Site icon I-love-you.pl

Wysięk tympanalny u dzieci: objawy i leczenie

Paukenerguss Kind
Jak rozpoznać wysięk tympanalny u dziecka?

Jeśli dojdzie do wysięku tympanalnego, prowadzi to do utraty słuchu u dzieci. Ponadto wyczuwalne jest uczucie ucisku.

Jak leczy się wysięk tympanalny?

W przypadku przewlekłych objawów często stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu rurki tympanostomijnej do błony bębenkowej.

Jakie są przyczyny wysięku tympanalnego u dzieci?

Wysięk tympanalny może pojawić się w wyniku alergii, zapalenia ucha środkowego lub przeziębienia.

Wysięk tympanalny to nagromadzenie płynu w uchu wewnętrznym. Ale jak to się dzieje i dlaczego wysięk tympaniczny dotyka szczególnie dzieci?

Z naszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać wysięk tympaniczny u dziecka, jak się go leczy i w jakich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

[button]Dalsza lektura na temat zdrowia dzieci[/button]

1. krótkie wprowadzenie do anatomii ucha

Budowa ucha jest bardzo złożona.

Aby zrozumieć, w jaki sposób powstaje wysięk tympanalny, musimy przyjrzeć się anatomii ucha.
W uchu środkowym znajduje się jama tympanalna. Oddziela ona ucho środkowe od ucha wewnętrznego. To właśnie tam znajdują się najmniejsze kości ludzkiego ciała – kosteczki słuchowe. W kierunku ucha zewnętrznego znajduje się błona bębenkowa, która zapewnia ochronę.

To właśnie w tej jamie bębenkowej dochodzi do wzmożonego gromadzenia się płynu. Niektóre z płynów są raczej cienkie, jak woda. Jednak wydzielina może być również lepka, a nawet kleista.
W takim przypadku płyn nie może wypłynąć z kanału słuchowego do przewodu słuchowego (zwanego też rurką eustachiusza), a następnie do gardła.

Jeśli drenaż w uchu nie funkcjonuje już prawidłowo, kosteczki słuchowe nie mogą się wystarczająco poruszać i dziecko słabo słyszy.

Rada: W większości przypadków objawy ustępują samoistnie bez konieczności leczenia lekami.

2. Przyczyny wysięku tympanalnego u dzieci

Dzieci są bardziej podatne na infekcje.

U niemowlaka i malucha cały układ odpornościowy jest jeszcze w fazie rozwoju. Choroby wieku dziecięcego są częstsze i wystawiają organizm na próbę. Zwłaszcza dolegliwości układu oddechowego mogą łatwo dotknąć ucha.

Wysięk tympanalny u dziecka występuje szczególnie często w związku z infekcją ucha środkowego. Jednak zwykłe przez iębienie lub alergia, które powodują zwiększoną ilość wydzieliny, również mogą wywołać wysięk tympaniczny.

Niektóre dzieci mają skrzywioną przegrodę nosową lub powiększone migdałki gardłowe, co utrudnia oddychanie i sprzyja przenikaniu bakterii i wirusów.

Silne zmiany ciśnienia mogą być również czynnikiem wyzwalającym wysięk tympanalny. Jest to szczególnie częste podczas lotów.
Ból jednak zazwyczaj ustępuje samoistnie po krótkim czasie.

3 Jak rozpoznać wysięk tympanalny u dziecka

Rodzicom nie zawsze łatwo jest rozpoznać wysięk tympanalny u dziecka. Zwłaszcza niemowlęta i małe dzieci nie wyrażają problemów ze słuchem lub wyrażają je w sposób niezrozumiały.

Czy Twoje dziecko gorzej słyszy?

Dlatego tym bardziej ważne jest, aby jak najwcześniej dowiedzieć się, czy dziecko słabo słyszy, aby odpowiednio wcześnie można było rozpocząć leczenie.
Poniższe objawy świadczą o niedosłuchu, który należy pilnie zlecić lekarzowi do wyjaśnienia:

Ponadto wysięk tympanalny powoduje ból i nieprzyjemne uczucie ucisku na ucho.

