Site icon I-love-you.pl

Zdrowe odżywianie dzieci w szkole podstawowej: wskazówki dla rodziców

gesunde ernährung in der grundschule
Dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne dla dzieci?

Zachowania żywieniowe kształtują się już w pierwszych latach życia. Ponadto wiele składników odżywczych jest ważnych dla rozwoju ciała i psychiki.

Jak wygląda zdrowa dieta dla dzieci?

W piramidzie żywieniowej dla dzieci najważniejsze jest wystarczające picie, następnie owoce i warzywa. Słodycze plasują się z tyłu.

Jak uczyć dzieci o zdrowym odżywianiu?

Dzieci ze szkoły podstawowej powinny same podejmować decyzje o tym, co jedzą. Dorośli są wzorem do naśladowania i mogą w zabawny sposób prowadzić dzieci.

Jeśli chodzi o żywienie, dzieci ze szkoły podstawowej obserwują zachowania swoich rodziców. Również w szkole podstawowej odżywianie odgrywa ważną rolę i jest przekazywane dzieciom w formie wychowania fizycznego. W tym poradniku dowiesz się, jak powinny odżywiać się dzieci w wieku szkoły podstawowej i jak możesz idealnie towarzyszyć dzieciom na drodze do odży wiania. Ponadto prezentujemy kilka przykładowych przepisów na zdrowe przekąski dla niejadków.

1. żywienie wpływa na rozwój i późniejsze zachowania żywieniowe

Dzieci są zawsze w ruchu i potrzebują wystarczającej ilości składników odżywczych dla swojej aktywności poprzez zbilansowaną dietę.

Zbilansowana i zdrowa dieta w dzieciństwie ma kluczowe znaczenie dla przyszłych zachowań żywieniowych dziecka z wielu powodów:

Właściwe odżywianie się w dzieciństwie zapewnia zdrowy rozwój fizyczny i psychiczny, pozwala uniknąć niedoborów i wzmacnia siły obronne organizmu. Szczególnie pierwsze dziesięć lat życia ma kluczowe znaczenie dla nawyków żywieniowych w późniejszym okresie życia.

Wskazówka: Różne materiały informacyjne na temat zdrowego żywienia w szkole podstawowej pomagają nauczycielom i wychowawcom informować i motywować dzieci powierzone ich opiece.

2. żywienie dzieci w szkole podstawowej: co się liczy

Przejdźmy teraz do ważnego pytania, na co zwrócić uwagę w diecie dzieci w wieku szkoły podstawowej. W tym celu przedstawiamy grupy żywności w kolejności od najważniejszej.

2.1 Dostateczna ilość płynów stanowi podstawę

Zrównoważona dieta dla dzieci ze szkoły podstawowej obejmuje wystarczającą ilość płynów, dużo owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych.

To jest na szczycie menu, ponieważ regularne picie jest be-all i end-all dla zdrowia i wydajności dzieci. Szczególnie polecana jest woda i niesłodzone herbaty.

Zalecana dzienna ilość płynów dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat wynosi około 1 litra. Pamiętajmy, że zwiększony wysiłek fizyczny, wysoka temperatura, biegunka, wymioty czy gorączka zwiększają zapotrzebowanie na płyny.

Nie dla ugaszenia pragnienia, ale dla smaku, a także dla dostarczenia witamin i składników mineralnych, od czasu do czasu w porządku są także soki owocowe i warzywne. Tutaj należy zwrócić uwagę na zawartość cukru i rozcieńczać soki wodą.

Najlepszy jest świeży sok, który sam wyciskasz, ponieważ zawiera tylko to, co sam włożyłeś. Jednak nawet naturalne soki mają zwykle wysoką zawartość cukru, dlatego dla dzieci w szkole podstawowej zaleca się maksymalnie jedną szklankę rozcieńczonego soku dziennie.

2.2 Owoce i warzywa dostarczają ważnych składników odżywczych

Piramida żywieniowa zapewnia dobry przegląd rozkładu najważniejszych składników odżywczych.

Owoce i warzywa dostarczają licznych witamin, minerałów, błonnika i innych ważnych substancji witalnych. Zaleca się codziennie co najmniej trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców.

Jedna porcja to ilość, która mieści się w dłoniach dziecka, które mają kształt miseczki. Aby dieta była zbilansowana, odmiany powinny być jak najbardziej zróżnicowane, tak aby dziecko spożywało wiele różnych składników odżywczych i kombinacji składników odżywczych.

Szczególnie w przypadku warzyw, sposób ich przygotowania też często ma znaczenie. Upewnij się, że jedzenie jest prezentowane w atrakcyjny wizualnie sposób i dobrze smakuje.

2.3 Żywność bogata w węglowodany dostarcza dużo energii

Pokarmy bogate w węglowodany są cennym źródłem energii. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, preferuj produkty pełnoziarniste, ponieważ zawierają one znacznie więcej wartościowych składników niż produkty z białej mąki i nasycają Cię na znacznie dłużej.

To samo dotyczy na przykład płatków owsianych, ziemniaków i innych warzyw o dużej zawartości węglowodanów.

Oprócz składników ważne jest również przygotowanie: jeśli zdrowe produkty są głęboko smażone lub mieszane z niezdrową żywnością, zdrowe składniki mogą szybko zamienić się w niezdrowy posiłek.

