Site icon I-love-you.pl

Zespół nagłej śmierci niemowląt – gdy dziecko umiera bez przyczyny

Ursachen für einen plötzlichen Kindstod
  • Zespół nagłej śmierci niemowląt jest częstą przyczyną zgonów w pierwszym roku życia dziecka.
  • Przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane.
  • Rodzice mogą podjąć ważne środki ostrożności, aby znacznie zmniejszyć ryzyko.

Dla wielu rodziców ten cios losu jest trudny do zniesienia i pozostawia ich zrozpaczonych i w głębokiej żałobie. Noworodek umiera podczas nocy lub drzemki bez wyraźnej przyczyny. Naukowcy wciąż zastanawiają się nad przyczynami zespołu nagłej śmierci niemowląt, których często nie można jednoznacznie określić.

W tym artykule wyjaśnimy Ci, co oznacza zespół nagłej śmierci niemowląt i jakie czynniki ryzyka sprzyjają jego wystąpieniu. Ponadto udzielimy Ci cennych wskazówek dotyczących działań profilaktycznych, które możesz podjąć, aby chronić swoje dziecko.

1. co to jest zespół nagłej śmierci niemowląt?

Nawet definicja brzmi niejasno i obrazuje, jak trudna i wymagająca jest diagnoza dla pediatrów i patologów: Zespół nagłej śmierci niemowląt to termin używany do opisania niespodziewanej śmierci zdrowych niemowląt, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości medycznych i u których nawet po przeprowadzeniu kompleksowej sekcji zwłok nie można wykluczyć wypadku lub innych przyczyn zgonu.

Jak sugeruje termin SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt), nie jest to choroba. Z częstością 0,17% zespół ten jest wymieniany jako trzecia najczęstsza przyczyna śmierci noworodków w Niemczech, z tendencją malejącą. Wynika to głównie ze środków ostrożności podejmowanych przez rodziców dla bezpieczeństwa dziecka i zalecanych przez lekarzy i kasy chorych.

Za możliwe przyczyny śmierci niemowląt uważa się m.in.

zwane

1.1 Do jakiego wieku prawdopodobieństwo jest największe i jak długo trwa zagrożenie?

Pozycja na brzuchu znacznie zwiększa ryzyko SIDS i powinna być korygowana i unikana.

Zespół śmierci niemowląt dotyka głównie niemowlęta w i po okresie noworodkowym 6-14 miesięcy, a tylko niewielki odsetek umiera z jego powodu do 2 roku życia. Chłopcy chorują zwykle nieco częściej niż dziewczynki.

Po roku życia ryzyko znacznie spada, dlatego pewną rolę odgrywa wiek i ogólny stan zdrowia dziecka oraz jego otoczenie. W 7, 8 i 10 miesiącu rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na dziecko i usunąć wszelkie źródła zagrożenia.

W tej grupie ryzyka istnieje zwiększone niebezpieczeństwo zwłaszcza dla wcześniaków. Karmienie piersią, które oprócz podstawowych szczepień ochronnych i więzi matki z dzieckiem jest niezbędne dla zdrowia dziecka, ma również pozytywny wpływ na zespół nagłej śmierci niemowląt dzieci karmione piersią rzadziej umierają w ten tragiczny sposób .

1.2 Zespół nagłej śmierci niemowląt często występuje podczas snu.

Kiedy jednak najczęściej dochodzi do śmierci łóżeczkowej? Chociaż do tej pory nie ma pewnego i ostatecznego wyjaśnienia, istnieje związek między SIDS, środowiskiem snu i paleniem papierosów przez rodziców. Ponieważ zespół ten najczęściej występuje w nocy podczas snu, należy podjąć pewne środki ostrożności. Są one wyjaśnione bardziej szczegółowo poniżej i dadzą Ci ważne wskazówki, jak uczynić sen dziecka bezpiecznym.

1.2.1 Łóżeczko albo zapewnia ochronę albo stanowi zagrożenie

Nie tak powinno być wyposażone łóżeczko: Koce, poduszki i przytulanki stanowią zagrożenie w pierwszym roku życia!
.

Noworodki i maluchy nie powinny spać w rodzinnym łóżku, ale we własnym łóżeczku. Choć wielu rodziców lubi mieć malucha przy sobie w nocy, aby regularnie karmić go piersią lub zapewnić mu ciepło, paradoksalnie łóżko rodziców stwarza zagrożenie, którego nie należy lekceważyć.

