Site icon I-love-you.pl

Zamieszanie związane ze ssaniem u niemowlaka: tak powinnaś się zachować, gdy dziecko odmawia piersi

saeugling mit saugverwirrung
Co to jest pomyłka przy ssaniu?

O konfuzji ssania mówimy wtedy, gdy dziecko odmawia piersi matki, ponieważ picie przy piersi nie działa prawidłowo. W najgorszym przypadku matka musi zaprzestać karmienia piersią.

Jak dochodzi do pomyłki dziecka w kwestii ssania?

Zamieszanie związane ze ssaniem często pojawia się, gdy noworodek jest karmiony butelką lub proponuje mu się smoczek. Dziecku jest bardzo trudno przestawić się pomiędzy tymi dwoma bardzo różnymi technikami ssania.

Jak mogę zapobiec temu zamieszaniu?

Aby dziecko nauczyło się techniki ssania, należy zdecydowanie zrezygnować ze smoczków i butelek przez pierwsze sześć tygodni.

Już w czasie ciąży większość matek myśli o tym, czy chce karmić dziecko piersią, czy nie. Jeśli matka chciałaby karmić dziecko piersią, to z czasem mogą pojawić się różne problemy z karmieniem piersią. Na przykład, dziecko może odmówić piersi z powodu zamieszania związanego ze ssaniem. Ale jak to się dzieje?

W tym artykule dowiesz się, czym jest dezorientacja przy ssaniu i jakie są najczęstsze przyczyny odmawiania piersi przez dziecko. Ponadto dowiesz się, jak możesz zaradzić lub zawczasu zapobiec zamieszaniu przy ssaniu.

[button]Dalsza literatura na temat karmienia piersią[/button]

1. w zamieszaniu związanym ze ssaniem dziecko odmawia przyjęcia piersi

Zakłopotanie przy ssaniu w czasie ciąży

W rzadkich przypadkach, podczas ciąży może rozwinąć się dezorientacja ssania. Ponieważ dziecko bardzo często ssie własny palec lub wargę, objawy dezorientacji ssania mogą pojawić się po urodzeniu.

Obecnie nie ulega wątpliwości, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka. Mleko matki zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje do dobrego rozwoju. Według badania KIGGS przeprowadzonego przez Instytut Roberta Kocha, 87% dzieci w Niemczech jest karmionych piersią zaraz po urodzeniu. WHO zaleca, aby dzieci były karmione piersią do szóstego miesiąca życia.

Jednak karmienie piersią nie u każdej mamy sprawdza się tak, jak tego oczekiwała. Istnieje wiele różnych problemów związanych z karmieniem piersią, które w poszczególnych przypadkach mogą doprowadzić do konieczności zaprzestania karmienia piersią. W większości przypadków jednak problemy te można rozwiązać za pomocą określonych środków.

Chociaż odruch ssania jest wrodzony, karmienie piersią jest procesem uczenia się, w którym dziecko musi przyswoić sobie prawidłową technikę. Jeśli ten proces zostanie zakłócony, może to doprowadzić do tego, że dziecko odmówi podania piersi. Możesz rozpoznać, że przyczyną jest zakłócenie ssania lub inny problem, dzięki pojawiającym się oznakom.

W przypadku zamieszania przy ssaniu występują następujące objawy:

W przypadku zaburzeń ssania dziecko w zasadzie nie wie już dokładnie, jak ssać pierś, aby uzyskać wystarczającą ilość mleka. W wyniku nieprawidłowego ssania dostaje się tylko trochę lub wcale mleka, tak że dziecko odmawia potem piersi.

Najczęstsze problemy z karmieniem piersią można zobaczyć na tym filmie:

2. stosowanie manekinów i butelek jako najczęstsza przyczyna

Przy karmieniu butelką dziecko musi użyć znacznie mniej siły, aby uzyskać mleko.

Jak jednak dochodzi do takiej pomyłki przy ssaniu? Wiele dzieci jest karmionych butelką w pierwszych tygodniach po urodzeniu. U innych już po kilku dniach lub tygodniach stosuje się sztuczne smoczki, takie jak atrapy czy kapturki do karmienia.

Karmieniepiersią i butelką różni się przede wszystkim techniką. W przypadku karmienia butelką dzieci nie muszą otwierać ust tak szeroko i wykonują stosunkowo mało ruchów językiem. Poza tym szczęka musi być poruszana tylko w minimalnym stopniu. Mleko wpływa do ust bez większej ingerencji, więc należy jedynie zadbać o to, aby przepływ mleka został zatrzymany.

Karmienie uczy więc dziecko, że do zdobycia pokarmu nie potrzeba wielkiego wysiłku.

Wielu rodziców zastanawia się więc, do kiedy powinni obyć się bez smoczków. Niektóre położne zalecają, aby przez pierwsze 6 miesięcy obywać się bez butelki czy smoczka. Najpóźniej jednak po 3 miesiącach dziecko poznaje technikę karmienia piersią w takim stopniu, że proces ten jest mało podatny na zakłócenia.

3. Wskazówki, jak przezwyciężyć zamieszanie związane ze ssaniem

Jeśli to możliwe, karm dziecko piersią w spokojnym i relaksującym otoczeniu.

Nie każde dziecko jest zdezorientowane, gdy jest karmione butelką lub gdy oferuje się mu smoczek pomiędzy karmieniami. Jeśli jednak dojdzie do dezorientacji związanej ze ssaniem, należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby uniknąć dalszych niepożądanych konsekwencji.

W dalszej części artykułu znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w przypadku pomyłki przy karmieniu:

Rada: Nie rozpaczaj, jeśli Twoje dziecko trwale odmawia karmienia piersią. Nawet dzieci karmione butelką otrzymują z mleka modyfikowanego wszystko, czego potrzebują do dobrego rozwoju.

4 Skutecznie zapobiegaj pomyłkom przy karmieniu

Powstrzymaj się od używania atrap i butelek w pierwszych tygodniach życia.

Jeśli dziecko odmawia piersi, może to być również problematyczne dla matek. Jeśli dziecko nie ssie już piersi, może dojść do zastoju mleka, co jest bardzo nieprzyjemne. W najgorszym przypadku może się to również przerodzić w zapalenie sutka, któremu towarzyszy wysoka gorączka i silny ból.

Jeślidziecko odmawia piersi, należy zadbać o to, by nadmiar mleka mógł wypłynąć. Najlepiej sprawdza się to poprzez naturalne odciąganie pokarmu. Dodatkowo możesz użyć odpowiedniego laktatora.

Ze względu na liczne wady i negatywne konsekwencje, zdecydowanie powinnaś unikać podawania dziecku zamieszania związanego ze ssaniem. Dlatego odczekaj co najmniej sześć tygodni, zanim zaproponujesz dziecku smoczek lub butelkę.

Ponieważ mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, nie jest również konieczne dodawanie jakichkolwiek dodatkowych płynów lub pokarmów.

5 Dalsza literatura dotycząca karmienia piersią

Exit mobile version