Site icon I-love-you.pl

Krew w stolcu dziecka: możliwe przyczyny i kiedy należy zgłosić się do lekarza

blut im stuhl kind
Czy czerwony stolec zawsze świadczy o poważnej chorobie?

Nie, nawet jeśli krwawe stolce są na początku przerażające, mogą mieć też wiele niegroźnych przyczyn.

Jaka jest najczęstsza przyczyna krwi w stolcu u dziecka?

Niemowlęta i maluchy w 95% przypadków cierpią na szczeliny odbytu, które są wywoływane przez twarde wypróżnienie lub zaparcia.

Jakie są możliwości leczenia?

Leczenie zawsze zależy od przyczyny krwawego stolca. Zasadniczo, ważne jest, aby zatrzymać ostre krwawienie tak szybko, jak to możliwe.

Kiedy rodzice odkrywają krew w stolcu swojego dziecka, są zwykle zszokowani i przerażeni. Zakładają, że krew w stolcu koniecznie świadczy o poważnej chorobie. Jednak nie zawsze tak jest.

Krwawe stolce mogą mieć wiele różnych przyczyn. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci najczęstsze przyczyny i odpowiadające im metody leczenia. Wyjaśniamy, kiedy należy zgłosić się do lekarza i jakim badaniom powinno poddać się dziecko.

[button]Polecany przez redakcję przewodnik po chorobach wieku dziecięcego[/button]

1. krew w stolcu może mieć zarówno niegroźne, jak i poważne przyczyny

Krew utajona w stolcu

W medycynie o krwi utajonej mówimy wtedy, gdy nie jest ona widoczna gołym okiem. W tym przypadku krew jest często odkrywana przypadkowo podczas podstawowego badania.

Widok krwawego stolca może być dla rodziców bardzo przerażający. Mimo że krew w stolcu może być znakiem ostrzegawczym, często odpowiedzialne są również niegroźne przyczyny, które można bardzo dobrze leczyć.

Jeśli rodzice zauważą krew w stolcu swojego dziecka, powinni przyjrzeć się bliżej. Już bowiem rodzaj i kolor krwi może dostarczyć informacji o tym, jaka może być przyczyna.

W dalszej części artykułu przedstawimy Państwu różne rodzaje i przyczyny krwawych stol ców.

Jednak czerwone stolce mogą być również spowodowane przez niektóre pokarmy. Przykładem są borówki, buraki i lukrecja.

1.1. krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego

Na szczęście rak żołądka bardzo rzadko dotyka dzieci i młodych dorosłych.

Krwawy stolec może wyglądać bardzo różnie. Ponieważ kolor krwi zmienia się w miarę przechodzenia przez przewód pokarmowy, na podstawie koloru stolca można stwierdzić, która część żołądka może krwawić.

Jeśli krwawienie występuje bardziej w żołądku lub górnej części jelita, stolec jest zwykle bardziej czarny i błyszczący. Dzieje się tak dlatego, że krew została rozłożona na hematynę przez kwas żołądkowy lub bakterie jelitowe i dlatego wydaje się czarna.

Poniżej przedstawiono możliwe przyczyny krwawienia w górnym odcinku przewodu pokarmowego:

1.2. krwawienie w środkowej i dolnej części jelita

Jeśli hemoroidy są powiększone, mogą wyjść na zewnątrz.

Na szczęście wrzody i guzy w przewodzie pokarmowym występują u dzieci bardzo rzadko. Jeśli dzieci cierpią z powodu krwawienia z odbytu, w większości przypadków odpowiedzialne są szczeliny odbytu, hemoroidy lub polipy jelitowe.

Według raportu w Ärztezeitung, u 95% dzieci, które konsultują się z lekarzem z powodu krwawych stolców, diagnozuje się szczelinę odbytu. W tym przypadku zwykle widoczna jest jasnoczerwona krew, która osadza się na kale. Choroba często dotyka niemowlęta i maluchy, ponieważ często cierpią one na zaparcia.

