Site icon I-love-you.pl

Robaki u dzieci – diagnostyka i leczenie

Female doctor working with cute little boy in clinic

Zakażenie robakami u dzieci jest bardzo częste. Wielu rodziców jest początkowo przerażonych tą diagnozą i trzeba przyznać, że pomysł posiadania robaków w organizmie nie jest niczym przyjemnym. Podpowiadamy, jak rozpoznać zakażenie robakami u dziecka i jakie leczenie należy zastosować.

Co to jest zakażenie robakami?

Zarażenie robakami jest spowodowane przez pasożyty. Robaki mogą być przenoszone na ludzi na wiele różnych sposobów, na przykład przez zanieczyszczoną żywność, seks bez zabezpieczenia lub kontakt z zarażonym zwierzęciem. Najczęstsze zakażenia robakami u dzieci to: obleńce, tasiemiec bydlęcy, tasiemiec lisi i tasiemiec rybi.

Oznaki i objawy

Do zakażenia pinwormami dochodzi często poprzez spożywanie skażonej żywności lub poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi osobami. Objawy zakażenia tasiemcem charakteryzują się silnym swędzeniem w okolicy odbytu, niepokojem, utratą apetytu i budzeniem się w nocy.

Tasiemiec lisi jest najczęściej przenoszony poprzez spożywanie surowego i niedostatecznie ugotowanego mięsa. Objawy tej infekcji to przede wszystkim zmęczenie, utrata wagi, ból brzucha i utrata apetytu.

Podobnie wygląda zakażenie tasiemcem rybim. Zazwyczaj przenoszone jest poprzez spożywanie surowych lub niedostatecznie ugotowanych ryb. Objawy to również silne zmęczenie, utrata apetytu, ból brzucha i utrata wagi.

Tasiemiec bydlęcy również często przenoszony jest przez niedostatecznie ugotowane mięso. Objawy zakażenia w tym przypadku to przede wszystkim zmiany w wypróżnieniach, a także zmęczenie, bóle brzucha i utrata wagi.

Diagnoza

Jeśli dziecko wykazuje niektóre z tych objawów, zawsze zaleca się bezpośrednią konsultację z pediatrą. Tylko tutaj można postawić dokładną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Przede wszystkim lekarz przeprowadzi badanie fizyczne. Wypyta dziecko o różne objawy, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, swędzenie, utrata apetytu lub zmęczenie.

Następnie lekarz prawdopodobnie wykona badanie kału, aby sprawdzić, czy doszło do zakażenia. Test ten służy do dokładnego określenia rodzaju robaków. Możliwe jest również wykonanie badania krwi. Jednak na wynik trzeba zwykle dłużej czekać.

Leczenie

Chociaż infekcja robakami jest w wielu przypadkach nieszkodliwa, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby infekcja była szybko leczona. Leczenie zależy od rodzaju zakażenia robakami, które zostało zdiagnozowane u dziecka.

Na przykład, pinworms są często traktowane z jednorazowym anthelmintic. Te leki przeciwrobacze zabijają pasożyty tak, że mogą one być wydalone z organizmu dziecka. Niektóre z tych leków można kupić bez recepty w aptece, podczas gdy inne wymagają recepty od lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze wskazane jest, aby omówić lek z lekarzem.

W niektórych przypadkach, infekcje robakami mogą być również leczone poprzez przyjmowanie prebiotyków lub probiotyków. Te składniki odżywcze wspierają wzrost zdrowych bakterii jelitowych u dziecka. W ten sposób można zapobiec zakażeniu robakami lub nawet je wyleczyć.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest również, aby rodzice pamiętali o higienie, gdy dziecko ma zakażenie robakami. Robaki mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt lub przez zanieczyszczone przedmioty. Rodzice powinni więc szczególnie zadbać o to, aby dzieci regularnie myły ręce. Wskazane jest również regularne czyszczenie zabawek i innych przedmiotów.

Zakażenia robakami u dzieci są stosunkowo częste, ale zazwyczaj mogą być dobrze i bezpiecznie leczone w domu. Jednak, aby uniknąć powikłań, leczenie przez lekarza powinno być przeprowadzone szybko.

Powikłania

Niestety, niektóre powikłania mogą wystąpić w przypadku bardzo poważnych lub niezdiagnozowanych infekcji.

W rzadkich przypadkach inwazje robaków mogą prowadzić do zakażenia wątroby lub trzustki. Może to prowadzić do silnych bólów brzucha i gorączki. Innym poważnym powikłaniem jest rozwój zapalenia opon mózgowych. Może to prowadzić między innymi do zaburzeń widzenia, silnych bólów głowy, nudności i wymiotów.

Jeśli infekcja pozostaje niewykryta przez dłuższy czas, konsekwencją może być niedobór składników odżywczych, anemia, utrata wagi, a nawet uszkodzenie narządów.

Środki zapobiegawcze

Ważnym elementem, który przyczynia się do dbania o zdrowie dziecka jest profilaktyka. Tutaj należy zwrócić uwagę na higienę rąk w każdym przypadku. Dziecko powinno zawsze prawidłowo myć ręce, zwłaszcza po wyjściu do toalety, po zabawie na dworze i przed jedzeniem.

Kolejnym ważnym aspektem jest również kontrolowanie otoczenia. Dzieci nie powinny bawić się w miejscach publicznych, które mogą być zanieczyszczone odchodami. Jeśli w rodzinie są zwierzęta domowe, powinny być one regularnie odrobaczane, aby nie nabawiły się infekcji, które następnie mogłyby zostać przekazane dzieciom.

Podobnie należy zawsze wzmacniać układ odpornościowy dzieci. Dzięki temu są one generalnie mniej podatne na różne choroby.

Najważniejsze fakty w skrócie

Zakażenie robakami u dzieci jest powszechne i wynika głównie ze spożywania surowego lub niedostatecznie ugotowanego mięsa i ryb, ale także z kontaktu z innymi zakażonymi osobami lub zwierzętami. Objawy są zazwyczaj bardzo wyraźne i należy wtedy zbadać się u lekarza. On lub ona może zdiagnozować dokładny rodzaj infekcji i rozpocząć leczenie. Zakażenia robakami można zazwyczaj bardzo dobrze leczyć. W niektórych przypadkach mogą jednak wystąpić poważne powikłania. Pomocne jest również zwrócenie uwagi na pewne środki zapobiegawcze, aby nie doszło do zakażenia w pierwszej kolejności.

Exit mobile version