Site icon I-love-you.pl

Nadwrażliwość słuchowa u niemowląt: kiedy każdy dźwięk jest niepokojący

Hyperakusis bei Babys sollte behandelt werden
  • Hiperakuza u dzieci powoduje problemy behawioralne, które wydają się niewytłumaczalne i przytłaczają rodziców oraz otoczenie.
  • Hiperakuza często występuje w połączeniu z szumami usznymi.
  • Po przeprowadzeniu testu na nadwrażliwość słuchową przez specjalistę od ucha, nosa i gardła można postawić odpowiednią diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Z definicji nadwrażliwość na dźwięki opisuje się jako „niski próg dyskomfortu” u osoby dotkniętej chorobą. W tym przypadku normalne, codzienne dźwięki są odbierane jako tak nieprzyjemne, że powodują ból. Często osoby z nadwrażliwością cierpią również na szumy uszne, nawet jeśli mają nieuszkodzony słuch.

W poniższym artykule dowiesz się, jak Ty jako rodzic możesz rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na hiperakuzję. Dowiesz się, jak diagnozuje się nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i jakie są dostępne opcje leczenia dla Twojego dziecka.

1. przeciążenie bodźcami w przedszkolu wyzwala u dziecka hiperakusję

Jeśli dziecko płacze często bez wyraźnej przyczyny i w głośnym otoczeniu, może to świadczyć o nadwrażliwości na bodźce.

W miejscach publicznych, takich jak przedszkole czy szkoła, występuje ogromne przeciążenie sensoryczne, które może być trudne zarówno dla oczu, jak i dla słuchu. Obserwuj uważnie swoje dziecko, aby ocenić jego reakcje na otoczenie. Często przeciążenie bodźcami jest przyczyną rozwoju hiperakustyki u dziecka.

Nadwrażliwość na bodźce jest stosunkowo mało znana. Dlatego wielu rodziców nie rozpoznaje objawów świadczących o tym, że hiperakuza stresuje ich dziecko.

Poniższe objawy wskazują na hiperakuzję:

1.1. stres jest najczęstszą przyczyną nadwrażliwości słuchowej

Nadwrażliwość na dźwięki może wystąpić u dziecka z przyczyn psychologicznych lub organicznych.Gdy tylko podejrzewamy u dziecka nadwrażliwość na dźwięki, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi kompleksowe badanie nadwrażliwości na dźwięki.

Przyczyny psychologiczne Przyczyny organiczne
  • Stres, depresja
  • Stres psychologiczny
  • Lęk i panika
  • Po utracie słuchu
  • Z powodu napięcia
  • Traumatyczne przeżycia
  • Epilepsja
  • Paraliż twarzy

2. Nadwrażliwość słuchowa u dzieci może być wywołana przez leki

W ulotce dołączonej do opakowania leków często wymienia się wiele skutków ubocznych.

Wiele leków ma działania niepożądane, które są szczegółowo opisane w ulotkach dołączonych do opakowań. Aby wykluczyć działania niepożądane leków jako czynnik wyzwalający hiperakusję, należy dokładnie przestudiować ulotkę dołączoną do opakowania.

Często znajdują się tam wskazówki, że dany lek może wpływać na słuch i wywoływać szumy uszne. Nadwrażliwość i szumy uszne często występują razem i są równie stresujące dla dziecka.

Uwaga: W ulotce dołączonej do opakowania szukaj określeń takich jak: szumy uszne, utrata słuchu, ototoksyczne, uszkadzające komórki słuchowe lub uszkadzające komórki włosowe.

Nadwrażliwość słuchowa jest diagnozowana przez specjalistę od ucha, nosa i gardła lub w specjalistycznej przychodni. Za pomocą audiogramu słuch jest w pełni badany w celu określenia tzw. progu dyskomfortu. Badanie mierzy moment, w którym dźwięk powoduje dyskomfort u pacjenta.

Ten film podsumowuje najważniejsze aspekty hiperakustyki:

https://www.youtube.com/watch?v=ufWtq7u4IzM&feature=youtu.be

3. fonofobia i hiperakusja występują razem

Fonofobia to lęk przed dźwiękami i hałasem. Fonofobia jest zaburzeniem lękowym, a nie zaburzeniem słuchu, jak się często uważa. Często występuje u osób z zaburzeniami mowy, np. jąkających się.

Hiperakuzji u dzieci często towarzyszy fonofobia, ponieważ wszelkiego rodzaju dźwięki są postrzegane jako ciężar. Niemiecka Liga Szumów Usznych (Deutsche Tinnitus-Liga e. V.) udostępnia na swojej stronie internetowej wyczerpujące informacje na temat hiperakustyki.

4 Holistyczna terapia lecząca nadwrażliwość słuchową u niemowląt

Co to są szumy uszne?

Szumy uszne opisują cierpienie z powodu stałego szumu w uszach, takiego jak gwizdanie, syczenie lub dzwonienie.

Terapie stosowane w przypadku hiperakustyki opierają się na treningu behawioralnym w połączeniu z terapią behawioralną. Hiperakustyki nie można całkowicie wyleczyć, ale pacjent może wytrenować pewne zasady zachowania, aby lepiej żyć z obrazem klinicznym.

Leczenie hiperakustyki obejmuje holistyczną terapię, która obejmuje leczenie neurologiczne i odczulanie akustyczne. Jeśli znane są dokładne przyczyny hiperakustyki u dziecka, lekarz może rozpocząć odpowiednią terapię. Ponadto pacjenci otrzymują na sesjach terapeutycznych szkolenie, jak reagować na hiperakuzję określonymi wzorcami zachowań.

Rada: Nie należy izolować dziecka od otoczenia, aby zapewnić mu spokój i ciszę, ponieważ na dłuższą metę środek ten ogranicza nawiązywanie kontaktów społecznych i prowadzi do samotności.

4.1 Homeopatia nie pomaga w przypadku nadwrażliwości na dźwięki, jeśli nie bada się jej przyczyn

Chociaż homeopatia leczy choroby lub dolegliwości holistycznie, trudno jest ją zastosować w przypadku nadwrażliwości na bodźce. Bardzo ważne jest dokładne zlokalizowanie przyczyn, aby opracować holistyczną, wspomagającą koncepcję leczenia na bazie homeopatii.

  • Podstawy ziołowe
  • Leczenie holistyczne
  • Leczenie zaburzeń czynnościowych i psychosomatycznych
  • Rzadko pokrywane przez kasy chorych
  • Trudne bez przyczyny nadwrażliwości słuchowej
  • Tylko uzupełnienie konwencjonalnego leczenia medycznego

5 Decydującym czynnikiem dla hiperakustyki jako ciężkiej niepełnosprawności jest wiek.

Badanie w kierunku nadwzroczności może przeprowadzić lekarz laryngolog.

Ponieważ nadwzroczność znacząco wpływa na życie dziecka, musi zostać uznana przez lekarza za niepełnosprawność. W tym celu określa on stopień niepełnosprawności i wydaje odpowiednie orzeczenie.

Dzięki legitymacji osoba dotknięta tym schorzeniem otrzymuje różne świadczenia, które ułatwiają życie z niepełnosprawnością. Zalicza się do nich m.in. rekompensata za niekorzystne warunki, przyznawana w różnych dziedzinach, np. przy ubieganiu się o miejsce na uczelni.

Rada: Złóż wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jak najwcześniej, aby móc korzystać z przywilejów dla swojego dziecka.

O ustaleniu stopnia niepełnosprawności w przypadku hiperakustyki decydują różne czynniki, np. wiek, w którym schorzenie pojawiło się po raz pierwszy .

Exit mobile version