Site icon I-love-you.pl

Pomocy, moje dziecko źle się odżywia: Co można zrobić w przypadku braku apetytu u dzieci

kind isst nicht.
Jak powinienem zareagować na odmowę jedzenia?

Wywieranie presji byłoby złym rozwiązaniem i przerodziłoby się jedynie w walkę o władzę. Najważniejszy jest spokój i cierpliwość. Twoje dziecko będzie wiedziało, kiedy jest głodne i prędzej czy później coś zje.

Jakie objawy należy skonsultować z lekarzem?

Jeśli na przykład dziecko nie przybiera na wadze lub nie rośnie przez kilka miesięcy, jeśli odczuwa ból podczas jedzenia lub jeśli problem nie poprawia się przez kilka miesięcy, zalecana jest wizyta u lekarza.

Jak włączyć zdrowe odżywianie do codziennego życia?

Istnieje wiele sposobów na to, aby regularnie zdrowo się odżywiać. Na przykład, należy gotować jak najbardziej zróżnicowaną dietę dla zbilansowanej diety. Twoje dziecko może również uzyskać minerały i witaminy poprzez pyszne smoothies.

Wielu rodziców rozpacza, gdy ich dziecko je zbyt mało i obawia się niedoborów. Aby z góry uspokoić: zdrowe dziecko nie będzie się dobrowolnie głodzić, dlatego też przede wszystkim Waszym zadaniem jako rodziców jest zachowanie spokoju. Często problem sam się rozwiąże. Jak powinniście postępować, jeśli tak się nie stanie, dowiecie się w poniższym artykule.

[button]Zdrowe przepisy dla maluchów[/button]

1. w przypadku maluchów narzekanie na jedzenie jest częścią codziennej rutyny

Problemy z jedzeniem rzadko występują u niemowląt

Niemowlęta stosunkowo rzadko źle jedzą, ponieważ w pierwszym roku życia jeszcze dość szybko rosną i mają odpowiednio duże zapotrzebowanie na pokarm. Jednak po pierwszym roku życia wzrost spowalnia się, a zapotrzebowanie na energię maleje. Stąd też pojawia się wrażenie, że maluchy nagle są mniej głodne – jako rodzice nie powinniście zatem od razu wpadać w szał.

Im dzieci są starsze, tym bardziej sprecyzowane jest ich wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać sensowny obiad i czego zdecydowanie nie powinno być na talerzu do obiadu. Nigdy nie należy brać zrzędzenia na temat jedzenia osobiście. Dzieci chcą jedynie udowodnić swoją powoli rosnącą niezależność i pokazać, że potrafią już o siebie zadbać.

Nie należy wywierać presji na dziecko

Wywieranie presji na maluchy byłoby złą drogą i przerodziłoby się jedynie w walkę o władzę. Spokój i cierpliwość są tu kluczowe. Twoje dziecko będzie wiedziało, kiedy jest głodne i prędzej czy później coś zje. Zaufaj naturalnemu uczuciu głodu swojego dziecka – dotyczy to również dzieci jedno-, dwu- i trzyletnich.

Jeśli Twoje dziecko nie je lub je za mało, może to wynikać z następujących powodów:

Uwaga: Całkowite odmawianie zdrowego jedzenia jest również uważane za normalne przez krótki czas – zwłaszcza w stresujących fazach buntu. W takim przypadku dziecko jasno wyrazi, czy jest głodne, czy też woli kontynuować zabawę.

Jeśli dziecko przez kilka dni źle się odżywia, wskazana może być wizyta u lekarza.

Zawsze znajdzie się sposób, aby jedzenie stało się smaczne dla dziecka.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może być zagrożone niedożywieniem, pomocne może być prowadzenie dzienniczka ży wieniowego. Nie zapomnij uwzględnić w nim wszelkich napojów, przekąsek i smakołyków. Pod koniec obserwacji możesz zorientować się, że Twoje dziecko nie zjadło tak mało, jak się początkowo wydawało.

