Site icon I-love-you.pl

Dziecko 5-letnie: rozwój, typowe problemy

kind 5 jahre
Ile wzrostu powinno mieć dziecko w wieku 5 lat?

Przeciętnie dziecko ma około 111 do 112 cm wzrostu w wieku 5 lat. Jednak znacznie ważniejsze jest to, że relacja między wzrostem a wagą pasuje do siebie.

Co powinno umieć dziecko w wieku 5 lat?

Umiejętności te obejmują bardzo różne obszary. O niektórych typowych umiejętnościach można przeczytać tutaj.

Dlaczego dzieci mają problemy z zasypianiem w wieku 5 lat?

Istnieje wiele możliwych przyczyn. Może to być spowodowane tym, że Twoje dziecko potrzebuje trochę mniej snu, nie jest w pełni zajęte, albo ogląda zbyt dużo telewizji lub używa tabletu lub smartfona wieczorem.

Praktycznie nie ma takiego okresu w rozwoju dziecka, który nie byłby naznaczony szczególnymi cechami.

W naszym artykule pokażemy więc, jakie zdolności dziecko posiada zazwyczaj w wieku 5 lat.
Dowiesz się, jakie mogą być problemy i w jakim stopniu sensowne jest szczególne wspieranie dzieci w tej fazie życia.

[button]Dalsze poradniki edukacyjne dla rodziców[/button]

1. już nie mały, ale też jeszcze nie duży – dziecko w wieku 5 lat jest w dziwnej fazie

W wieku 5 lat maluchy czują się już całkiem duże.

Czas, kiedy były niemowlętami, jest już nieco dłuższy. Jednak większość rodziców ma tendencję do tego, by zawsze myśleć o dziecku w przedszkolu jako o maluchu. Jeśli jednak Twoje dziecko ma już 5 lat, toszybko zbliża się do zapisania do szkoły.

Typowe pomysły na zabawę, które jeszcze rok czy dwa temu dostarczały mnóstwo radości, stają się nudne. W końcu nie tak małe dzieci są już za duże na te dziecięce rzeczy.

W kontekście edukacji rodzice stają więc przed zadaniem odebrania od dzieci wiele, ale też dalszego wspierania ich samodzielności, aby szkoła nie sprawiała im problemów.

Osobisty wgląd w to, jak może wyglądać codzienne życie matki z 5-letnim dzieckiem, można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

2. waga i wzrost dziecka 5-letniego

Pierwszy luźny ząb:

Zazwyczaj dzieci tracą pierwsze zęby w wieku 6 lat. Jednak u niektórych dzieci następuje to nieco wcześniej, tak że utrata pierwszego zęba może nastąpić już w wieku 5 lat.

Rozwój dzieci jest dość zróżnicowany, więc z czasem zawsze może się zdarzyć, że dziecko będzie nieco powyżej lub poniżej średniej.
Dodatkowo czynniki genetyczne rodziców decydują o tym, jak wysokie będzie dziecko.

Aby uzyskać przybliżoną informację na temat wzrostu i wagi, naukowcy porównują ze sobą dane licznych dzieci i tworzą krzywą percentylową.

Przeciętnie dziewczynka w wieku 5 lat ma około 111 cm wzrostu i waży około 19 kg. Chłopcy są w tym czasie wyżsi o około 1 do 2 cm i mają bardzo podobną wagę.

Możesz wpisać tutaj dane swojego dziecka, aby uzyskać percentyle.

Percentyl zawsze wskazuje, jak waga lub wzrost porównuje się z innymi dziećmi. Wartość wzrostu 80 oznacza, że Twoje dziecko jest wyższe niż 80 % dzieci w wieku 5 lat.

Jeśli Twoje dziecko jest raczej małe, ale ma normalny rozwój wagi, to znaczy, że jest za grube. Obie wartości powinny być więc zbliżone.

3. typowe zdolności dla dziecka w wieku 5 lat

Zakres możliwości dziecka jest ogromny, dlatego w tym miejscu chcielibyśmy ograniczyć się z grubsza do sfery motorycznej, poznawczej i językowej.

3.1 Sprawność motoryczna brutto i drobna

Bieganie, utrzymywanie równowagi na jednej nodze i łapanie piłki – prawie żadne dziecko nie ma problemów z tymi umiejętnościami w wieku 5 lat. Wiązanie butów, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami czy prawidłowe trzymanie ołówka przy rysowaniu również powinny być już opanowane.

Nieco trudniej jest jednak z bardziej zaawansowanymi ruchami, gdzie wykorzystuje się wiele umiejętności jednocześnie.

Ćwiczenia równowagi pomagają dzieciom w wielu dziedzinach życia.


Jazda na rowerze wciąż stanowi problem dla wielu dzieci, mimo że sama w sobie jest całkiem możliwa do ćwiczenia bez pomocy już od 3 lub 4 roku życia.
Jednak w zależności od tego, jak bardzo zachęcamy dziecko w tej dziedzinie, jazda na rowerze jest już jednym z łatwiejszych ćwiczeń.

