Site icon I-love-you.pl

Zapalenie spojówek u niemowląt: objawy i leczenie

Was tun bei einer Bindehautentzündung bei ihrem Baby?
  • Zapalenie spojówek może wystąpić również u niemowląt
  • Głównym objawem są podrażnione oczy
  • Zapalenie jest spowodowane przez bakterie lub bodźce zewnętrzne

Jeśli dziecko ma piekące lub swędzące oczy, należy skonsultować się z lekarzem. Dzieje się tak dlatego, że piekące i swędzące oczy są zazwyczaj oznaką zapalenia spojówek. W wielu przypadkach zapalenie spojówek u dziecka jest zupełnie niegroźne. Jednak oczy pieką i swędzą, co jest bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza dla dzieci.

W tym poradniku pokażemy, jak leczyć zapalenie spojówek i jak mu zapobiegać. Rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni zabrać dziecko do lekarza i na jak długo zostawić je w domu. Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania dotyczące tego tematu.

1. spojówka jest delikatną błoną śluzową

Spojówka to delikatna błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną stronę oczu i przednią część gałki ocznej. Zapalenie spojówek występuje, gdy błony śluzowe są podrażnione przez czynniki zewnętrzne lub patogeny.

Oczy dzieci znacznie szybciej i intensywniej reagują na wpływy środowiska i dlatego częściej cierpią na zapalenie spojówek. Dlaczego jednak oczy dzieci reagują szybciej i intensywniej na wpływy środowiska? Przyczyna leży w ich własnej ochronie. Nasze oczy posiadają naturalną samoobronę, która chroni nas przed takimi chorobami. U dzieci ta naturalna samoobrona nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Dlatego też spojówka reaguje bardzo wrażliwie na takie czynniki jak zimno, jasne światło czy przeciągi. Z tego powodu szczególnie niemowlęta mogą bardzo szybko zachorować na zapalenie spojówek.

U dzieci poniżej 6 miesiąca życia zapalenie spojówek może być bardzo nieprzyjemne, ponieważ dzieci ciągle dotykają swoich oczu. To nie tylko powoduje ból, ale również opóźnia proces leczenia. Infekcyjne zapalenie spojówek jest spowodowane pocieraniem oczu, co powoduje rozprzestrzenianie się bakterii. Zwiększa to ryzyko zakażenia przez wymaz z oczu. Zakażeniu mogą ulec również rodzice lub rodzeństwo.

Krople do oczu są często odpowiednim lekarstwem.

Czerwone oczy mogą być oznaką zapalenia spojówek
.

Podrażnienie spojówek to pierwszy krok do zapalenia spojówek. Jeśli zauważysz u swojego dziecka podrażnienie spojówek, ważne jest, abyś zadziałała natychmiast. W tym przypadku możesz zastosować ziołowe krople do oczu, dzięki którym podrażnienie spojówek nie przerodzi się w stan zapalny. W przypadku stosowania kropli do oczu ważne jest, aby były one wykonane ze składników ziołowych. Do leczenia mogą przyczynić się również globulki.

Szczególnie w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia, preparaty nie powinny zawierać żadnych konserwantów. Jeśli chcemy zastosować sprawdzony domowy środek, warto zwrócić się do rośliny leczniczej – eufrazji. Pomaga ona na podrażnione i zaczerwienione oczy dzieci.

3. Piekące oczy wskazują na zapalenie spojówek

Objawy są dość jednoznaczne. Jeśli nie zostały zauważone lub leczone, zapalenie spojówek szybko się rozwinie.

Towarzyszą temu następujące objawy:

Istnieje wiele możliwych przyczyn. U noworodków zapalenie może wystąpić w oku krótko po urodzeniu. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy matka jest zakażona bakteriami. Są one przekazywane dziecku podczas porodu.

U starszych dzieci lub niemowląt przyczyną wyzwalającą mogą być m.in:

Tylko zakaźne zapalenie spojówek, które jest spowodowane przez bakterie i wirusy, jest zaraźliwe.

4. mleko matki ma działanie przeciwzapalne

Jeśli Twoje dziecko ma zapalenie spojówek, koniecznie zgłoś się do lekarza. Będzie on mógł zdiagnozować zapalenie spojówek za pomocą różnych badań. W ramach leczenia mogą zostać przepisane różne leki. Przede wszystkim wielu lekarzy stosuje krople do oczu. Do leczenia nadaje się również maść do oczu.

Lekarstwo Działanie
Krople do oczu jako lek Lekarz przepisze antybiotykowe krople do oczu lub krople do oczu o podobnym składzie. Nie należy ich stosować na stałe, a jedynie łagodzić ostry stan zapalenia spojówek.
Mleko matki Jako alternatywę dla konwencjonalnych kropli do oczu, które przepisze lekarz, możesz zastosować mleko matki, jeśli masz zapalenie spojówek u dziecka. Mleko matki ma działanie przeciwzapalne i może pomóc w leczeniu zapalenia spojówek. Odpowiednia jest również czarna herbata.
Odpoczynek dla oka Szczególnie ważne jest, aby dać odpocząć oczom, gdy masz zapalenie spojówek. W tym przypadku należy zadbać o to, aby nie doszło do kolejnych podrażnień. Przede wszystkim należy unikać światła i przeciągów.

Uwaga: Istnieje również możliwość zakupu kropli do oczu bez recepty dla małych dzieci i niemowląt. Nie zaleca się jednak stosowania kropli do oczu u dzieci bez wcześniejszego zalecenia lekarza. Szczególnie ważne jest, aby krople do oczu odpowiadały również przyczynom zapalenia.

Stan zapalny powinien zagoić się po tygodniu.

Czas trwania zapalenia spojówek jest bardzo różny. Każde dziecko inaczej reaguje na leczenie. Zazwyczaj stan zapalny powinien zagoić się po dobrym tygodniu. Jeśli tak się nie dzieje, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy udać się do lekarza, ponieważ często polecane są domowe sposoby, które mogą pomóc na zapalenie spojówek. Jednak udanie się do lekarza jest nadal zalecane. Zapalenie spojówek u niemowląt może być niebezpieczne, jeśli nie jest leczone. Dlatego przy pierwszych oznakach i objawach należy skonsultować się z pediatrą.

Exit mobile version