Hemoroidy również częściej powodują jasną krew w stolcu, ponieważ znajdują się w okolicy odbytu i mogą pęknąć podczas defekacji. Jasna, świeża krew w stolcu może świadczyć o łagodnych naroślach śluzówki (polipach) lub uchyłkach. U niemowląt małe, niegroźne krwotoki mogą wystąpić również po czopkach lub z powodu niedoboru witaminy K.

Jeśli dzieci cierpią na biegunkę z krwią, może to być również spowodowane chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zgodnie z doświadczeniem krwawe stolce mogą wystąpić również przy alergii pokarmowej, przy robakach lub przy infekcji przewodu pokarmowego. W tym kontekście częste są również stolce śluzowo-ropne. 2.

2. Krwawe stolce powinny być zawsze zbadane

Jeśli zauważysz krew w stolcu swojego dziecka, zawsze powinnaś zlecić to lekarzowi
.

Jak już zdążyłaś się przekonać, za tymi krwawieniami stoją zazwyczaj raczej niegroźne przyczyny. W wielu przypadkach krwawienie ustaje samo po krótkim czasie. Niemniej jednak krew z odbytu jest czymś niezwykłym i dlatego zawsze powinna być wyjaśniona przez lekarza.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli występują następujące objawy:

Należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli ilość krwi jest bardzo duża lub jeśli krew jest wydalana całkowicie bez kału. Najpierw skonsultujcie się z pediatrą. W razie potrzeby może on skierować dziecko do proktologa lub gastroenterologa. Jeśli np. w nocy wystąpią silne bóle, należy natychmiast zabrać dziecko do szpitala.

Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy, bo zdrowie Twojego dziecka jest bardzo zagrożone, możesz oczywiście wezwać także lekarza dyżurnego.

Lekarz najpierw zbierze szczegółowy wywiad od Ciebie i Twojego dziecka, aby uzyskać pierwsze wskazówki dotyczące przyczyny. W późniejszym badaniu fizycznym lekarze mogą stwierdzić, czy krew powstała w jelicie lub żołądku. Zwykle obejmuje to próbki stolca i krwi, badania ultrasonograficzne i endoskopię przewodu pokarmowego. 3.

3. leczenie zależy od przyczyny objawów

Jeśli w stolcu pojawia się krew z powodu nietolerancji pokarmowej, dziecko powinno w przyszłości unikać tych pokarmów.

Jeśli dziecko cierpi na krew w stolcu, należy zastosować odpowiednie leczenie. Oczywiście, zawsze zależy to od przyczyny krwawienia. W celu zatamowania krwawienia w jelicie można zastosować różne zabiegi endoskopowe. Często stosowanymi metodami są hemoklipsy, zabiegi laserowe czy roztwory adrenaliny.

Z kolei wprzypadku zakażeń należy skupić się na leczeniu objawowym. Oprócz podawania leków, rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów, aby wyrównać ewentualne straty. Jeśli dziecko nie może przyjąć tych płynów, konieczne może być leczenie szpitalne.

Jeśli natomiast lekarz podejrzewa nietolerancję, można przeprowadzić odpowiednie testy. Jeśli istnieją pokarmy, których dziecko nie toleruje, należy ich w przyszłości unikać.

Na hemoroidy można stosować maści i czopki. Jeśli są one bardzo powiększone, lekarz może je również sklerotyzować lub obwiązać gumką.

Jeśli za szczelinę odbytu odpowiedzialne są zaparcia i twarde wypróżnienia, należy zadbać o to, aby wypróżnienia dziecka stały się bardziej miękkie. Upewnij się, że Twoje dziecko stosuje dietę bogatą w błonnik, pije dużo płynów i ma wystarczająco dużo ruchu.

4. polecany przewodnik po chorobach dziecięcych

Exit mobile version