Site icon I-love-you.pl

Utrzymanie dziecka w czystości: Wyjaśnienie i wskazówki dotyczące metody „bez pieluchy”

Windelfrei Baby abhalten

Das Abhalten des Babys wird auch als Windelfrei-Methode bezeichnet.

Jak prawidłowo trzymać niemowlę?

Trzymanie niemowlaka polega na umożliwieniu dziecku oddawania stolca i moczu bez pieluszki. Ma to sprawić, że niemowlę będzie już świadome wydalania. Istnieją różne techniki trzymania dziecka. W przypadku noworodków jest to nieco trudniejsze niż w przypadku starszego dziecka, ponieważ wymaga ono jeszcze intensywnego wsparcia.

Od kiedy można trzymać dziecko?

Zasadniczo dziecko może być przyzwyczajone do trzymania bez pieluszki od urodzenia. W Niemczech jest to raczej nietypowe. W innych kulturach jest to jednak uważane za całkiem normalne. Nie ma jednak jednego momentu, który można by ogólnie uznać za właściwy. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było konsekwentnie pozbawione pieluch, możesz zacząć w domu w pierwszych tygodniach. Jeśli chcesz odzwyczaić dziecko od pieluch, zwracaj uwagę na małe sygnały, które świadczą o tym, że dziecko jest gotowe.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe?

Kiedy dziecko jest gotowe do wzięcia na ręce, wydaje się bardziej zrelaksowane. Obserwuj go uważnie. W zależności od jego wieku, oznaki, że udało mu się rozgrzeszenie, będą różne. Starsze dzieci zwracają już na siebie uwagę werbalnie. Jeśli Twoje dziecko ma dopiero kilka miesięcy, powinnaś obserwować jego twarz i postawę.

Metoda bezpieluszkowa jest w Niemczech od kilku lat na topie. Coraz więcej rodziców świadomie decyduje się na całkowite lub częściowe zrezygnowanie z pieluch i używanie ich tylko na przykład w nocy. Jak jednak prawidłowo zabezpieczyć dziecko przed wyjściem z domu? Jakie pozycje są odpowiednie i jakie pomoce są dostępne? Zebraliśmy różne wskazówki.[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. trzymanie dziecka: to właśnie kryje się za metodą bez pieluchy

Nocnik zamiast pieluszek – element przytrzymywania

Osoby, które słyszą o metodzie bezpieluszkowej lub o trzymaniu dziecka na nocniku po raz pierwszy, zwykle zakładają, że chodzi przede wszystkim o obejście się bez pieluch. Jeśli dziecko ma już kilka miesięcy, wielu zakłada, że chodzi o to, by chłopcy i dziewczynki szybko się wysuszyli. Nie jest tak ani w jednym, ani w drugim przypadku.

Istotą metody bezpieluchowej jest to, że dzieci nie leżą w swoich wydalinach. Między mamą a dzieckiem powinna raczej rozwinąć się intensywna komunikacja na temat wydalania. Nazywa się to„komunikacją eliminacyjną„. Stopniowo dzieci są zmuszane do wskazywania, kiedy muszą. Dzięki temu rodzice mogą zareagować i przytrzymać potomstwo nad garnkiem, zlewem lub toaletą, aby wyeliminować mocz i stolec.

2. przytrzymaj dziecko: Dzięki temu przewodnikowi do prawidłowej pozycji

To całkiem normalne, że na początku nie jesteś pewna, jak prawidłowo trzymać dziecko. Dlatego dajcie sobie czas, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego zalecenia. Istnieją jednak pewne wskazówki, które podsumowaliśmy dla Ciebie w tym przewodniku po prawidłowej pozycji.

