Site icon I-love-you.pl

Zatrucie pokarmowe u dzieci: Oto objawy

Kind mit Lebensmittelvergiftung
Jakie są przyczyny zatruć pokarmowych?

Zatrucie pokarmowe wywołane jest przede wszystkim przez bakterie. Jednak przyczyną objawów może być również zatrucie rybami lub zatrucie grzybami lub toksynami roślinnymi.

Jak rozpoznać zatrucie pokarmowe u dziecka?

U dzieci cierpiących na zatrucie pokarmowe występują takie objawy jak nudności, wymioty, biegunka i gorączka.

Jak leczy się zatrucie pokarmowe?

Nieszkodliwe zatrucie pokarmowe zostaje wyleczone już po kilku dniach. Pomoc medyczna jest konieczna w przypadku wystąpienia ostrego niedoboru płynów i utraty elektrolitów.

Nudności, biegunka, wymioty – to typowe objawy zatrucia pokarmowego. O ile łagodniejsze formy goją się same po kilku dniach, o tyle w niektórych przypadkach konieczna jestnawet hospitalizacja.

W naszym poradniku wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o zatruciu pokarmowym u dzieci. Wyjaśniamy, co może wywołać zatrucie pokarmowe i jakie są możliwe metody leczenia. Na koniec dajemy wskazówki, jak najlepiej zapobiegać zatruciom pokarmowym.

[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]

1. zatrucie pokarmowe jest spowodowane przez toksyny lub bakterie

Za zatrucia pokarmowe mogą odpowiadać różne bakterie

Wcodziennym życiu otacza nas wiele bakterii, zarazków i patogenów. Spożywamy je poprzez nasze jedzenie i stykamy się z nimi w gospodarstwie domowym. W samej lodówce na centymetrze kwadratowym znajduje się średnio około dziesięciu milionów zarazków. W normalnych warunkach nasz organizm radzi sobie dobrze, zabijając patogeny, zanim zdążą one wywołać nieprzyjemne objawy.

W niektórych przypadkach jednak bakterie są szczególnie agresywne lub występują w zbyt dużym stężeniu. Gdy te toksyny dostaną się następnie przez pokarm do żołądka i jelit, powodują różne dolegliwości. Ze względu na rosnącą liczbę gotowych produktów coraz częściej zdarza się, że drogi transportowe są zbyt długie lub że łańcuch chłodniczy zostaje przerwany.

Zatrucia pokarmowe dotykają w Niemczech co roku około 200 000 osób. Choroba jest zakaźna i przenosi się drogą fekalną – doustną. Chociaż pojęcia „zatrucie pokarmowe” i „zakażenie pokarmowe” są często używane synonimicznie, istnieją istotne różnice, które chcielibyśmy Państwu wyjaśnić w poniższej tabeli.

Nazwa Objaśnienie wywołane przez:
Zatrucie pokarmowe
  • Spożycie żywności, w której wcześniej powstały toksyny
  • Patogeny nie namnażają się w organizmie
  • odpowiedzialne jest nieprawidłowe przechowywanie lub nieprawidłowe przygotowanie
  • bakterie, takie jak clostridia lub gronkowce
  • toksyczne grzyby
  • pleśnie
  • toksyny roślinne
Zakażenie przenoszone przez żywność
  • patogeny dostają się do organizmu przez żywność
  • patogeny namnażają się tam i tworzą toksyny
  • Żywność służy jako środek transportu
  • Salmonella
  • Campylobacter
  • E.coli
  • Listeria

W dalszej części artykułu zatrucie pokarmowe i zakażenie pokarmowe będziemy traktować tak samo i dla uproszczenia używać ich synonimicznie, gdyż objawy i metody leczenia są identyczne.

W zakażeniu wirusowym, takim jak zapalenie żołądka i jelit, choroba rozprzestrzenia się poprzez zakażone osoby lub zakażoną żywność. Rozprzestrzenianie się ma często miejsce w przedszkolu lub w szkole.

Najczęstsze objawy to ból brzucha, biegunka i wymioty.

Dzieci, które mają zatrucie pokarmowe, często cierpią z powodu bólu brzucha, nudności i wymiotów.

Gdy dzieci zjadły coś niedobrego, pierwsze objawy pojawiają się po kilku minutach i godzinach. Jednak tak jest tylko w przypadku zatrucia pokarmowego. Z kolei przy zakażeniach pokarmowych okres inkubacji może wynosić kilka dni.

Dzieci są szczególnie podatne na zatrucia pokarmowe, ponieważ mają mniejszą masę ciała. Oznacza to, że do wywołania choroby potrzebna jest mniejsza liczba zarazków. Ponadto układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i dlatego patogeny mogą łatwiej się rozprzestrzeniać.

W zatruciu pokarmowym zazwyczaj najbardziej dotknięty jest przewód pokarmowy. Jednak inne części ciała mogą być również dotknięte. Typowe objawy to:

Wszystkie objawy mogą, ale nie muszą wystąpić w tym samym czasie. Jest całkiem możliwe, że zatrucie pokarmowe może wystąpić bez biegunki lub wymiotów. To samo dotyczy czasu trwania choroby. Podczas gdy niektóre dzieci są znów sprawne już po kilku dniach, inni pacjenci potrzebują więcej czasu, aby stanąć na nogi.

Uwaga: Zgodnie z § 7 ust. 1 IfSG zatrucie pokarmowe podlega w niektórych przypadkach zgłoszeniu. Zależy to od tego, jaki patogen jest odpowiedzialny za chorobę.

3. leczenie zależy od zakresu objawów

Zrób własny roztwór elektrolitów

W wielu przypadkach niemowlęta i dzieci odmawiają przyjęcia zakupionych produktów. Dlatego dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie roztworu. Wymieszaj 1 litr herbaty z kopru włoskiego z 7 łyżeczkami dekstrozy i ½ łyżeczki soli.

Zreguły zatrucie pokarmowe jest nieszkodliwe. Organizm chroni i leczy się, wydalając toksyny tak szybko, jak to możliwe. Wydalanie to powoduje jednak dużą utratę płynów, którą należy jak najszybciej wyrównać.

Poniższe domowe sposoby mogą pomóc w jak najszybszym pozbyciu się objawów:

Leczenie może być jednak również prowadzone za pomocą leków. W leczeniu zatruć pokarmowych u dzieci stosuje się zazwyczaj substancje czynne, które uspokajają żołądek lub powodują ustąpienie nudności. Z kolei w przypadku listeriozy lub salmonellozy sensowne może być leczenie objawów antybiotykami.

Jeśli jednak dziecko straci zbyt dużo wody i minerałów, konieczne może być leczenie szpitalne. Tam Twoje dziecko otrzyma wlewy, które przywrócą równowagę płynów.

Uwaga: W żadnym wypadku nie należy narażać zdrowia dziecka! Jeśli zauważysz, że objawy się nasilają, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

4 Zapobieganie zatruciom pokarmowym poprzez środki higieny

Regularne i dokładne mycie rąk może pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się bakterii.

Aby zapobiec zatruciu pokarmowemu u dzieci, istnieje kilka wskazówek i trików, które można łatwo wdrożyć w codziennym życiu.

Wskazówka: Ponieważ zatrucie pokarmowe u dzieci jest w większości przypadków zaraźliwe, należy chronić innych członków rodziny przed zakażeniem. W tym celu należy regularnie myć ręce, dezynfekować toaletę i używać różnych okularów.

5 Dalsze lektury na temat zdrowia dzieci

Exit mobile version