Site icon I-love-you.pl

Gorączka trzydniowa u niemowląt: objawy, przebieg i leczenie

Vater fühlt Stirn des Babys
Jakie jest prawdopodobieństwo, że moje dziecko zachoruje na gorączkę trzydniową?

Prawie każde dziecko styka się z chorobą do czasu ukończenia trzeciego roku życia.

Jak niebezpieczna jest gorączka trzydniowa dla niemowląt?

W większości przypadków dzieci z gorączką trzydniową są dość żywotne. Jednak ewentualnie mogą wystąpić skutki uboczne.

Kiedy moje dziecko może wrócić do przedszkola po chorobie?

Jak tylko minie gorączka, pojawi się wysypka i dziecko poczuje się dobrze, choroba nie jest już zakaźna i może wrócić do przedszkola.

Prawie każde dziecko lub maluch ma kiedyś trzydniową gorączkę wywołaną przez wirus opryszczki. Co charakterystyczne, gorączka jest dość wysoka, a po trzech dniach pojawia się wysypka. Ponieważ jest to choroba wirusowa, leczenie skierowane jest tylko na objawy.

[button]Zaopatrz się w termometr kliniczny specjalnie dla niemowląt[/button]

1. oto objawy gorączki trzydniowej

Gorączka trzydniowa ma niemal stały przebieg: z chwili na chwilę niemowlę dostaje wysokiej gorączki – od ponad 39 do ponad 41 stopni. W tym momencie okres inkubacji trwał około 5 do 15 dni. Często nie sposób ustalić, gdzie dziecko zostało zarażone, ponieważ wirus jest tak rozpowszechniony, że do trzeciego roku życia praktycznie każde dziecko miało z nim kontakt przynajmniej raz.

Jeśli u dziecka pojawi się charakterystyczna wysypka, najgorsza część trzydniowej gorączki już za nami.

Leki obniżające gorączkę nie mają trwałego działania przez kolejne trzy dni: gorączka wraca zaraz po zakończeniu działania. Po upływie trzech dni znika ona jednak tak nagle, jak się pojawiła, a u dziecka pojawia się jaskrawoczerwona lub różowa wysypka. Zaczyna się ona zwykle w dolnej części pleców, pachwinach lub na szyi, ale może rozprzestrzeniać się na całe ciało.

Wysypkana twarzy jest dość rzadka, ale też nie jest zła. W przeciwieństwie do np. ospy wietrznej, tutaj zazwyczaj nie trzeba łagodzić swędzenia. Wysypka goi się sama po kilku godzinach do około trzech dni. Nie ma blizn ani innych późnych efektów. Choroba często przebiega bez dalszych powikłań.

1.1 Mogą wystąpić dodatkowe objawy

Uniektórych dzieci w tym samym czasie co choroba pojawiają się inne objawy, takie jak

W takim przypadku lub gdy gorączka jest bardzo wysoka, a dziecko jest bardzo słabe, należy skonsultować się z pediatrą. On lub ona może wykluczyć inne choroby, takie jak zapalenie ucha środkowego, płuc lub opon mózgowych, a także infekcje dróg moczowych. Jednak postawienie diagnozy w pierwszych dniach nie jest łatwe: pewne jest dopiero wtedy, gdy po trzecim dniu gorączka zniknie i pojawi się charakterystyczna wysypka na skórze. Tutaj pediatra podsumowuje dla Państwa te informacje:

1.2 Drgawki gorączkowe są szczególnym przypadkiem

Niektóre niemowlęta i maluchy mogą dostać drgawek gorączkowych podczas trzydniowej gorączki. Są one zazwyczaj łagodne i nie wpływają na zdrowie dziecka w dłuższej perspektywie. Są jednak straszne do oglądania i zwykle wywołują u rodziców ogromne przerażenie.

Jeśli dziecko zaczyna drgać całym ciałem lub np. tylko rękami, nadmiernie się napina, przewraca oczami i nie reaguje już na mowę, to właśnie doznało napadu drgawkowego. Jeśli czynnikiem wyzwalającym jest gorączka, nie pozostają żadne szkody. Mimo to należy zadzwonić na numer alarmowy, aby dziecko mogło zostać zbadane w szpitalu. Tylko w ten sposób można stwierdzić, czy jest to napad gorączkowy czy padaczka.

