Site icon I-love-you.pl

Wprowadzenie karmienia uzupełniającego: Plan karmienia uzupełniającego do karmienia piersią

baby isst brei
W jaki sposób kaszka zastępuje mleko?

Gdy wprowadzasz pokarm uzupełniający, zastępuj karmienie piersią lub butelką kaszką dla niemowląt tylko powoli, krok po kroku – metabolizm dziecka musi się stopniowo przystosować.

Co jest ważne podczas przygotowywania posiłków dla dziecka?

Zdecydowanie powinnaś unikać soli, cukru i bulionu, gdy sama gotujesz jedzenie dla dziecka.

O czym należy pamiętać przy wprowadzaniu pokarmów uzupełniających?

Oprócz ważnych składników odżywczych, niemowlęta muszą więcej pić, gdy zaczynają karmienie uzupełniające.

Jak tylko dziecko stanie się niespokojne i da do zrozumienia, że chce czegoś więcej niż mleko, powinnaś wprowadzić karmienie uzupełniające. Istnieje sprawdzony plan i tabele żywienia niemowląt, które możesz wykorzystać jako przewodnik. Jednak wiele zależy również od samego dziecka.

W tym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przy wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

[button]Rekomendacja redaktora: Przygotuj własne jedzenie dla dziecka[/button]

1. od tego momentu można wprowadzić karmienie uzupełniające

Instytut Badawczy Żywienia Dzieci w Dortmundzie (FKE) zaleca rodzicom rozpoczęcie karmienia uzupełniającego od piątego do siódmego miesiąca życia. Mniej więcej w tym czasie składniki odżywcze zawarte w samym mleku matki nie są już wystarczające dla sprawnego zaopatrzenia i rozwoju . Dziecko samo daje znaki, że powoli zaspokaja inne potrzeby:

Przy karmieniu kaszką dla niemowląt ważne jest jednak, aby dziecko potrafiło już siedzieć. W przeciwnym razie musiałabyś podpierać je ręką w pozycji półsiedzącej, aby je nakarmić, a to wiąże się z dużym ryzykiem połknięcia. Wiele ciekawych informacji na ten temat można znaleźć tutaj:

2. nie wpadaj w panikę, jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem

Bez wątpienia będziesz wiedziała, czy powinnaś wprowadzić pokarmy uzupełniające dla swojego dziecka.

FKE to instytut, który ocenia normy i wydaje zalecenia. Twoje dziecko nie jest jednak maszyną, ale jednostką o unikalnym rozwoju. Jeśli Twoje dziecko siedzi już w czwartym miesiącu życia i zdecydowanie domaga się dodatkowego żywienia, z pewnością możesz zacząć podawać mu pokarm dla niemowląt.

Z drugiej strony może się zdarzyć, że dziecko nie jest jeszcze zainteresowane jedzeniem innym niż mleko i pozostaje w tyle za planem. Jeśli odwraca się z zamkniętymi ustami lub odpycha łyżeczkę, jest to wyraźny znak. Po prostu spróbuj ponownie za jeden do dwóch tygodni.

Tylko dzieci z chorobą lub niepełnosprawnością mogą potrzebować energii, której im tu brakuje – porozmawiaj o tym z pediatrą.

Rada: Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła Twoje dziecko – w tak młodym wieku mogą się one zmieniać z dnia na dzień!

3. te problemy mogą wystąpić na początku

Nauka jedzenia wcale nie jest taka łatwa.

Wszystkie początki są trudne – dotyczy to również karmienia dziecka kaszką. Przygotuj się na to, że dziecko początkowo przeniesie co najmniej połowę kaszki z łyżeczki na śliniak lub na twoje kolana.

Nie dlatego, że mu nie smakuje, ale dlatego, że podczas ssania piersi lub butelki wypycha swój język do przodu: nie zna nic innego. Najpierw musi się nauczyć nowego ruchu przy karmieniu.

Nawet jeśli na początku głównie karmisz piersią i dokarmiasz, dziecko może mieć na początku problemy z wyp różnianiem. Nie jest to nic nadzwyczajnego i wynika z faktu, że układ pokarmowy do tej pory był zajęty wyłącznie mlekiem. Z lekarzem należy się skonsultować dopiero wtedy, gdy objawy są silne i utrzymują się przez dłuższy czas; może to być alergia.

4. O czym należy pamiętać przy wprowadzaniu żywności uzupełniającej

Dziecko nie je kaszki z dnia na dzień, musi się do niej przyzwyczaić. Na początku nadal potrzebuje swojego mleka, ale musi też pić wystarczającą ilość wody lub niesłodzonej herbatki ziołowej lub owocowej, gdy dostaje pokarm uzupełniający. Należy również przestrzegać następujących wskazówek, jeśli chodzi o skład pokarmu i jego kolejność.