Jeśli zauważysz, że zdolności motoryczne Twojego dziecka są jeszcze nieco bardziej problematyczne, najwyższy czas to zmienić i zachęcić dziecko. Ćwiczcie wspólnie utrzymywanie równowagi.

Na przykład przejdźcie po chybotliwej belce na placu zabaw i stopniowo wprowadzajcie dziecko w złożone ruchy.
Posiadanie własnej liny do skakania pomaga w koordynacji i zapewnia zawsze pewny krok.

Rada: Im bardziej dziecko czuje się pewnie we własnym ciele, tym bardziej przenosi się to na wiele innych obszarów. Wzrasta pewność siebie i nic już nie stoi na przeszkodzie, aby w nadchodzących latach szkolnych nie zabrakło mu sił.

3.2 Umiejętności poznawcze i społeczne w wieku 5 lat

Dzieci uczą się wielu umiejętności społecznych w przedszkolu.

Zanim dziecko skończy 5 lat, potrafi już zwykle liczyć do 10 i jest w stanie ogarnąć kilka rzeczy naraz. Mniejsze ilości (do 4, 5 lub 6) można już przeanalizować na pierwszy rzut oka, bez konieczności wcześniejszego liczenia każdego przedmiotu palcami.
Jeśli to jeszcze nie działa tak dobrze, ćwiczcie na przykład z kostką do gry, gdzie celem jest bezpośrednia rejestracja oczu, aby móc kontynuować grę.

Poprawia się również pamięć, dzięki czemu dzieci zazwyczaj nie mają problemów z zapamiętaniem 4 różnych faktów lub przedmiotów jednocześnie. Zabawki dla dzieci zmieniają się, dzięki czemu można stosować coraz więcej klasycznych gier salonowych. Przestrzeganie zasad jest kluczowe.
Nie należy ich zmieniać, nawet jeśli dziecko przegrywa.

Jest to część gry, nawet jeśli nie powinno się to zdarzać za każdym razem, ponieważ tolerancja frustracji jest jeszcze stosunkowo niska. Jeśli dziecko jest niezadowolone lub brzydkie przez bardzo długi czas po przegranej grze, porozmawiaj o tym otwarcie i bądź wzorem do naśladowania.

Dzieci muszą nauczyć się kontrolować własne emocje. Staje się to szczególnie jasne, gdy mają do czynienia z innymi dziećmi na temat gier, które przegrały lub wygrały.

3.3 Zdolności językowe dziecka 5-letniego

W toku rozwoju dzieci poznają coraz więcej nowych słów. Jednak podstawowy rozwój językowy powinien być już w tym wieku zakończony.
Dzieci opanowały gramatykę i są w stanie opowiadać historie w różnych czasach.

Mogą odtworzyć historię i słuchać jej przez dłuższy czas bez problemów ze zrozumieniem. Jeśli rodzice lub wychowawcy dużo ćwiczą z dziećmi, maluchy potrafią także opowiadać na pamięć krótkie wierszyki lub śpiewać piosenki.

Wskazówka: Im więcej komunikujesz się z dziećmi, tym lepiej dla ich umiejętności językowych. Zwracajcie uwagę na wyraźną wymowę i unikajcie baby talk.

4. Wspólne problemy – krótkie wskazówki dotyczące konkretnych zachowań

Niektóre dzieci potrzebują mniej snu niż inne.

Prawie wszystkie dzieci mają od czasu do czasu trudności z jedzeniem. W większości przypadków nie ma to jednak żadnych konsekwencji zdrowotnych, a jest po prostu problemem woli. Jeśli Twoje dziecko nie je pewnych pokarmów w wieku 5 lat, wprowadzaj je stopniowo. Nie zmuszaj dziecka do zjedzenia całego talerza, ale ciesz się, gdy talerz jest pusty.

Alternatywnie można łatwo przetworzyć jeden lub drugi pokarm tak, aby na pierwszy rzut oka nie był rozpoznawalny jako taki. W ten sposób można szybko ustalić, czy to faktycznie konkretny smak przeszkadza dziecku, czy też problemem jest po prostu defetyzm.

Dla jednego lub drugiego dziecka problemy ze snem stają się coraz bardziej powszechne. W wieku 5 lat nie jest już konieczne spanie w południe, więc czas nocnego odpoczynku powinien wynosić średnio około 11 godzin.
Istnieją jednak indywidualne osobliwości, więc całkiem możliwe, że Twoje dziecko potrzebuje nieco mniej snu.

Postaraj się jednak wieczorem odstawić urządzenia elektroniczne i poczytać coś dziecku, aby usprawnić zasypianie.

Jeśli dziecko kłamie w wieku 5 lat, rzadko robi to ze złym zamiarem. Raczej jest to ekscytujące, aby spróbować.
Jeśli jednak odkryjesz częste kłamstwa, porozmawiaj o tym i pokaż, że mówienie prawdy nie jest złe. W przeciwnym razie może rozwinąć się lęk przed karą, co prowadzi do dalszego kłamania.

5. kolejne poradniki edukacyjne dla rodziców

Exit mobile version