Site icon I-love-you.pl

Dziecko w wieku 2 lat: Tak wygląda rozwój dziecka w wieku dwóch lat

kind 2 jahre alt
Jak wysokie i ciężkie jest dziecko w wieku 2 lat?

Zazwyczaj waga waha się między 11 a 13 kg przy wzroście 85-90 cm. Mniejsze odchylenia nie są jednak powodem do niepokoju.

Jakie umiejętności motoryczne powinno mieć dziecko w wieku 2 lat?

Ze względu na dużą liczbę różnych obszarów motorycznych, nie jest łatwo je zawęzić. Niemniej jednak istnieją pewne podstawy, takie jak bezpieczne chodzenie, które każde dziecko powinno opanować.

Dlaczego moje dziecko staje się coraz bardziej buntownicze?

Samo w sobie jest to pozytywny znak, ponieważ dziecko wydaje się czuć bezpiecznie. Tylko w bezpiecznym środowisku można sprawdzić granice. Dlatego, jeśli to możliwe, nie pozwól, aby to Cię zdenerwowało.

Szczególnie w pierwszym okresie życia rozwój u dzieci jest niezwykle ekscytujący. Wielu rodziców zastanawia się, które zdolności są normalne, a w którym momencie trzeba się martwić, czy coś jest nie tak. W naszym tekście pokazujemy, co zazwyczaj powinno umieć dziecko w wieku dwóch lat i do jakiego stopnia odchylenia są w porządku.

[button]Rekomendacja redaktora: Zabawowy rozwój języka od 2 roku życia[/button]

1. rozwój fizyczny dziecka w wieku 2 lat

Problemy ze snem:

Jeśli dziecko nie przesypia nocy, nie jest to powód do niepokoju. Wiele dzieci w tym wieku ma takie odczucia. Niemniej jednak należy zastanowić się nad dotychczasowymi nawykami. Może warto zrezygnować z codziennej drzemki, aby dziecko było na tyle zmęczone, by wieczorem położyć się do łóżka?

Wzrost i waga chłopców i dziewczynek w pierwszej fazie życia różnią się tylko nieznacznie. Nawet jeśli chłopcy są ogólnie nieco ciężsi, to indywidualne różnice są znacznie bardziej zauważalne.

Średnio jednak wzrost 2-letniego dziecka wynosi około 85 do 90 cm. Waga waha się odpowiednio między 11 a 13 kg. Mniejsze odchylenia rzędu trzech do czterech centymetrów wzrostu i 1 do 1,5 kg wagi są powszechne.

Ogólnie rzecz biorąc, nagły skok rozwojowy w wieku dwóch lat może zaburzyć relację wzrost-waga.
Z reguły jednak reguluje się ona ponownie w ciągu kilku tygodni, a nawet miesięcy.

Najważniejsze zęby są już widoczne, więc jedzenie nie jest już problemem. Jedynie mleczne zęby policzkowe i drugi mleczny ząb policzkowy mogą jeszcze trochę poczekać. Jednak najpóźniej do 3 roku życia zęby mleczne powinny być kompletne.

Rada: Jeśli macie wrażenie, że Wasze dziecko jest za małe, za wysokie, za grube lub za chude, nie wahajcie się skonsultować z pediatrą. Jeśli rzeczywiście istnieją zaburzenia wzrostu, można im wcześnie przeciwdziałać.

W tym filmie na YouTube można zobaczyć osobistą relację z doświadczeń pewnej matki z zachowaniem jej 2-letniej córki:

https://www.youtube.com/watch?v=POqfVyPCWZs

Przy okazji, układ odpornościowy 2-letniego dziecka nie jest jeszcze zbyt dojrzały, dlatego w tym czasie dzieci częściej miewają gorączkę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy po raz pierwszy uczęszczają do przedszkola.

2. zdolności motoryczne dziecka w wieku 2 lat

Co powinno umieć dziecko w wieku 2 lat? Pytanie to jest typowe dla tego wieku dziecka, gdyż różnice rozwojowe między dziećmi w tym samym wieku są wyraźnie zauważalne.

Większość dzieci uczęszcza również do przedszkola, co oznacza, że coraz częściej dochodzi do rozmów z innymi matkami lub ojcami, którzy relacjonują, co ich dziecko już potrafi.
W tym miejscu należy poczynić ostrożną uwagę, że większość rodziców chętnie mówi o tym, co potrafi ich własne dziecko, ale staje się bardzo powściągliwa, gdy przychodzi do mówienia, w jakich obszarach nie funkcjonuje ono jeszcze tak dobrze.

Na początku ruchy chodzenia często wyglądają jeszcze nieco niezgrabnie.

Nie należy się więc przejmować, jeśli inne dzieci podobno potrafią już znacznie więcej. Z jednej strony nie zawsze jest to prawda, a z drugiej rozwój może się znacząco zmienić w ciągu kilku tygodni.

