Site icon I-love-you.pl

Zabawy w pisanie: Kreatywne gry do nauki pisania

Kind hält sich Spielzeug Buchstaben vor die augen
Jakie są zalety zabaw w pisanie?

Wspierają one rozumienie języka, ekspresyjność i kreatywność Twojego dziecka. W deszczowy dzień lub przytulny rodzinny wieczór, gry w pisanie są świetnym sposobem na zabawę i naukę czegoś w tym samym czasie.

Jakie materiały są potrzebne do zabaw w pisanie?

Praktyczną rzeczą w grach w pisanie jest to, że zazwyczaj wymagają one tylko kartek papieru i długopisów i są bezpłatne. Dlatego są one doskonałym sposobem na spędzenie czasu w pociągu lub podczas długich podróży samochodem.

Jak gry w pisanie mogą być zintegrowane w szkole podstawowej?

Nauczyciele mogą podzielić klasę na grupy i rozdać instrukcje do gier. W zależności od tego, jaka to gra, można również uwzględnić aktualne tematy z zajęć.

Dzieci uwielbiają gry. Jest to wielka zaleta dla rodziców, ponieważ można je również bardzo dobrze wykorzystać do nauki. Oprócz klasycznych gier towarzyskich, takich jak „Mensch, ärgere dich nicht” czy memory, również inne gry motywują dzieci do liczenia, samodzielnego czytania i pisania, a także do strategicznego i logicznego myślenia. Należą do nich gry w pisanie. Tutaj przedstawiamy zabawy w pisanie, które można wykorzystać do kreatywnej nauki w rodzinie i w szkole.

[button]Kup gry do pisania online[/button]

1. jak gry w pisanie wspierają naukę pisania

Dzieci mogą poszerzać swoje słownictwo podczas wspólnej zabawy
.

Przede wszystkim dzieci chcą się dobrze bawić. Gdy tylko brakuje wartości rozrywkowej, szybko staje się to nudne, a dzieci stają się nieskoncentrowane. Gry w pisanie są więc idealnym sposobem na uzyskanie efektów nauki poprzez zabawę.

Wspierają one rozumienie języka, ekspresję i kreatywność Twojego dziecka.
W deszczowe dni lub w przytulny rodzinny wieczór, gry w pisanie są świetnym sposobem na zabawę i nauczenie się czegoś przy okazji.

Ponieważ w takie gry grają zazwyczaj co najmniej dwie lub więcej osób, wspierają one również umiejętności komunikacyjne oraz logiczne i strategiczne myślenie poprzez podchwytliwe instrukcje.

2 Istnieją różne rodzaje gier w pisanie

Istnieje szeroka gama gier pisemnych i słownych, które można modyfikować w zależności od wieku i zainteresowań. Celem jest zawsze świadome zajmowanie się słowami, przy czym istnieją różne punkty ciężkości:

Focus Efekt uczenia się
Znajdowanie synonimów Poprzez znalezienie słów o podobnym znaczeniu, dzieci poznają dany termin i poszerzają swoje słownictwo.
Pisownia W krzyżówkach lub podobnych grach ortograficznych dzieci muszą zwracać uwagę na poprawną pisownię słowa.
Kreatywność Zabawy, w których wymyślane są historie i w których używa się oryginalnych słów lub rymów, wzmacniają kreatywność dzieci.
Nauka alfabetu Dzieci w wieku przedszkolnym mogą poznać litery i napisać swoje pierwsze słowa dzięki zabawom w pisanie.

Praktyczną rzeczą w zabawach w pisanie jest to, że zazwyczaj wymagają one jedynie kartek papieru i długopisów i są bezpłatne. Dlatego są one doskonałą rozrywką podczas podróży pociągiem lub długich podróży samochodem.

Wiele można się też nauczyć przy pomocy muzyki, dlatego dzieci często śpiewają na początku alfabet:

3. wskazówki: Te gry w pisanie są zabawne

To,które gry w pisanie spodobają się Twojemu dziecku, zależy od jego etapu rozwoju i zainteresowań. Ponieważ nie potrzeba prawie żadnych materiałów, można po prostu zacząć i stopniowo dowiedzieć się, co dziecko i wasza rodzina lubią najbardziej.

