Site icon I-love-you.pl

Terapia metodą Vojty dla niemowląt: zastosowanie i procedura metody Vojty

Kleinkind wird nach der Vojta Methode behandelt
Na czym polega terapia metodą Vojty?

Fizjoterapia metodą Vojty to metoda leczenia mająca na celu zminimalizowanie skutków schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego lub ośrodkowego układu nerwowego.

W jakim wieku można stosować terapię?

Metoda Vojty może być stosowana u pacjentów w każdym wieku, jednak najskuteczniejsza jest u niemowląt i małych dzieci, ponieważ układ nerwowy jest tu jeszcze szczególnie plastyczny.

Dlaczego terapia metodą Vojty jest krytykowana?

Niemowlęta poddane fizjoterapii według Vojty ciągle płaczą – podejrzewa się, że postrzegają rodziców jako agresorów i rozwijają lęk przywiązania.

Terapia Vojty została opracowana w latach 60. przez czeskiego neurologa Václava Vojtę. Umożliwia ona pacjentom wykonywanie wzorców ruchowych, które zdrowi ludzie wykonują automatycznie i nieświadomie, mimo uszkodzonego układu nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona kontrowersji.

[button]Przewodnik po terapii Vojty można znaleźć tutaj[/button].

1. jak działa terapia vojty

Metoda Vojty pomaga również dorosłym, choć z większym powodzeniem stosowana jest w przypadku dzieci.

W przypadku niemowląt, dzieci, ale także dorosłych, którzy z różnych powodów cierpią na zaburzenia ruchu, w ramach metody Vojty przeprowadza się tzw. lokomocję odruchową: Aktywuje to i trenuje drogi nerwowe, które w przeciwnym razie pozostają zablokowane i prowadzą do trwałych zaburzeń lub paraliżu. Aktywacja, która w wielu przypadkach jest powtarzana kilka razy dziennie poprzez ćwiczenia, pozwala upośledzonemu organizmowi zbudować pamięć mięśniową. W ten sposób ludzie mogą nauczyć się na przykład chodzić, co w przeciwnym razie nie byłoby możliwe.

2. Wielu pacjentów może skorzystać z terapii metodą Vojty

Istnieje kilka upośledzeń, w przypadku których Metoda Vojty może pomóc. Należą do nich m.in.

Istnieją jednak również różne przeciwwskazania: Metoda Vojty nie jest wskazana dla pacjentów cierpiących na choroby zapalne i gorączkowe oraz choroby kruchych kości. Zabieg nie powinien być również przeprowadzany w czasie ciąży, a lekarz może go także zawetować w przypadku niektórych chorób mięśni i serca.

3. terapia vojty stymuluje drogi nerwowe.

Przed rozpoczęciem terapii Vojty, fizjoterapeuta prowadzący wyjaśnia pacjentowi lub jego rodzicom procedurę.

Fizjoterapia według Vojty oferowana jest przez specjalnie wyszkolonych fizjoterapeutów. W swoich gabinetach oferują oni zazwyczaj również terapię manualną, metodę Bobath oraz drenaż limfatyczny. Pacjent przyjmuje określoną pozycję, niemowlęta są przytrzymywane w tej pozycji przez rodziców lub terapeutę, ponieważ nie mogą jeszcze aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Poprzez nacisk na określone punkty odruchowe stymuluje się drogi nerwowe, które są dotknięte chorobą. W ten sposób można pobudzić mięśnie, które są połączone z nerwami. Ponadto pogłębia się oddech i stymulowane są odruchy żucia i plucia. Ponieważ terapia ta idealnie musi być prowadzona bardzo regularnie przez lata, fizjoterapeuci uczą rodziców małych pacjentów ćwiczeń, które mogą oni wykonywać samodzielnie w domu.

Wgląd w doświadczenia z terapią Vojty można znaleźć tutaj:

Rada: Najlepiej wykonywać ćwiczenia kilka razy dziennie.

4 Koszty terapii są pokrywane przez kasę chorych.

W Niemczech koszty terapii Vojty są pokrywane przez kasę chorych.

Jeśli lekarz stwierdzi na przykład, że rozwój ruchowy dziecka jest opóźniony z powodu centralnych zaburzeń koordynacji, może przepisać terapię metodą Vojty. W tym przypadku kasa chorych pokrywa koszty leczenia: pozytywne doświadczenia i sukcesy terapii są dobrze udokumentowane. Z punktu widzenia medycyny ortodoksyjnej terapia jest uważana za pożyteczną, ponieważ pomaga ludziom uzyskać zdolności motoryczne, których nie mieliby bez leczenia.

5. istnieje ostra krytyka terapii Vojty

Niemowlęta płaczą podczas terapii według metody Vojty, dlatego krytycy zakładają, że tracą pierwotne zaufanie.

Metoda Vojty dla małych dzieci jest krytykowana z różnych stron: Ponieważ niemowlęta płaczą podczas leczenia, krytycy uważają terapię za akt barbarzyństwa. Według nich dzieci podczas zabiegu odczuwają ból, co jest stanowczo odrzucane przez zwolenników terapii. Zwracają oni uwagę na to, że dzieci zawsze płaczą, gdy coś jest im obce, a leczenie uciskowe jest zawsze obce. Jak tylko dzieci potrafią inaczej się artykułować, nie płaczą i nie skarżą się na ból.

Krytyczne głosy podejrzewają, że akt agresji, jako który niemowlęta muszą odbierać traktowanie przez rodziców, trwale zaburza ich podstawowe zaufanie. Może to prowadzić do lęku przed przywiązaniem, nieufności, pesymizmu i problemów z samooceną w późniejszym życiu. Zwolennicy terapii Vojty negują również ten efekt: wręcz przeciwnie, rodzice i dzieci, którzy przez lata poddają się tej terapii wspólnie, mieliby szczególnie bliską więź .

Krytycy zalecają, by zamiast tej terapii stosować metodę Bobath, która jest łagodniejsza i indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta. Metoda ta została opracowana przez małżeństwo Bobath już w latach czterdziestych. Odkrywa ona indywidualne możliwości dzieci z upośledzeniem łagodniej i w sposób zabawowy. Metoda Bobath może być również przepisana przez lekarza. Więcej informacji na temat tego typu terapii znajdą Państwo tutaj.

Rada: W każdym przypadku uzyskaj szczegółową poradę od zaufanego lekarza.

6. Przewodnik po terapii metodą Vojty

Exit mobile version