Site icon I-love-you.pl

Opóźnienie rozwoju językowego – kiedy trwa nieco dłużej

sprachentwicklungsverzoegerung
Kiedy ogólnie mówimy o zaburzeniach rozwoju języka?

Nabywanie języka jest zawsze procesem indywidualnym. Opóźnienie rozwoju językowego nie oznacza automatycznie zaburzenia rozwoju językowego. Objawy mogą być bardzo różne.

Jakie są przyczyny trudności w nabywaniu języka?

Przyczyny opóźnienia rozwoju językowego należy poznać poprzez ocenę stanu zdrowia. W wielu przypadkach odpowiedzialne są problemy ze słuchem.

Jak można leczyć opóźnienie rozwoju języka?

Aby skutecznie leczyć opóźnienie rozwoju, konieczne są specjalne środki wsparcia. Leczenie zawsze zależy od przyczyn.

Dla wielu rodziców pierwsze słowo ich dziecka to ważny i niezapomniany moment. Jednak nie wszystkie dzieci rozwijają język bez problemów. Podczas gdy niektóre dzieci mają trudności z wymową, inne mają trudności z używaniem gramatyki. Ale jak dochodzi do opóźnienia w rozwoju języka?

W naszym poradniku chcielibyśmy poinformować Cię o temacie opóźnienia rozwoju języka. Pokażemy różne formy opóźnienia rozwoju językowego i wyjaśnimy jego przyczyny. Na koniec chcielibyśmy przedstawić Państwu różne metody leczenia.

[button] Dalsza literatura dotycząca przyswajania języka [/button]

1. zakres zaburzeń rozwoju językowego może być bardzo różny

Już w okresie niemowlęcym dzieci zaczynają naśladować dźwięki i odgłosy.

Język jest najważniejszym narzędziem umożliwiającym porozumiewanie się z innymi ludźmi. Nabywanie języka przez dziecko rozpoczyna się w okresie niemowlęcym. Niemowlęta starają się naśladować dźwięki, jednocześnie bardzo uważnie obserwując swojego odpowiednika. Rozwój jest jednak zawsze bardzo indywidualny. Podczas gdy niektóre dzieci potrafią mówić już w wieku półtora roku, inne z trudem lub wcale nie potrafią się w tym czasie wypowiadać.

Normalne przyswajanie języka przebiega w różnych etapach. Dzieci dotknięte opóźnieniem rozwoju językowego (LLD) wykazują zazwyczaj deficyty w różnych obszarach.

Te obszary to:

Zdefinicji wynika, że dziecko jest dotknięte opóźnieniem rozwoju językowego, jeżeli w wieku dwóch lat dysponuje słownictwem poniżej 50 słów i nie potrafi utworzyć zdań składających się z dwóch słów. Nabywanie języka jest opóźnione o co najmniej 6 miesięcy.

Uwaga: Eksperci mówią o zaburzeniu rozwoju języka dopiero wtedy, gdy dziecko jest starsze niż 36 miesięcy i wykazuje wyraźne deficyty we wszystkich czterech obszarach.

Według raportu lekarza Barmer GEK z 2012 roku około 1,1 miliona dzieci w Niemczech jest dotkniętych zaburzeniami językowymi. Bez wsparcia tylko około 30 do 50% tych „późno mówiących” będzie w stanie nadrobić deficyt językowy do 3 roku życia. Oznacza to, że wsparcie jest nie tylko rozsądne, ale w wielu przypadkach konieczne.

Na poniższym filmie można zobaczyć, jakie formy mogą przybrać zaburzenia rozwoju językowego:

2. opóźnienia w rozwoju językowym często wynikają z obniżonej zdolności słyszenia

Szczególny przypadek jąkania

Jąkanie jest zaburzeniem mowy o podłożu motorycznym, w którym poszczególne głoski, słowa lub części zdań są nienaturalnie rozciągnięte i/lub powtarzane. Jak dotąd nie znaleziono jednoznacznej przyczyny tego zaburzenia mowy. Naukowcy zakładają, że za jąkanie odpowiada wiele różnych czynników.

Istnieją poważne różnice indywidualne zarówno w objawach, jak i przyczynach. Ponadto opóźnienia mogą występować tylko w jednym obszarze lub we wszystkich czterech obszarach.

Za opóźnienie w rozwoju języka mogą odpowiadać następujące czynniki:

W niektórych przypadkach opóźnienie rozwoju językowego ma charakter rodzinny, czyli np. jedno z rodziców lub dziadków doświadczyło podobnych trudności.