Niektóre dzieci potrafią już chodzić w wieku 9 miesięcy, dzięki czemu w wieku 2 lat poruszają się już bardzo sprawnie. Jeśli natomiast dziecko uczy się chodzić stosunkowo późno, na przykład w wieku 18 miesięcy, nikt nie może oczekiwać, że w wieku 2 lat będzie miało idealną równowagę.

Jednak płynny chód, przetaczanie się stopami i rosnąca tendencja do wspinania się na coś powinny być obecne.

W typowych badaniach zawsze sprawdza się również, czy dziecko w wieku 2 lat potrafi rzucać i łapać piłkę.
Nie jest to jednak konieczność w tym wieku. Z kolei strzelanie i toczenie piłki nie powinno już stanowić problemu dla żadnego dziecka.

Rada: Im bardziej zachęcisz dziecko w tej dziedzinie, tym łatwiej będzie mu się bezpiecznie poruszać. Przy okazji, pewny siebie wygląd poprawia pewność siebie, a dzieci mogą z ciekawością odkrywać świat.

3 Język – jeden z najważniejszych aspektów rozwoju

Każde dziecko potrzebuje czasu, aby zrozumieć swoich rodziców i nauczyć się języka. Podczas gdy niektóre maluchy w wieku 2 lat potrafią już wypowiadać pełne zdania, inne dzieci potrafią porozumiewać się tylko w sposób nieadekwatny.

Podczas nauki mówienia bardzo ciekawe jest to, że niektóre dzieci na początku prawie wcale nie mówią, a potem robią duży skok.
Z kolei inne dzieci wykazują względnie stały rozwój językowy.

Generalnie jednak do 2 roku życia dziecko powinno opanować co najmniej 100 (lepiej 200) słów. Ponadto zdania 2-wyrazowe są ważnym znakiem, że język jest rozumiany jako taki.

Znajomość słów nie oznacza jednak, że trzeba je idealnie wymawiać. Chodzi raczej o to, by dziecko potrafiło wyraźnie nazwać pewne rzeczy.

Uwaga: Jeśli dziecko nie mówi, mogą pomóc zachęcające zabawy dla 2-latków. Ważne jest jednak, aby najpierw skonsultować się z pediatrą i ewentualnie logopedą, aby ustalić, czy dziecko ma zaburzenia rozwoju mowy.

Więcej informacji na temat zaburzeń rozwoju mowy można znaleźć na stronie internetowej Federalnego Stowarzyszenia Terapii Mowy.

4. pewność siebie rośnie wraz z rosnącym bezpieczeństwem

Rozwój dziecka w wieku dwóch lat jest niezwykle szybki. Im lepiej dzieci potrafią się porozumiewać i im wyraźniej potrafią wyrazić to, czego by chciały, tym szybciej edukacja staje się konieczna.

W fazie defensywnej, która zaczyna się mniej więcej w tym czasie i u niektórych dzieci może trwać dość długo, dziecko często nie słucha i próbuje za wszelką cenę dopiąć swego.

Niektóre dzieci wyładowują się, rzucają się na podłogę lub trzaskają drzwiami. Mimo że ta faza może być niezwykle stresująca, należy postrzegać to parcie jako coś pozytywnego, ponieważ dziecko uczy się rozumieć, jak działa wspólne życie w społeczeństwie.

Przede wszystkim musisz być w tym momencie cierpliwy i próbować w łagodny sposób. W końcu dzieci, i oczywiście dorośli również, muszą w pewnym momencie nauczyć się, jak radzić sobie ze złością, rozczarowaniem i smutkiem. To działa, nawet jeśli niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, bez krzyku i wyzwisk.

Aby wspierać dziecko w tej fazie, sensowne jest przekazywanie mu małych zadań. Może to być między innymi odblokowywanie drzwi kluczem, co również trenuje drobną motorykę.
Jednak może to również dotyczyć samodzielnego zamawiania lodów, jeśli jest to już w zasięgu możliwości.

Zalecenie redaktora: Zabawowy rozwój języka od 2 roku życia.

Papperlapapp
  • Wspieranie mówienia, słuchania i odczuwania poprzez zabawę: Dzięki tej popularnej kolekcji gier dzieci od 3 lat mogą naostrzyć swoje zmysły
  • Kto rozpoznaje zwierzęta gospodarskie i kto może naśladować ich głośność? Dzięki 6 różnym zabawom dzieci doświadczają różnych postrzegania zmysłów i uczą się je opisywać
  • Płyta CD z realistycznymi dźwiękami zwierząt i dźwiękami jest zawarta w grze i zapewnia zabawne słuchanie
  • 20 wytrzymałych kart do gry i 18 kolorowych figurek z drewna są łatwe do chwytania i wyczucia
  • Gra została opracowana we współpracy z logopedami i wspiera rozwój mowy, słuchanie i odczuwanie
Exit mobile version