Site icon I-love-you.pl

Nauka siedzenia: Kiedy dziecko uczy się siedzieć i jak możesz mu w tym pomóc

Babys lernen schon früh zu sitzen
  • Wiele niemowląt uczy się samodzielnie siedzieć między 6 a 8 miesiącem życia . Jednak każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju.
  • Dzieci mogą siedzieć, kiedy chcą, ale najwcześniej wtedy, kiedy potrafią samodzielnie utrzymać główkę w pozycji pionowej. Wczesne siadanie jest szkodliwe dla kręgosłupa tylko wtedy, gdy odbywa się z podparciem, a nie samodzielnie.
  • Aby dziecko nauczyło się siedzieć, musi najpierw opanować obracanie ciała na boki. Możesz to wspierać i zachęcać.

Mimo że wiele niemowląt potrafi zazwyczaj siedzieć samodzielnie przez sekundę do czasu ukończenia 8 miesiąca życia, jest to tylko średnia. Może minąć nawet rok, zanim Twoje dziecko będzie mogło swobodnie siedzieć, ponieważ każde dziecko staje się mobilne indywidualnie. Podczas gdy niektóre raczkują lub pełzają jak mistrzowie świata, inne szczególnie wcześnie uczą się chodzić. Dlatego nie jest niczym dziwnym i całkowicie normalnym, że siedzenie jest również bardzo indywidualne i że niektóre dzieci potrafią już samodzielnie siedzieć w wieku sześciu miesięcy, inne dopiero w roku.

1. Zarówno wczesna, jak i późna nauka siedzenia jest w porządku

Niemowlęta, które wcześnie uczą się siedzieć np. w wieku 5 miesięcy i samodzielnie wchodzą do pozycji siedzącej, często są szczególnie ciekawskie i nie zadowalają się leżeniem na brzuszku. Zwykle próbują podciągnąć się na wszystkim, co możliwe i szybko uciszają się na kolanach. Inne niemowlęta dopiero późno uczą się samodzielnego siedzenia i długo trenują mięśnie ramion i tułowia w pozycji leżącej. W efekcie zwykle po prostu wypychają się z pozycji leżącej, gdy chcą się bardziej zaangażować – a więc nie „muszą” siedzieć, aby we wszystkim uczestniczyć. Oba zachowania są całkowicie normalne i w porządku – każde dziecko ma po prostu swoje własne tempo rozwoju i swoje własne preferencje również. Przy okazji, tutaj można znaleźć świetny przegląd umiejętności motorycznych dziecka w okresie niemowlęcym. Jeśli Twoje dziecko w wieku jednego roku nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć, powinnaś zasięgnąć porady pediatry.

2. Nie należy przyjmować przedwczesnej pozycji siedzącej, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia pleców.

Nauka siadania nie musi być ćwiczona – ale możesz ćwiczyć ruchy z dzieckiem, jeśli ono tego chce.

Należy unikać przedwczesnego układania dziecka w pozycji siedzącej oraz ćwiczenia siadania. Powstrzymaj się więc od ustawiania dziecka podpartego na krzesełkach czy w wysokim krzesełku, gdy ma ono zaledwie kilka miesięcy. Nie wydłużaj też zbytnio czasu przebywania w wózku czy foteliku samochodowym i ogranicz je do tego, co konieczne. Dla pleców dziecka szkodliwe może być zbyt wczesne podparte siedzenie, które może się wykrzywić. Do tak skrajnych uszkodzeń nie dochodzi jednak w normalnym codziennym życiu, a raczej wtedy, gdy dziecko ma siedzieć bardzo wcześnie, na przykład w 3 miesiącu życia, ale nie potrafi jeszcze prawidłowo napiąć mięśni brzucha. Jeśli jednak Twoje dziecko potrafi już samodzielnie utrzymać główkę i chce siedzieć, to może!

3. wspomaganie nauki siedzenia – te ćwiczenia są dozwolone

Zasadniczo nie musisz ćwiczyć z dzieckiem nauki siadania i nie musisz go uczyć – samo spróbuje! Ale: oczywiście zawsze miło jest zajmować się dzieckiem i są sposoby, by animować malucha i zabawowo trenować z nim sekwencje ruchowe.

Na pytanie, kiedy można zacząć to robić, łatwo odpowiedzieć: Ważne jest, aby dziecko potrafiło samodzielnie utrzymać główkę i było już trochę starsze, około sześciu miesięcy . Zazwyczaj niemowlęta w tym wieku próbują już przejść do pozycji pionowej poprzez pozycję boczną. Aby to zrobić, muszą się turlać i obracać – ruchy, do których możesz zachęcać w zabawie. Na przykład trzymając ulubioną zabawkę nieco z boku lub kładąc ją na podłodze – dziecko musi się obrócić, aby po nią sięgnąć. Ten film pokazuje, jak można to zrobić:

4) Upadki i przewracanie się: Normalne i zazwyczaj bez konsekwencji

Podczas nauki chodzenia upadki są normalne – i to samo dotyczy nauki siedzenia. Czy Twoje dziecko kiedykolwiek się przewróciło i być może wylądowało nieco bardziej szorstko? Z pewnością zdarzy się to raz lub dwa. Z reguły jest to nieszkodliwe i nie ma żadnych konsekwencji. Pocieszdziecko i obserwuj przez następne kilka godzin, czy np. zmieniają się źrenice. Jeśli dziecko po upadku wymiotuje, należy jak najszybciej zabrać je do lekarza. W przeciwnym razie wystarczy jak najszybciej schłodzić stłuczenia, zaoferować komfort i pozwolić dziecku spróbować ponownie.

Exit mobile version