Wskazówka: Połóż dziecko delikatnie na podłodze i usuń z jego pobliżu wszystkie twarde przedmioty, aby nie mogło zrobić sobie krzywdy.

2. terapia jest skierowana przeciwko objawom

Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, leki przeciwgorączkowe mogą przynieść chwilową ulgę.

Organizm sam walczy z wirusem, który wywołuje gorączkę. Lekarz przepisuje leki przeciwgorączkowe w postaci czopków lub soków. Jednak to do Ciebie należy decyzja, czy podasz je dziecku: Dzieci z gorączką trzydniową są zwykle dość żywotne. Nie cierpią, piją wystarczająco dużo i mogą spać.

Ponieważ gorączka zwalcza wirusy, należy ją obserwować i stosować leki tylko wtedy, gdy jest zbyt wysoka lub dziecko cierpi, ma dreszcze, nie chce pić lub nie może spać. Jeśli dziecko ma ciepłe dłonie i stopy oraz ciepłą twarz, można też spróbować starego domowego środka: Okłady z łydek często pomagają na gorączkę. Jednak działa to tylko wtedy, gdy dziecko je akceptuje i nie kopie.

Rada: Upewnij się, że dziecko wystarczająco dużo pije! Podczas gorączki tracą one dużo płynów.

3. gorączka trzydniowa nie występuje więcej niż raz

Gdy dziecko miało już trzydniową gorączkę, zazwyczaj nie może się nią ponownie zarazić od innych chorych dzieci.

Gdy układ odpornościowy zwalczy wirusy wywołujące gorączkę trzydniową, zachowuje odpowiednie przeciwciała. Oznacza to, że dziecko jest zwykle odporne na daną chorobę, więc nie zachoruje na nią więcej niż raz. Zdarzają się jednak infekcje, które są bardzo podobne do gorączki, więc może się wydawać, że dziecko ponownie walczy z chorobą.

Jeśli kobiety w ciąży mają kontakt z dziećmi, które mają trzydniową gorączkę, powinny odwiedzić swój gabinet ginekologiczny. Tutaj zostaną zbadane, czy posiadają przeciwciała przeciwko wirusowi. Dotyczy to niemal wszystkich ludzi, gdyż zdecydowana większość zaraża się we wczesnym dzieciństwie. Jeśli jednak ktoś zostanie zarażony w czasie ciąży, może to być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka, dlatego wizyta u lekarza jest pilnie wskazana.

4. ryzyko zakażenia znika wraz z wysypką

Gdy tylko dziecko nie ma gorączki, nie może już zarażać innych dzieci i wolno mu wrócić do KiTa.

Zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą pracować, pytanie o to, kiedy dziecko może wrócić do przedszkola jest ważne. Gdy tylko minie gorączka, choroba przestaje być zaraźliwa. Zatem od momentu pojawienia się wysypki i zejścia gorączki, dziecko teoretycznie może z powrotem przebywać wśród innych dzieci.

W rzeczywistości jednak zależy to głównie od tego, jak się czuje: jeśli jest zmęczone, niecierpliwe i przylepne, lepiej zatrzymać je w domu na kolejny dzień. Trudność z gorączką trzydniową nie polega na ryzyku zakażenia pod koniec choroby, ale raczej na początku: ponieważ gorączka pojawia się tak nagle, zakażenie następuje drogą kropelkową, a okres inkubacji trwa kilka dni, zapobieganie chorobie jest praktycznie niemożliwe.

Ponadto u niektórych dzieci infekcja przebiega niepozornie: prawie nie mają gorączki i żadnych innych dolegliwości. Wysypka jest również tak blada, że czasami nawet nie jest zauważalna. Dzieci te mogą zarażać innych, nie zauważając tego.

5. Termometry kliniczne specjalnie dla niemowląt

Braun ThermoScan 7 IRT6520BWE Termometr do Ucha, Czarny
  • Braun ThermoScan z profesjonalną dokładnością
  • W zależności od wieku ustawienie granicznych wartości gorączki z kolorowym wyświetlaczem
  • Opatentowana wstępnie rozgrzana końcówka pomiarowa zapewnia delikatny pomiar i profesjonalną dokładność
  • W zależności od wieku ustawienie granicznych wartości gorączki z kolorowym wyświetlaczem
  • Opatentowana wstępnie rozgrzana końcówka pomiarowa zapewnia delikatny pomiar i profesjonalną dokładność
Exit mobile version