Może się zdarzyć, że dopiero prowadzenie dziennika żywieniowego pozwoli ustalić, ile mleka lub soku dziecko zjada w ciągu dnia. Jeśli pokryło już swoje zapotrzebowanie na kalorie, uczucie głodu będzie słabsze. To samo dotyczy słodyczy lub przekąsek takich jak czekolada czy chipsy. Możliwe więc, że Twoje dziecko nie odżywia się źle, ale jest po prostu nasycone ciągłym podjadaniem.

Teraz oczywiście pojawia się pytanie: Kiedy należy udać się do lekarza? Wizyta u lekarza ma sens, jeśli występuje jedna lub więcej z poniższych obserwacji:

Tutaj dowiesz się, co medycyna naturalna ma do zaoferowania w leczeniu utraty apetytu u dzieci.

3. za zdrową i zbilansowaną dietę odpowiadają rodzice

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się z dnia na dzień

To, ile dziecko zjada w ciągu dnia, nie jest tak ważne. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i apetyt zmieniają się z dnia na dzień. Decydujące jest to, czy maluch zjadł wystarczająco dużo w ciągu całego tygodnia.

Rodzice często krytykują jednostronną dietę swoich dzieci i radzą im, aby jadły więcej owoców i warzyw. W tym momencie należy zadać sobie pytanie. Czy do tej pory dawałaś dziecku przykład zdrowej i zbilansowanej diety, czy może jesz i pijesz dokładnie to, czego chciałabyś zabronić swojemu dziecku?

Jeśli tak, to powinnaś popracować również nad swoimi zachowaniami żywieniowymi i pokazać dziecku, że Ty również odżywiasz się w sposób zrównoważony. Jedzcie owoce lub warzywa przy wszystkich posiłkach i wytłumaczcie dziecku, że jest to ważne dla przyswajania ważnych witamin i minerałów.

Dzięki poniższym wskazówkom możesz włączyć zdrowe odżywianie do swojego codziennego życia:

4. Wskazówki dotyczące problemów z jedzeniem

Ważne jest, aby dziecko lubiło jeść. Wtedy głód przyjdzie sam
.

Jeśli dziecko w ogóle nie chce jeść, nigdy nie należy go do tego zmuszać – w końcu potomek powinien kojarzyć jedzenie z zabawą i przyjemnością. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i dowiedz się, jakich potraw w ogóle nie lubi jeść. Dzięki temu możesz mieć pewność, że na stole zawsze znajdzie się coś, co dziecko lubi.

Zasadniczo powinieneś zrobić wszystko, co możesz, aby zapewnić, że twoje dziecko lubi jeść. W tym celu sensowne jest przygotowanie zdrowego jedzenia w atrakcyjny sposób i zawsze jeść posiłki razem lub częściej podawać ulubione jedzenie.

Uwaga: Nie należy przesadzać, starając się zawsze zadowolić dziecko. W przeciwnym razie możesz je szybko zepsuć, a w najgorszym wypadku będzie ono jadło tylko wybrane potrawy.

Wielu rodzicom szczególnie trudno jest przyzwyczaić dziecko do warzyw. Zmysł smaku dziecka jest jeszcze nieco wrażliwy na gorzkie smaki. Dlatego pomocne może być podawanie surowych warzyw z dipem twarogowym lub jogurtowym albo w postaci smoothie. Pomocne może być również pokrojenie odpowiednich warzyw, takich jak papryka, marchewka czy ogórek, w słupki i zaoferowanie ich jako swego rodzaju „warzywne frytki”. Raczej rzadko zdarza się, że dzieci nie lubią owoców. Jeśli jednak tak się zdarzy, lekarstwem mogą być świeżo wyciskane soki.

5 Zdrowe przepisy dla maluchów

No products found.

Exit mobile version