Site icon I-love-you.pl

Wieczorny rytuał: 7 wskazówek, jak sprawić, by był udany każdego dnia

Kiedy nadchodzi wieczór i powoli nadchodzi czas, aby dzieci szykowały się do snu, często towarzyszy temu protest, a może nawet drgawki. Mało który maluch chce dobrowolnie umyć zęby i położyć się do łóżka o odpowiedniej porze. Wieczorny rytuał może temu zaradzić i ułatwić dzieciom zasypianie.

1. dlaczego wieczorny rytuał jest ważny?

Które codzienne czynności włączone do wieczornego rytuału mogą być różne w każdej rodzinie. Jednak w większości przypadków ubieranie się w piżamę lub wspólne mycie zębów jest decydującym punktem w przygotowaniach do wieczoru.

Nieprzyjemne obowiązki, takie jak pielęgnacja zębów, powinny być wykonywane w sposób zabawowy. Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci może być używana już od 3 roku życia. Szczoteczki dla dzieci dostępne są w postaci różnych figurek i motywów z kreskówek. Takie figurki idealnie nadają się do małych zabaw w odgrywanie ról i działają na dziecko uspokajająco.

Wiele dzieci boi się iść spać samodzielnie. Wspólne mycie zębów, śpiewanie piosenki i inne wieczorne rytuały pomagają im zasnąć.

Regularna wieczorna rutyna pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym przygotować się do snu. Dzięki regularności organizm dziecka przyzwyczaja się do określonej pory snu i może ono zasnąć dobrze i spokojnie.

Często pomocne jest, aby pamiętać o potrzebach i cechach charakterystycznych dla danego wieku i starać się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Dlatego w kolejnych rozdziałach przedstawiamy przegląd wieczornych rytuałów dla różnych grup wiekowych i podajemy kilka wskazówek, które ułatwią zasypianie niemowlęciu, dziecku przedszkolnemu lub szkolnemu.

2 Kiedy należy zacząć stosować wieczorne rytuały?

Wieczorne rytuały można rozpocząć w każdym wieku i są one co najmniej tak samo ważne dla rodziców jak dla dzieci, zwłaszcza na początku.

Noworodek do zdrowego rozwoju potrzebuje dużo snu i bezpośredniego kontaktu z rodzicami. Najważniejszym elementem wieczornego rytuału jest chyba przygotowanie sypialni.

Aby móc zasnąć, większość noworodków potrzebuje ciszy i ciemności. Ponadto powietrze powinno być przyjemnie chłodne, aby noworodek mógł przespać całą noc i nie pocił się.

Uwaga: Upewnij się, że Twój noworodek śpi w pozycji leżącej, aby uniknąć ryzyka dla zdrowia.

Między innymi nadmierna stymulacja może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało zasnąć lub nie będzie w stanie przespać nocy przez dłuższy czas. W takim przypadku wieczorny rytuał może polegać na ukołysaniu dziecka do snu, a następnie delikatnym odłożeniu go, opcjonalnie z piosenkami na dobranoc lub kojącymi dźwiękami jako akompaniament.

Wskazówka: Większość noworodków zasypia najlepiej na ramieniu rodzica. Jednak z czasem powinnaś przyzwyczaić dziecko do samodzielnego zasypiania.

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym potrzebują zazwyczaj nieco bardziej rozbudowanych rytuałów wieczornych. Zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym lubią próbować opóźniać pójście do łóżka, nawet jeśli w rzeczywistości są już zmęczone. W takich przypadkach pomocne są jasne zasady i wyjaśnienia, dlaczego te zasady istnieją.

Jak wprowadzić w życie wieczorny rytuał?

Wspólna bajka na dobranoc to idealny sposób na zakończenie dnia.

