Site icon I-love-you.pl

Stymulacja produkcji mleka: wskazówki i domowe sposoby na zwiększenie produkcji mleka

milchbildung anregen
Jakie są możliwe przyczyny niskiej produkcji mleka?

Przyczyny niewystarczającej produkcji mleka są bardzo różnorodne. W bardzo niewielu przypadkach istnieją jednak przyczyny medyczne, które uniemożliwiają produkcję mleka.

Jak można naturalnie stymulować produkcję mleka?

Relaks jest najważniejszym sposobem na udane karmienie piersią. Pomagają również masaże, częstsze karmienie piersią i zmiana pozycji karmienia.

Jakie środki domowe lub leki można zastosować?

Typowe domowe środki zaradcze obejmują pokrzywę i kozieradkę. Można jednak również stosować leki stymulujące produkcję mleka poprzez podawanie galactogogi.

Większość matek już w czasie ciąży decyduje, że chce karmić dziecko piersią po urodzeniu. Jednak nie we wszystkich przypadkach udaje się to gładko.

Zbyt mała ilość mleka jest najczęstszą przyczyną wczesnego odstawienia dziecka od piersi. W tym artykule poznasz możliwe przyczyny niskiej produkcji mleka.
Otrzymasz również wiele pomocnych wskazówek, jak pobudzić produkcję mleka.
[Książki o karmieniu piersią dla nowych matek [/button]

1. przyczyny małej ilości mleka w piersiach mogą być różnorodne

Piersi rosną już w czasie ciąży.

Już w czasie ciąży organizm zaczyna produkować mleko w piersiach. Wielkość piersi zwiększa się wraz z różnicowaniem się gruczołów sutkowych i produkcją żółtej siary.
Natomiast produkcja dojrzałego mleka rozpoczyna się dopiero po urodzeniu, po wydaleniu łożyska.

Ta produkcja mleka sprawia, że piersi są pełne, twarde i ciężkie. Aby nie hamować powstawania mleka, dziecko powinno być przystawiane do piersi już w pierwszych godzinach i dniach po urodzeniu.

Im częściej i skuteczniej pierś jest opróżniana, tym więcej mleka może zostać wyprodukowane. Jednak u niektórych matek pojawiają się problemy z karmieniem piersią z powodu braku produkcji mleka.

Może to być spowodowane subiektywnie odczuwanym bra kiem mleka, jak również rzeczywistą niewystarczającą produkcją mleka. Poniżej chcielibyśmy bardziej szczegółowo przedstawić możliwe przyczyny.

1.1 Stres ma niekorzystny wpływ na produkcję mleka

Niewłaściwe odczucia:
Wiele matek ma wrażenie, że produkuje zbyt mało mleka. Jednak w rzeczywistości dziecko ma wystarczającą podaż.
W przypadku wątpliwości pomaga zważenie dziecka przed i po karmieniu piersią, aby dokładnie sprawdzić, ile mleka wypijają niemowlęta.

Jeśli matka ma problemy z karmieniem piersią, nie musi to być koniecznie spowodowane tym, że produkuje za mało mleka. Dwie najczęstsze przyczyny mniejszej produkcji mleka to stres i nieprawidłowe przystawianie dziecka.

Zarówno pozytywny jak i negatywny stres może prowadzić do problemów z karmieniem piersią. Strach, że możesz nie produkować wystarczającej ilości mleka, może również powodować ogromną presję. Dlatego najpierw należy zadać sobie pytanie, w jakim stopniu może występować stres lub niesprzyjające warunki.

Najważniejsza zasada to nie stresować się i nigdy nie karmić piersią, jeśli musisz to zrobić szybko. Twój własny stres jest automatycznie przenoszony na dziecko, więc łatwo może doprowadzić do odmowy karmienia piersią.
Nie należy również karmić piersią w miejscach publicznych, jeśli czujesz się niekomfortowo.

Dlatego zachowaj spokój i relaks, a także zmień pierś kilka razy, aby zasygnalizować dziecku, że wszystko jest w porządku i że jest wystarczająco dużo czasu.
Nawet jeśli na początku brzmi to nieco paradoksalnie, to nie spiesząc się, zaoszczędzisz sobie wiele czasu.
Jednak nie tylko sam proces karmienia piersią staje się wyzwaniem, ale również ilość mleka maleje, jeśli wywierasz na siebie zbyt dużą presję.

Nadal nie ma prawie żadnych rozstrzygających badań i wiele przyszłych matek ma niejasności co do czasu karmienia piersią. Więcej o badaniach można przeczytać tutaj.

1.2 Niewystarczająca ilość mleka może mieć również przyczyny medyczne

Tylko w 5% wszystkich przypadków istnieją medyczne przyczyny zbyt małej ilości mleka. Wynikają one częściowo z winy matki, ale także częściowo z zachowania dziecka przy piciu ze względu na osobliwości anatomiczne.

U matek szczególnie często występują pozostałości łożyska i problemy hormonalne, które mogą prowadzić do zbyt małej produkcji mleka. Czasami mleko jest wtedy bardzo wodniste, czyli mało odżywcze dla dziecka. W związku z tym dziecko często staje się niezadowolone i może nawet odmówić podania piersi, przez co głód nie może być wystarczająco zaspokojony.

Istnieją jednak również pewne problemy, które pochodzą od samego noworodka. Na przykład, niektóre dzieci są zbyt senne, aby mogły się wystarczająco napić. U innych dzieci istnieją powody anatomiczne, takie jak skrócone wędzidełko językowe lub rozszczep wargi lub podniebienia, które sprawiają, że ssanie staje się problemem.
W rezultacie produkowana jest zbyt mała ilość mleka, ponieważ nigdy nie można odessać go do końca.

2. wskazówki dotyczące aktywnej stymulacji produkcji mleka

Na szczęście istnieją pewne metody i domowe sposoby, które pomagają stymulować produkcję mleka.
Przedstawimy Ci krótki przegląd różnych podejść:

Różne pomysły mogą Ci pomóc, jeśli chcesz pobudzić produkcję mleka.

W tym filmie możesz również zobaczyć kilka wskazówek, jak ponownie pobudzić produkcję mleka:

3. stymulować produkcję mleka za pomocą Galaktogoga

Jeśli proste środki i domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, kobiety mogą również uciec się do tzw. galaktogogi. Jest to środek mlekotwórczy, który jest naturalnie zawarty w niektórych pokarmach.
Galactogoga pomaga zwiększyć niski poziom prolaktyny.

Niewielkie ilości znajdują się w niektórych pokarmach i mówi się, że mają one działanie lecznicze. Zazwyczaj kozieradka, kolendra, kminek, jak również pokrzywy są używane, jeśli chcesz stymulować produkcję mleka.

Kontrowersyjne, ale w wielu przypadkach bardzo skuteczne, są leki w postaci tabletek. W ten sposób można zwiększyć produkcję mleka nawet o 200%. Wszystkie tego typu preparaty są jednak dostępne wyłącznie na receptę.

W przypadku wątpliwości, dewizą w tym przypadku jest, aby najpierw wyczerpać wszystkie naturalne metody, zanim rozważymy rozwiązanie lecznicze.

Można również stymulować produkcję mleka bez ciąży. Wymaga to jednak dużej cierpliwości.

4. książki o karmieniu piersią dla matek – z odrobiną cierpliwości do spokojnego okresu karmienia piersią

Exit mobile version