Site icon I-love-you.pl

Dziecko 15 miesięcy: pomiędzy fazą rozwoju a fazą defensywną

kind 15 monate
Ile słów może wypowiedzieć dziecko w wieku 15 miesięcy?

Istnieją duże różnice w rozwoju językowym. Jednak mama i tata oraz garstka innych słów nie stanowią już trudności dla większości maluchów w wieku 15 miesięcy.

Czy to normalne, że dziecko nie potrafi chodzić w wieku 15 miesięcy?

Jest to raczej nietypowe, ale wciąż w granicach rozsądku. Generalnie jednak należy aktywnie zachęcać dziecko do jak najszybszego nadrobienia zaległości ruchowych.

Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie przesypia nocy?

Tak jak dorośli, dzieci mają bardzo różne potrzeby dotyczące snu. Dlatego najpierw spróbuj dać dziecku trochę mniej snu, aby sprawdzić, jaki to daje efekt.

Kiedy dziecko ma 15 miesięcy, nie ma już wiele wspólnego z niemowlakiem. Nawet jeśli zdolności motoryczne pozostawiają jeszcze trochę do życzenia, coraz łatwiej jest aktywnie wspierać i wpływać na rozwój.

W naszym artykule dowiesz się, co dziecko powinno już umieć w wieku 15 miesięcy i czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.

Zawsze jednak pamiętaj, że każdy maluch może ponownie zrobić skok rozwojowy, więc status quo często zmienia się bardzo szybko.

[button]Książki obrazkowe dla dzieci powyżej roku[/button]

1. dziecko w wieku 15 miesięcy – tak wygląda rozwój

Rozwój jest bardzo zróżnicowany.

Gdy dziecko ma 15 miesięcy, potrafi już chodzić i nawet pierwsze słowa nie stanowią już problemu. W związku z nowo uzyskaną mobilnością i rosnącą chęcią odkrywania, maluchy wyruszają na inspekcję domu.

Nie stawaj im na drodze, ale wspieraj dziecko w powolnym, ale pewnym wchodzeniu po schodach i samodzielnym siadaniu na kanapie.
Nawet jeśli droga wzdłuż mebli może czasami wyglądać na śmiałą, dzieci w tej fazie muszą również nauczyć się robić własne doświadczenia i upaść raz czy dwa.
Tylko w ten sposób mogą nauczyć się ponownie wstawać i iść dalej.

Niestety, coraz bliżej jest również faza buntu, a jeden lub dwóch maluchów zaczyna już głośno wyrażać swoją złość i irytację przed czasem.
Jeśli więc dziecko często marudzi, mogą to być już pierwsze oznaki nadejścia fazy defiansu.
Najlepiej przygotować się wewnętrznie, by nie przeceniać tantr, ale jednocześnie pokazać dziecku, co jest możliwe, a jakie zachowania są po prostu niedopuszczalne.

Uwaga: Jeśli w tym wieku maluch jeszcze nie chodzi, wkrótce powinno się to zmienić. Umieść przedmioty, które ekscytują dziecko w taki sposób, aby warto było wstać.
Najpóźniej do 16 miesiąca dzieci powinny umieć chodzić. W przeciwnym razie warto odwiedzić pediatrę.

Krótką relację z osobistych doświadczeń mamy opowiadającej o rozwoju swojego 15-miesięcznego dziecka można zobaczyć w tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=M6yQESwhBdY

2. rozwój językowy 15-miesięcznego dziecka

Wzrost i waga:

Chłopcy i dziewczynki mają w tym czasie bardzo podobny stosunek wielkości. Jednak w zależności od tego, jak daleko posunął się już rozwój, szybko pojawiają się tu duże różnice.
Średnio dzieci ważą około 9 do 10 kg przy wzroście 75 do 80 cm.

Około pierwszych urodzin większość dzieci wypowiada kilka słów. 3 miesiące później często jednak nie mówią jeszcze wielu słów, ponieważ nie tylko język, ale wiele innych punktów ma w tym czasie duże znaczenie.

Nie należy się martwić, jeśli dziecko jeszcze nie mówi. W wielu przypadkach bardzo szybko się to wyrównuje i początkowe obawy wkrótce odchodzą w przeszłość.

Najlepszym sposobem wspierania dzieci w rozwoju językowym jest częsta komunikacja z nimi. Przede wszystkim staraj się wydawać jasne polecenia. Można je uwydatnić poprzez gesty, aby dzieci mogły łatwiej interpretować język.