Jakkolwiek chcecie zaprojektować swój wieczorny rytuał: Chcielibyśmy przedstawić Wam kilka wskazówek, które sprawią, że będzie on udany każdego dnia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Oczywiście nie oznacza to, że niektóre dni nie mogą trwać dłużej i być bardziej energożerne niż inne. Ale przy odrobinie cierpliwości, rutyny i jasnych zasad, można maksymalnie wykorzystać czas przed snem.

3.1 Wieczorna rutyna

Przede wszystkim jedna rzecz jest bardzo ważna: powiedz dziecku odpowiednio wcześniej, że ma iść spać. Jeśli wieczorem nadal się bawią, daj im jasne okno czasowe, np. „Możesz bawić się klockami jeszcze przez pięć minut, potem pójdziemy założyć piżamę”. Dzięki temu dziecko będzie mogło dostosować się do tego, że dzień dobiega końca i teraz rozpoczyna się codzienny wieczorny rytuał.

Rutyna ma tu kluczowe znaczenie. Zawsze w bliskich odstępach czasu wykonuj takie czynności jak mycie zębów, zakładanie piżamki czy odkładanie ulubionej przytulanki do łóżka. W ten sposób nie tylko wszystkie ważne przygotowania są od razu wykonane, ale również przejście z zabawy dziennej do nocnej jest wyraźne.

Jeśli dziecko ogląda już telewizję lub przynajmniej krótkie filmiki, należy zadbać o to, by nie odbywało się to bezpośrednio przed snem. Ponieważ badania wykazały, że istnieje związek między konsumpcją mediów cyfrowych a obniżoną jakością snu.

Dobrym towarzyszem zasypiania może być lampka nocna.

Idealnie byłoby, gdyby rutyna zakończyła się wspólnym czytaniem książki lub opowiadaniem historii, albo jako rodzina na kanapie, albo już w łóżeczku. To może pomóc dziecku się uspokoić.

Jeśli Twoje dziecko nadal ma energię po tym i chce dużo mówić, może to zająć trochę więcej czasu, aby się uspokoić. W takim przypadku pomocne może być znalezienie wygodnej pozycji w łóżku z dzieckiem, w której będziecie rozmawiać o dniu i analizować wydarzenia. W ten sposób dziecko może lepiej przetworzyć wszystkie doświadczenia z dnia i nieświadomie przygotowuje się do snu.

Uwaga: Niektóre dzieci czują się niekomfortowo, gdy wokół nich jest zupełnie ciemno. Aby temu zapobiec, można zostawić drzwi do sypialni otwarte na oścież lub zainstalować lampkę nocną.

3.2 Radzenie sobie z wieczornymi fazami defiansu

Nawet jeśli masz już pewną rutynę w miejscu, zawsze może zająć więcej czasu, aby przeprowadzić wieczorny rytuał. Czasem wynika to z dyspozycyjności rodziców (np. jeśli jesteś odpowiedzialna sama za dwójkę dzieci), czasem dzieci po prostu odmawiają pójścia spać, mimo że są już zmęczone. Efektem może być tu złość i łzy.

Taka napaść może wydawać się dorosłym banalna, zwłaszcza jeśli wynika tylko ze zmęczenia dziecka. Mimo to staraj się spotkać z dzieckiem z empatią i daj przestrzeń do wyrażenia emocji.

Możesz zastosować się do poniższych wskazówek, aby poradzić sobie z tymi fazami defetyzmu:

  1. Nie bierz tego osobiście – złość nie jest skierowana do Ciebie.
  2. Postaraj się być empatyczny i okaż zrozumienie.
  3. Nie besztaj swojego dziecka.
  4. Przytul dziecko (jeśli tego chce i na to pozwala).
  5. Pomóż nazwać emocje, aby dziecko zrozumiało, dlaczego tak się czuje.
  6. Bądź dobrym wzorem do naśladowania (np. myjąc z dzieckiem zęby).
  7. Sformułuj zasady (takie jak określone godziny snu) i konsekwentnie się ich trzymaj.
  8. Traktuj poważnie potrzeby dziecka i bądź skłonny do kompromisu.
Exit mobile version