieniach mieszkaniowych lub zaświadczenie awaryjne. Zaświadczenie uprawnia do tańszego mieszkania lub mieszkania, które jest dofinansowywane ze środków państwowych. Ponadto Urząd Opieki Społecznej może pomóc w znalezieniu mieszkania.

Ponadto rodzice dzieci niepełnosprawnych mają prawo do zasiłku chorobowego dla dzieci. Stopień zapotrzebowania na opiekę decyduje o wysokości pomocy finansowej udzielanej w ramach ustawowego ubezpieczenia na opiekę długoterminową. Warunkiem uzyskania tego świadczenia jest jednak to, aby jedno z rodziców było ubezpieczone w ustawowej kasie chorych przez co najmniej dwa lata w ciągu dziesięciu lat poprzedzających złożenie wniosku. Ponadto istnieje kwota ulgi, dzięki której rodzice otrzymują oprócz jednorazowego wsparcia na środki adaptacyjne (np. montaż windy schodowej) miesięczny budżet w wysokości 125 euro.

Exit mobile version