2.4 Produkty mleczne wspierają wzrost

Mleko lub produkty mleczne, takie jak ser, są uważane za ważne źródła wapnia. Ten minerał jest ważny dla zdrowego wzrostu zębów i kości.

Trzy porcje dziennie są zalecane dla zdrowej diety w szkole podstawowej. Nie należy tu przesadzać, gdyż wiele produktów mlecznych ma wysoką zawartość tłuszczu.

2.5 Produkty zwierzęce są zalecane tylko z umiarem.

Mięso powinno dostarczać dziecku białka i żelaza, ale jednocześnie nie powinno gościć na stole codziennie. Zawiera dużo niezdrowego tłuszczu i puryn. Dzieci wszystkożerne w wieku szkoły podstawowej powinny jeść mięso około 2-4 posiłków w tygodniu.

Ryby dostarczają jodu, dużo białka i cennych kwasów tłuszczowych i powinny znaleźć się w menu raz w tygodniu. Ponadto zaleca się spożywanie dwóch jajek tygodniowo – mogą one również znaleźć się np. w zapiekankach lub naleśnikach.

Uwaga: Możliwa jest również dieta wegetariańska dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe odradza stosowanie czysto wegańskiej diety dla dzieci. W każdym razie rodzice powinni zwrócić większą uwagę na spożycie żelaza, cynku, wapnia oraz witamin B2 i B12. Również nauczyciele powinni być poinformowani o diecie dziecka. Szczegółowe artykuły na ten temat można znaleźć tutaj.

2.6 Zwróć uwagę na wysokiej jakości kwasy tłuszczowe

Cenne kwasy tłuszczowe są również ważne dla rozwoju dziecka. Ponadto tłuszcze zapewniają, że organizm otrzymuje wystarczającą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Zdrowe kwasy tłuszczowe znajdują się np. w orzechach, tłoczonym na zimno oleju rzepakowym, orzechowym, lnianym lub oliwie z oliwek oraz tłustych rybach (np. łosoś i dorsz), które dostarczają również licznych składników mineralnych i białka. W miarę możliwości należy unikać produktów z tłuszczu palmowego lub przemysłowo uwodornionych tłuszczów trans. Ogólnie z tłuszczami należy uważać i nie przesadzać z ich ilością, gdyż zawierają one również wiele kalorii.

2.7 Słodycze i przekąski są dozwolone

Oczywiście przekąski są również dozwolone – ale proszę z umiarem. Ilość, która mieści się w dłoni dziecka jest zalecana jako całkowita dzienna miara. A może by tak zrobić własne smaczne przekąski dla zdrowego odżywiania w szkole podstawowej? Kilka propozycji znajdziesz w rozdziale 4.

3 Samostanowienie jest szczególnie ważne dla dzieci, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie.

Ale jak uczyć dzieci o zdrowym odżywianiu? Rodzice pełnią niewątpliwie funkcję wzorca. Jeśli dadzą Państwo przykład zbilansowanej diety i zaangażują dzieci w wybór i przygotowanie jedzenia, zrobią Państwo już duży krok we właściwym kierunku.

Dorośli również mogą pracować nad zdrową dietą z dziećmi. Oczywiście dotyczy to również nauczycieli szkół podstawowych, ponieważ dzieci spędzają w szkole dużą część swojego czasu.

Czy to w klasie, czy w domu, jest to zabawa i sprzyja samostanowieniu, gdy dzieci same przygotowują zdrowe przepisy.

Dlatego zdrowe odżywianie jest częścią programu nauczania w szkole podstawowej. Na lekcjach nauki zaczyna się to z pomocą arkuszy roboczych już w klasie 1 i staje się bardziej wymagające i kreatywne dla uczniów w klasie 3 i 4.

W tym kontekście należy upewnić się, że dzieci są samowystarczalne – ponieważ presja zwykle osiąga odwrotny skutek. Oto kilka propozycji:

4. Pomysły na przepisy na zdrowe przekąski w szkole podstawowej

Istnieje wiele możliwości na zdrowe przekąski w szkole podstawowej. Trzy przykłady zestawiliśmy dla Was w tabeli:

Propozycja przepisu Zdjęcie Porady
Woda gazowana
  • Wzbogać wodę o zdrowe, posiekane składniki
  • poprawia smak i zachęca do częstszego picia
  • możliwe składniki to arbuz, mango, truskawki, jabłko lub borówki
  • Przed wypiciem pozostaw na jakiś czas w lodówce do zaparzenia.
  • Istnieją specjalne butelki do picia, które można zabrać ze sobą
Szaszłyk do chleba
  • nietypowy kształt motywuje do jedzenia (na ogół warto urozmaicić łamanie chleba)
  • Użyj chleba razowego i twarogu ze świeżymi ziołami, np. szczypiorkiem lub koperkiem.
  • Między kromki chleba włóż pomidory, ogórki lub liście sałaty.
Batoniki musli
  • Szczególnie dobrze smakują domowe batoniki musli.
  • Możesz samodzielnie regulować zawartość cukru i unikać dodatków.
  • Możesz wykorzystać płatki owsiane, grykę, orzechy, niesiarczane suszone owoce i miód.
  • Przepisy można znaleźć w internecie, w książkach o pieczeniu lub na poniższym filmie
Exit mobile version