Niezauważony koc lub poduszka mogą zatkać usta i nos dziecka, co w końcu może doprowadzić do jego uduszenia. Łóżeczko może i powinno być jednak umieszczone w sypialni rodziców, aby w niebezpiecznych sytuacjach można było szybko udzielić pierwszej pomocy. Dopóki ten krytyczny czas nieminie, dziecko niepowinno spać we własnym pokoju.

Najważniejsze i najbezpieczniejsze wyposażenie dziecięcego łóżeczka jest jednocześnie najprostsze: zadbaj o to, by materac przepuszczał powietrze, unikaj tzw. gniazd z wyściełanymi brzegami i pozwól dziecku odpoczywać w śpiworze, a nie pod kocykiem. Poduszka lub przytulanki, jak również plastikowy pokrowiec na materac również nie powinny znajdować się w łóżeczku! Wszystkie one mogą prowadzić do uduszenia, zwłaszcza gdy dziecko po osiągnięciu pewnego wieku samo zmienia pozycję z leżącej na leżącą.

Ważne jest również, aby łóżeczko było zgodne z normą DIN i aby listwy na bocznej krawędzi umożliwiały cyrkulację powietrza. Proszę nie kupować materaca z drugiej ręki, ponieważ nie można wykluczyć zarażenia pleśnią lub patyczkami. W przypadku zawilgocenia materaca należy pozostawić go na co najmniej 24 godziny do wywietrzenia i całkowitego wyschnięcia.

Uwaga: Przez wiele dziesięcioleci pozycja na brzuchu była uważana za najbezpieczniejszą i najbardziej naturalną pozycję do spania dla niemowląt. W latach 70. pojawiły się jednak pierwsze wątpliwości, gdy w wyniku stosowania tego zalecenia wzrosły przypadki śmierci niemowląt. Dlatego obecnie lekarze zalecają, aby pozwolić dziecku spać wyłącznie w pozycji leżącej, a w razie potrzeby obrócić je z pozycji bocznej z powrotem do pozycji leżącej. Pozycję leżącą można i należy jednak ćwiczyć w ciągu dnia na brzuszku mamy!

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku chust, ponieważ mogą one również zamykać nos i usta.

1.2.2 Ważną rolę odgrywa również odpowiednia temperatura

W pokoju dziecka za optymalną uważa się temperaturę 16-18 °C, ponieważ przegrzanie organizmu jest wymieniane również jako jedna z możliwych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt. Łóżko dziecka nie powinno być zatem wyposażone w futerko ani umieszczone w pobliżu źródła ciepła, takiego jak grzejnik czy kominek.

Aby określić, czy Twojemu maluchowi jest za ciepło, poczuj między łopatkami lub na karku. Jeśli są one mokre i spocone, dziecku jest za ciepło i możesz wybrać cieńszy śpiwór lub piżamkę.

1.3 Można podjąć dodatkowe środki zapobiegawcze

Puste łóżeczko dla dziecka to bezpieczne łóżeczko dla dziecka.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na bezdech senny, czyli krótkotrwałe zaprzestanie oddychania podczas snu, możesz pomyśleć o zakupie specjalnej nakładki na materac, która za pomocą czułych czujników monitoruje rytm oddychania dziecka. Jeśli oddech zatrzyma się na dłużej niż 20 sekund, mata z czujnikami alarmuje zarówno Ciebie, jak i dziecko, dlatego oddychanie zwykle jest natychmiast wznawiane. Również smoczek może regulować tempo oddychania.

Wielu rodziców kupuje lub pożycza od przyjaciół baby monitor, który umożliwia niezawodne monitorowanie dziecka w nocy, a także w ciągu dnia. Jeśli dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, można nabyć w szpitalu monitor pracy serca i oddechu, który w nagłych wypadkach będzie ostrzegał. Oprócz badań noworodków szpital w Bambergu oferuje również USG głowy, aby wcześnie wykryć zaburzenia krążenia w pniu mózgu. Warto również zapytać w swoim szpitalu, czy takie badanie jest możliwe.