Wyraz twarzy rodzica jest dla dzieci bardzo ważny. Dlatego wyraźnie okazuj swoją radość, gdy dziecko powie jakieś słowo mniej lub bardziej poprawnie.
Aby pomóc w poprawieniu mowy, możesz wtedy wyraźnie powtórzyć słowo, ale tylko w pozytywny sposób („Tak jest, to samochód.” lub „Tak, to prawda, to twoja ręka.”).

Rada: Kiedy dziecko potrafi wypowiedzieć około 50 słów, zwykle następuje po tym silny impuls rozwojowy, który prowadzi do opanowania przez dziecko 200 lub nawet więcej słów w ciągu kilku następnych miesięcy.

3. zdolności motoryczne – nie lekceważ swojego dziecka

Pierwsze próby chodzenia często są jeszcze nieco trudne.

Gdy tylko dziecko potrafi chodzić, stara się rozwijać tę nową umiejętność. Dojrzewanie zmysłu równowagi trwa dość długo. Dlatego zawsze dawaj dziecku możliwość poruszania się po różnych powierzchniach i wielokrotnego testowania stabilności.

Ogólnie rzecz biorąc, dziecko powinno być w stanie stać samodzielnie i raczkować po schodach w wieku 15 miesięcy.
Jeśli nie masz w domu schodów, na których można ćwiczyć, odwiedzaj przyjaciół lub znajomych i chodź regularnie na plac zabaw, aby dziecko mogło poznać różne wzorce ruchowe.

Widoczny jest rozwój nie tylko motoryki ogólnej, ale również drobnej, tak że w wieku 15 miesięcy dziecko potrafi już trzymać ołówek i powinno starać się używać obu rąk podczas zabawy.

Ze względu na rosnącą potrzebę samodzielnego próbowania rzeczy, można dać dziecku łyżeczkę do samodzielnego jedzenia lub odważyć się na pierwsze próby ubierania.
Nawet jeśli może to zająć kilka minut dłużej, są to ważne wydarzenia, które trenują zarówno niezależność, jak i drobną motorykę.

4. Wskazówki, jak radzić sobie z typowymi problemami

W trakcie rozwoju bardzo różne problemy pojawiają się wielokrotnie, z mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami.

Jeśli dziecko nie śpi, cierpi nie tylko samo dziecko, ale także rodzice osiągają swoje granice. Cierpi zdrowie, a poziom stresu jest tak wysoki, że trudno staje się wymierzać sprawiedliwość własnemu dziecku.
Dlatego w przypadku problemów ze snem należy działać jak najszybciej.

Obficie zasypuj przestrzeń podczas pierwszych prób jedzenia.

Z reguły rada jest tu taka, że dzieci, które nie przesypiają nocy, powinny mieć tylko drzemkę. Wielu rodziców ma tendencję do przeceniania zapotrzebowania dziecka na sen.

Jednak dla dziecka w wieku 15 miesięcy dwa dodatkowe okresy snu nie są już konieczne. Należy również przestrzegać regularnych p ór snu.
Upewnij się również, że dziecko nie śpi przez co najmniej 4 godziny, zanim wyślesz je do łóżka. Stałe rytuały na dobranoc, jak również unikanie konsumpcji telewizji w godzinach wieczornych pomagają zapewnić dzieciom nieco więcej spokoju, dzięki czemu zasypianie nie stanowi już problemu.

Typowe dla dziecka jest również odmawianie jedzenia w wieku 15 miesięcy. Być może ten problem można rozwiązać, pozwalając dziecku na używanie łyżki.
W przeciwnym razie najważniejsze jest zachowanie spokoju. Przymus zwykle prowadzi do kolejnych problemów. Daj więc dziecku szansę na zjedzenie czegoś, ale nie wywieraj na nim presji.
Również tutaj obowiązuje zasada, że jedzenie podawane jest o stałych porach. Jeśli dziecko zignoruje te godziny, to w międzyczasie nie będzie nic innego.

W przeciwnym razie bardzo ułatwiasz dzieciom zdobycie dokładnie tego, czego chcą. W razie wątpliwości, chęć jest tylko po to, aby narzucić własną wolę.

Rada: Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, nie wahaj się skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć czynniki zdrowotne jako przyczynę.
W razie wątpliwości pomoże to również w przyszłości zachować nieco większy spokój, nawet jeśli do następnej kontroli zdrowia (U7) faktycznie pozostało jeszcze trochę czasu.

5. książki obrazkowe dla dzieci od roku

Exit mobile version