  1. Stań za swoim dzieckiem.
  2. Chwyć rękami za uda. Upewnij się, że dłonie znajdują się tuż nad tylną częścią kolana.
  3. W tej pozycji dziecko może oprzeć się o ciebie. Rozluźni się, co ułatwi mu eliminację.
  4. W przypadku chłopców, upewnij się, że w tej pozycji Twój syn jest pochylony lekko do przodu. W przeciwnym razie strumień moczu będzie w niekontrolowany sposób podchodził do góry.
  5. Poczekaj, aż Twoje dziecko skończy.
  6. W zależności od jego wieku, możesz wtedy położyć go na podłodze lub np. na macie do przewijania, aby go oczyścić.

Wskazówka: Załatwianie wielkich spraw może zająć Twojemu dziecku nieco więcej czasu i jest to zupełnie normalne. Dlatego znajdź dla siebie wygodną pozycję, po prostu siadając za dzieckiem w toalecie.

3. stosowanie pieluch: Rodzice muszą zwrócić uwagę na to

Jeśli chodzi o zmianę pieluszek, to wszystko zależy od obsługi.

Podczas odpieluchowywania dziecka często mówi się o metodzie bez pieluch. Ale czy naprawdę można sobie poradzić bez pieluch? Wcale nie musisz być. Oczywiście dobrze jest, jeśli jesteś absolutną zwolenniczką zasady bezpieluchowej, ale możesz zdecydować się na wariant półetatowy bez pieluch. Podobnie jak w przypadku karmienia piersią, obowiązuje tu ta sama zasada: Rób to, co jest najlepsze dla Twojego dziecka i siebie.

Dzieci często nie zauważają, kiedy muszą, zwłaszcza podczas zabawy lub na wycieczkach. Wtedy po prostu „sikają” w spodnie. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu dla wszystkich zainteresowanych, nie ma nic złego w tym, że dziecko nosi pieluchę, gdy jest poza domem. W końcu w domu masz wszystko przygotowane, aby dziecko nie miało problemu.

To od Ciebie zależy, czy użyjesz pieluszek z materiału, czy jednorazowych pieluszek do metody „part-time nappy-free „. Używaj tego, co lubisz.

4. Po urodzeniu czy dopiero w wieku niemowlęcym: Kiedy jest właściwy czas dla dziecka?

Każde dziecko jest indywidualne. Dotyczy to również noszenia dzieci. To, kiedy zaczniesz nosić dziecko, jest Twoją decyzją. Są rodziny, w których świetnie się to sprawdza przy kilkutygodniowym dziecku. Dla innych jest to zupełnie nieodpowiednie.

Polecamy: Szczególnie w pierwszych tygodniach życia wiele niemowląt cierpi na wzdęcia i skurcze brzucha. Tutaj trzymanie ich może ogromnie pomóc przy wypróżnianiu. Poprzez zgięcie nóżek skurcze zostają złagodzone i wypróżnienie jest łatwiejsze.

Jeśli zaczniesz trzymać dziecko za jelita później i chcesz pomóc mu w wypróżnieniu, powinnaś zwrócić uwagę na typowe sygnały:

5. odsuń dziecko od siebie: Oto zalety i wady dla dziecka i rodziców

Jak w przypadku wszystkich kwestii związanych z dziećmi, opinie na temat metody bez pieluch są bardzo różne. Szczególnie w przypadku niemowląt, które mają zaledwie kilka miesięcy, większość rodzin nie dochodzi do wspólnego mianownika. Często słyszy się, że trzymanie niemowląt w pieluszce ma zalety i wady.

Zalety

Wady

  • sprzyja tworzeniu się bliskiej więzi między dzieckiem a rodzicami
  • potrzeby dziecka są bardziej intensywnie uwzględniane
  • Znacznie bardziej przyjazne dla środowiska
  • Unika się dużych ilości odpadów
  • dzieci często szybciej wyrabiają w sobie poczucie własnych odchodów
  • znacznie tańsze
  • nie są szczególnie wygodne w nocy
  • Nie każde dziecko wskazuje, kiedy musi
  • dzieci łatwo się rozpraszają
  • znacznie więcej prania
  • dość czasochłonne
  • dziecko musi być pod stałym nadzorem
  • Mniej odpowiedni dla małych dzieci w podróży
Exit mobile version