4.1 Jak wprowadzić żywienie uzupełniające krok po kroku

Najlepiej pozwolić dziecku spróbować kilku łyżek kaszki w porze obiadowej – dzięki temu nie będzie się ono zmagać z problemami trawiennymi w nocy. Czysta, nie przyprawiona kaszka warzywna to dobry początek. Jeśli dziecko ją zaakceptuje, mały posiłek często kończy się już po trzech-czterech łyżkach. Nie przejmuj się małą ilością! Po około 20 minutach nakarm dziecko ponownie mlekiem, aż będzie pełne.

Dziecko zazwyczaj samo zwiększa ilość pokarmu: w ciągu najbliższego tygodnia do dwóch tygodni zje prawdopodobnie od 90 do 180 gramów pokarmu dla niemowląt. Od około 90 gramów możesz dodać ziemniaka do warzyw (i oczywiście ponownie dokładnie wszystko zacieru). Kolejny tydzień później dodaj trochę mięsa lub ryby.

Wskazówka: To wszystko są dane przybliżone – Twoje dziecko znajdzie swoje własne tempo.

4.2 Przy wprowadzaniu pokarmów uzupełniających należy zachować następującą kolejność

Kaszka warzywna bez przypraw może wydawać się mdła, ale jest dobra dla dzieci.

Zaczynasz od obiadu: Jak opisano powyżej, zacznij od kaszki warzywnej, potem kaszki z warzywami i ziemniakami, a na koniec kaszki z warzywami, ziemniakami i mięsem lub rybą. Nie dodawaj na początku mięsa: w przeciwnym razie dziecko łatwo dostanie zaparcia od obcych białek! Rano, przed południem, po południu i wieczorem dziecko nadal otrzymuje mleko.

Około miesiąca później wieczorny posiłek zastępuje się kaszką z mleka i zbóż. Gdy dziecko przyzwyczai się już do nowych składników, można ostrożnie dodać trochę owoców. Ważne jest, aby i tutaj wszystko dokładnie rozgnieść. Dziecko dostaje pierś lub butelkę rano, w ciągu dnia i po południu.

Kolejny miesiąc później (około ósmego miesiąca) zastąp popołudniowe mleko kaszką zbożowo-owocową. Nie zawiera ona już mleka, ale dostarcza dziecku energii i ważnych witamin.

5 Oto kilka prostych przepisów na jedzenie uzupełniające

Jedzenie dla niemowląt może być dość zróżnicowane!

Istnieje wielu dostawców żywności dla niemowląt, na przykład Hipp. Jeśli upewnisz się, że jedzenie dla dzieci nie zawiera cukru i soli, ale wszystkie ważne składniki odżywcze, nie ma nic złego w słoiczkach. Jeśli wolisz zrobić jedzenie dla dziecka samodzielnie, oto kilka prostych przepisów na wszystkie rodzaje kaszek.

Kaszka warzywna: Gotuj 100 gramów marchwi (lub cukinii, dyni, pasternaku, …) pokrojonych na kawałki w niewielkiej ilości wody przez około dziesięć minut. Zrób z nich drobne puree i pozwól kaszce ostygnąć, aż będzie ciepła w ustach.

Rada: Jeśli nadszedł czas, aby dodać ziemniaka, ugotuj 50 gramów do miękkości, dodaj go do warzyw i również zrób puree.


Kaszka warzywno-mięsna: Weź 80 gramów wybranych przez siebie warzyw i ugotuj je, podobnie jak 50 gramów ziemniaków i 20 gramów mięsa (wołowiny, kurczaka, indyka lub jagnięciny) lub 20 gramów ryby, na przykład łososia. Wszystko dokładnie rozgnieć, a następnie dodaj szczyptę soku owocowego z witaminą C i wymieszaj z łyżeczką oleju rzepakowego.

Kaszka mleczna ze zbożami: płatki owsiane, proso, kasza manna – zagotuj 30 gramów wybranego zboża w mleku i pozwól mu napęcznieć przez trzy minuty. Po pierwszym tygodniu możesz dodać trochę owoców.

Kaszka zbożowa z owocami: zagotuj 30 gramów płatków w 150 ml wody, pozwól im napęcznieć, dodaj kilka owoców i wszystko dokładnie rozgnieć. Odrobina oleju rzepakowego ułatwia wchłanianie witamin.

6 Zalecenie redakcji: przygotuj własne jedzenie dla dziecka

Kochen für Babys
  • Cramm, Dagmar von (Author)
Exit mobile version