3.1 Zabawy w pisanie dla dzieci w wieku przedszkolnym

Stemplowanie jest zabawą nawet dla najmłodszych, a po drodze poznają litery.

Dzieci zwykle rozwijają pierwsze zainteresowanie literami i słowami w wieku 4-5 lat. Wzmacniasz zdolności motoryczne dziecka, ucząc je pisania pierwszych słów – zwykle własnego imienia.

3.1.1.Stemplowanie słów

Pozwalając dziecku stemplować słowa, dodajemy element zabawy. Wybierzcie wspólnie słowo, które chcieliby ostemplować i powiedzcie je powoli, aby rozpoznać poszczególne litery.

Wskazówka: Interesujące jest stemplowanie każdej litery w określonym kolorze. Jeśli podstemplujecie kilka słów, dziecko będzie mogło rozpoznać, w których słowach poszczególne litery pojawiają się często.

3.1.2 Krzyżówka

Narysuj na kartce papieru krzyżówkę z polami o wymiarach pięć na pięć. Wspólnie z dzieckiem zdecydujcie, które słowo ma maksymalnie pięć liter i wpiszcie je w kratki. Najlepiej, jeśli napiszesz słowo ołówkiem, a dziecko narysuje litery flamastrem lub kredką. Aby dokończyć krzyżówkę, musicie teraz wspólnie zastanowić się, które słowa pasują do podanych kratek.

3.1.3 Rysowanie po literach

Malowanie po literach jest bardzo popularne. Jest to odmiana malowania po numerach i istnieje wiele książek z szablonami. Obrazek do pokolorowania jest podzielony na różne, małe części, które są oznaczone literami. Każdej literze przypisany jest kolor. Dziecko musi pokolorować obrazek według tego wzoru i uważnie patrzeć, która litera znajduje się w której części. W ten sposób uczy się wyglądu liter, a w interakcji z Tobą jako rodzicem także ich wymowy.

3.2 Zabawy w pisanie dla początkujących

Motywacja dla początkujących w szkole

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nauką czytania i pisania, możesz sprawić, że domowe korepetycje będą kreatywne dzięki grom do pisania. To motywuje dziecko i prowadzi do szybszych sukcesów w nauce.

W pierwszym i drugim roku nauki w szkole Twoje dziecko nauczy się ABC i ogromnie poszerzy swoje słownictwo. Pisanie to wyzwanie umysłowe i motoryczne. We wspólnym rodzinnym czasie wolnym możecie wykorzystać zabawy w pisanie, aby wesprzeć dziecko na tym etapie.

3.2.1 Zdania ABC

Jeden gracz nazywa literę, po czym wszyscy pozostali gracze muszą zapisać zdanie. Zdanie może zawierać tylko słowa, które zaczynają się na daną literę:

„Willi pierze pranie” lub „Tina śni wielkie sny”.

W zależności od grupy wiekowej zdania mogą być bardziej złożone lub prostsze. Kto ma najdłuższe zdanie, otrzymuje jeden punkt.

3.2.2.Nowe słowa z jednego wyrazu

Jeden gracz nazywa dowolne słowo. Teraz wszyscy gracze muszą utworzyć nowe słowa z poszczególnych wyrazów, które tworzą zdanie lub sensowną grupę wyrazów: B-L-U-M-E: Proszę upewnić się, że jutro kupisz lizaki.

3.2.3 Miasto Kraina Rzeka
Do większości zabaw w pisanie wystarczy kartka papieru i ołówek.

Klasyka wśród gier edukacyjnych: Jeden gracz po cichu wylicza alfabet, drugi gracz w dowolnym momencie mówi „Stop!”. Litera, która w tym momencie została wyliczona, jest teraz wypowiadana na głos, tak aby wszyscy gracze mogli ją usłyszeć.