Ale nawet jeśli brakuje kontaktów społecznych lub rodzice rozmawiają z dziećmi bardzo mało, dzieci mogą nie być w stanie tworzyć pełnych zdań. Problem ten jest szczególnie powszechny w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji edukacyjnej.

Aby rozwój języka przebiegał bezproblemowo, muszą być spełnione następujące kryteria:

3. w przypadku nieprawidłowości skonsultować się z pediatrą

Jeśli występuje opóźnienie w rozwoju mowy, pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę pediatra, jest to, czy zaburzony jest słuch.

Wielu rodzicom trudno jest rozpoznać opóźnienie w rozwoju mowy. Dzieje się tak głównie dlatego, że każdy maluch rozwija się w innym tempie. W większości przypadków trudności te ujawniają się, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola i można je porównać z innymi dziećmi.

Jeśli jako rodzice odkryjecie u swojego dziecka odpowiednie objawy lub nieprawidłowości, powinniście jak najszybciej skonsultować się z pediatrą. W ten sposób można zapobiec temu, aby to opóźnienie przerodziło się w zaburzenie rozwoju.

Zasadniczo powinniście skorzystać z wszystkich badań wczesnego wykrywania u pediatry. Podczas różnych badań sprawdza się zawsze, czy dziecko rozwija się odpowiednio do swojego wieku. Dotyczy to również np. sprawdzenia rozwoju słuchu i mowy.

W zależności od diagnozy postawionej przez lekarza mogą być konieczne dalsze badania u różnych specjalistów.

U większości dzieci diagnoza jest bardzo trudna, ponieważ nie występują zaburzenia organiczne.

4. duże postępy można osiągnąć dzięki specjalnemu wsparciu.

Dzieci, które nie są objęte specjalną terapią, w dalszym przebiegu często muszą zmagać się z kolejnymi zaburzeniami rozwojowymi. Ponieważ uczą się mówić i czytać znacznie później, mogą się u nich rozwinąć trudności w czytaniu i pisowni, np. dysleksja.

Dlatego ważne jest, aby zapewnić wprowadzenie odpowiednich środków wspierających.

4.1 Leczenie przez wyszkolonych specjalistów

Z opóźnieniem w rozwoju mowy Leczone przez logopedę dzieci uczą się prawidłowo wymawiać dźwięki i słowa.

Leczenie opóźnienia rozwoju mowy zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. Jeśli odpowiedzialny jest na przykład obniżony słuch, ulgę może przynieść specjalista od ucha, nosa i gardła. Jeśli mamy do czynienia z wrodzoną wadą słuchu, czasem pomóc może aparat słuchowy.

Jeślinatomiast zaburzona jest wymowa, właściwym kontaktem jest logopeda. Może on pomóc dziecku w prawidłowym formowaniu głosek. Inne zaburzenia ruchowe mogą być trenowane za pomocą specjalnych ćwiczeń w ramach fizjoterapii.

Zapytaj swojego lekarza o radę, jakie środki terapeutyczne są najlepsze dla Twojego dziecka.

4.2 Wsparcie ze strony rodziców i rodziny

Rymowanki i zabawy z klaskaniem pomagają dzieciom w nauce języka w formie zabawy.

Nie tylko specjaliści, ale również rodzice mogą wiele wnieść do rozwoju językowego dziecka. Przede wszystkim ważne jest, aby spędzali oni dużo czasu ze swoim dzieckiem. Dzięki wczesnej rozmowie z dzieckiem, nabywanie języka może odbywać się w sposób zabawowy.

Jednak na nic się zda, jeśli ta komunikacja zakończy się monologiem. Dlatego cierpliwie słuchaj swojego dziecka, gdy chce Ci coś powiedzieć. Oglądajcie razem książki z obrazkami i starajcie się jak najczęściej komentować to, co widzicie.

Zabawy paluszkowe, piosenki lub gry dmuchane również przyczyniają się do przyswajania języka. W ten sposób dzieci lepiej czują język, dzięki czemu wspierany jest jego rozwój.

Uwaga: Unikaj ciągłych prób poprawiania dziecka. W ten sposób szybko traci się odwagę i radość z nauki poprawnego mówienia. Więcej sensu ma powtarzanie wypowiedzi dziecka w poprawnej formie.

5 Dalsze lektury na temat przyswajania języka

Exit mobile version