Przy okazji: Przeciwnicy szczepień widzą związek między zespołem nagłej śmierci niemowląt a 6-krotnym szczep ieniem, które dzieci otrzymują w tak młodym wieku, po tym jak jesienią 2000 roku 5 dzieci zmarło 24 godziny po tym szczepieniu.Jednak do tej pory nie ma żadnego badania, które potwierdzałoby lub choćby sugerowało tę domniemaną przyczynowość. Wręcz przeciwnie, szczepienie zmniejsza szansę utraty dziecka na śmierć niemowlęcą w tym rozkładzie wieku.

1.4 Palenie w gospodarstwie domowym może sprzyjać zespołowi nagłej śmierci niemowląt.

Naukowcy dostrzegają również związek między paleniem tytoniu a wystąpieniem SIDS. Jeśli przyszła matka pali w czasie ciąży, to również wielokrotnie zwiększa ryzyko nagłej śmierci swojego dziecka. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko dorasta w domu, w którym ludzie palą.

Nie ma przy tym znaczenia, czy palenie odbywa się w mieszkaniu, na balkonie czy na tarasie, ponieważ szkodliwy dym osadza się również w powietrzu, którym oddychają rodzice, we włosach i na ubraniu. Toksyczne substancje z papierosów szkodzą więc nie tylko Tobie, ale również Twojemu dziecku, dlatego Ty i Twój partner powinniście bezwzględnie zaprzestać palenia od momentu, w którym chcecie mieć dziecko.

1.5 Naukowcy podejrzewają również genetyczne uwarunkowania śmiertelności niemowląt

Badania amerykańskich naukowców nad zespołem nagłej śmierci niemowląt w społeczności amiszów wykazały, że nieprawidłowa zmiana w genie (TSPYL) również znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Jeśli w Twojej rodzinie są udokumentowane przypadki śmierci niemowląt, koniecznie porusz ten temat ze swoim ginekologiem i położną, gdyż tendencja ta wydaje się być dziedziczna. Dotyczy to również bliźniąt lub rodzeństwa dzieci, które zmarły z powodu SIDS.

Inne czynniki ryzyka SIDS to:

Co możesz zrobić, gdy dziecko przestanie oddychać?

Pierwszymi oznakami braku tlenu mogą być sine usta i niebieskie paznokcie. Należy również zwrócić szczególną uwagę na sen dziecka, jeśli jest ono przeziębione, ponieważ zatkany nos uniemożliwia mu oddychanie. Jeśli dziecko śpi niespokojnie, oddycha bardzo płytko lub przestaje oddychać, należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia i rozpocząć działania podtrzymujące życie.

Proszę zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania masażu serca, ponieważ żebra dziecka mogą łatwo pęknąć. Niektóre dzieci przeżywają SIDS i mogą być reanimowane, dlatego szybkie i pewne działanie jest niezwykle ważne .

3. konsekwencje SIDS dotykają również rodziców

Dla rodziców śmierć dziecka jest zazwyczaj niemożliwa do udźwignięcia.

Utrata własnego dziecka jest jednym z najgorszych doświadczeń, jakie mogą spotkać rodziców. Nieprzewidywalne i złowrogie okoliczności nagłej śmierci niemowląt pozostawiają rodziców w rozpaczy, poczuciu winy i głębokim smutku. Ponieważ przyczyna nie jest wyjaśniona, wielu rodziców nie może zapomnieć o tym wydarzeniu ani się z nim pogodzić. Badania przeprowadzone wśród rodziców dotkniętych tym problemem wykazują skróconą średnią długość życia oraz wyższy wskaźnik samobójstw i nowotworów, a także zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Jeśli straciłeś w ten sposób swoje dziecko, pomoc psychologiczna jest wskazana, a w większości przypadków konieczna. Mimo, że zespół nagłej śmierci niemowląt jest nadal powszechną, a przez to znaną przyczyną zgonów, temat ten jest nadal częściowo tabuizowany i przemilczany. Kompleksowe informowanie przez lekarzy, położne i innych rodziców znacznie minimalizuje ryzyko. Mimo to nawet najlepsze środki ostrożności nie zapewniają całkowitej ochrony. Ważne jest, aby rozpoznać, że obwinianie jest bezcelowe i nie przynosi korzyści. Należy znaleźć osoby o podobnych poglądach, z którymi można podzielić się swoim bólem.

Exit mobile version