Uwaga: Wysięk tympanalny jest możliwy, zwłaszcza w przypadku powtarzającego się zapalenia ucha środkowego. Jeśli pozostanie on nieleczony, może prowadzić do utraty słuchu, a w konsekwencji do problemów z mową i rozwojem.

4. możliwości leczenia w skrócie

Wysięk tympanalny nie jest rzadkością u dzieci i w wielu przypadkach nie wymaga leczenia. Podobnie częsty jest katar rurkowy, w którym dochodzi do zapalenia trąbki słuchowej. Aby dolegliwości ze strony ucha nie przeszły w stan przewlekły z powodu trwałego zapalenia przewodu słuchowego, należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem. W ten sposób można wspólnie przeanalizować możliwości leczenia.

Czasami nie da się uniknąć operacji.

Zazwyczaj lekarz laryngolog bada ucho za pomocą otoskopii. Dodatkowo przeprowadza się krótkie badanie słuchu, aby sprawdzić, jak poważny jest ubytek słuchu.

Jeśli stosowane są leki, lekarze zazwyczaj sięgają po krople do nosa, syrop na kaszel i łagodne środki przeciwbólowe.
Natomiast w przypadku zapalenia ucha środkowego czasami konieczne jest zastosowanie antybiotyków w celu ochrony zdrowia.

Z reguły objawy goją się w ciągu kilku dni. W niektórych przypadkach może to potrwać nieco dłużej niż tydzień.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przewlekłej postaci wysięku tympanalnego. Tutaj wentylacja jest niewystarczająca i śluz nie może już odpływać, dlatego rozważa się zastosowanie środków chirurgicznych.

Częstym zabiegiem jest założenie rurki tympanostomijnej. Podczas operacji wykonuje się małe nacięcie w błonie bębenkowej. W tym miejscu umieszcza się maleńką rurkę, która wspomaga wentylację.

Zastosowanie rurki tympanostomijnej jest zabiegiem standardowym. Nie jest jednak pozbawione kontrowersji.

W tym filmie na YouTube można zobaczyć, dlaczego taka operacja jest zalecana przez wielu lekarzy:

https://www.youtube.com/watch?v=hwYneLBw9rY

Więcej informacji o sytuacji studyjnej i tle kontrowersji można znaleźć tutaj.

5. Domowe sposoby przeciwdziałania wysiękowi tympanicznemu

Ponieważ wysięk tympanalny u dziecka jest problemem związanym z obroną immunologiczną, można również spróbować aktywować własną obronę za pomocą domowych środków.

Cebula działa jak naturalny antybiotyk

Większość osób ucieka się do wypróbowanej od wielu lat saszetki z cebulą. Pokrój cebulę na małe kawałki i zawiń ją w ręcznik do herbaty. Teraz umieść ręcznik do herbaty na kaloryferze na krótki czas, aby go rozgrzać, zanim przyłożysz saszetkę z cebulą do ucha dziecka na około 30 minut.

Nawiasem mówiąc, następujące ogólne wskazówki pomagają wzmocnić obronę immunologiczną:

6. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Dzieci nie powinny nurkować z rurką tympanostomijną.

Czy leki homeopatyczne pomagają również w walce z wysiękiem tympanostomijnym u dziecka?

W zasadzie można sięgnąć również po globulki. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi to terapii zachowawczej, a ich skuteczność jest kontrowersyjna.

W przypadku silnych dolegliwości elementarne znaczenie ma najpierw konsultacja z laryngologiem.

Czy moje dziecko może pływać z rurką tympanostomijną?

Bezpośrednio po operacji rana nie powinna mieć kontaktu z wodą. Pływanie jest na ogół możliwe ponownie po około czterech tygodniach. Jednak ze względu na większą podatność na infekcje spowodowane wilgocią, niektórzy lekarze odradzają pływanie z rurką tympanostomijną.

Czy moje dziecko może pójść do przedszkola mimo wysięku tympanostomijnego?

Zasadniczo żadne dziecko z wysiękiem tympanalnym nie powinno uczęszczać do przedszkola. Dziecko potrzebuje trochę czasu wolnego, aby mogło jak najlepiej dojść do siebie.

7 Dalsze lektury na temat zdrowia dziecka

Exit mobile version