Jak najszybciej trzeba znaleźć słowa w różnych kategoriach, które mają na początku daną literę. Klasyczne kategorie to miasta, kraje i rzeki, ale popularne są również nazwy, rośliny, zwierzęta i zawody. Pierwszy gracz, który wypełni wszystkie kategorie, woła „Stop”.

Teraz porównuje się odpowiedzi. Proste punkty przyznawane są za słowa, które ma kilku graczy. Słowa, które występują tylko raz dostają więcej punktów, jeśli gracz jako jedyny znalazł pojęcie w danej kategorii, często są punkty bonusowe.

3.3 Zaawansowane gry w pisanie

Dzieci i młodzież w wyższych klasach szkoły podstawowej lub w szkołach średnich dysponują już bogatym słownictwem i dobrą, gramatyczną wiedzą. Jednak gry w pisanie jako rozrywka lub wyzwanie umysłowe sprawiają przyjemność także w starszym wieku.

3.3.1 Teksty typu Cloze

Przygotowujesz tekst cloze lub szukasz szablonów w Internecie. Teraz wszyscy gracze muszą zapisać liczbę słów potrzebnych do wypełnienia tekstu. Nikt nie wie, jak wygląda cloze ani jaki jest jego temat. Po zapisaniu każdy gracz odczytuje cloze z własnymi słowami w kolejności, w jakiej je zapisał. Wyniki są zazwyczaj bardzo zabawne!

3.3.2 Bingo z wyrazami
Bingo ze słowami jest szczególnie zabawne dla dzieci.

Jest to zmodyfikowana forma bingo liczbowego. Prowadzący bingo wymienia czasownik lub rzeczownik, np. kwiaty, pojazdy lub „pływać”, a pozostali gracze muszą znaleźć 5 słów, które do niego pasują i zapisać je na kartce.

Kiedy wszyscy skończą, prowadzący wymienia wszystkie słowa, które przychodzą na myśl, np. samochody, dźwig, ciężarówka, karetka, samochód wyścigowy itd. Dziecko, które pierwsze wypowiedziało te słowa, musi zapisać je na kartce. Dziecko, które jako pierwsze wypowiedziało wszystkie słowa, woła głośno „Bingo” i wygrywa.

3.3.3 Składanie zdań

Ktoś pisze proste zdanie na górze kartki papieru. Pierwszy gracz dostaje teraz kartkę i pisze pod nią nowe słowo, które odpowiada temu samemu rodzajowi słowa, na przykład rzeczownik, przymiotnik lub czasownik. Po zapisaniu go składa tę kolumnę do tyłu, tak aby następny gracz nie widział, które słowo zapisał. Następny gracz pisze teraz drugie słowo i tak dalej, aż do ostatniego słowa. Następnie zdanie jest czytane na głos, co zwykle jest bardzo zabawne.

Szablon: Dzisiaj idziemy popływać w jeziorze.

Wynik: Jutro nauczą się chodzić pod stołem.

4. zabawy w pisanie w szkole podstawowej

Zabawy w pisanie mogą złagodzić nudę w niepogodne dni i być odmianą w szkole.

Ponieważ w gry w pisanie może grać kilka osób, dobrze nadają się one również do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej. Nauczyciele mogą podzielić klasę na grupy i rozdać instrukcje gry. W zależności od gry można uwzględnić również aktualne tematy z zajęć. Na przykład w „Stadt Land Fluss” (Miasto – rzeka) można uwzględnić trudniejsze kategorie, ale dzieci mogą wykorzystać do badań swoje podręczniki.

5. kup gry do pisania online

Scrabble Junior (J. niemiecki)
  • Scrabble Junior to wesoła gra w dopasowywanie liter – idealna dla malucha
  • Dzięki kolorowym obrazkom i słowom odpowiednim dla dzieci mały gracz z radością zechce dopasowywać płytki z literami do słów na planszy
  • Po odwróceniu planszy można grać w zaawansowaną wersję gry, w której układa się własne słowa
  • Gdy wszystkie płytki znajdą się na planszy, wygrywa osoba z największą liczbą żetonów
  • Od 2 do 4 graczy. Wiek: od 6 lat

No products found.


No products found.

Exit mobile version