Site icon I-love-you.pl

Zapadnięte ciemiączko u dziecka: informacje o przyczynach i leczeniu

baby mit eingefallener fontanelle
Co to są ciemiączka?

Ciemiączka to szczeliny pomiędzy kośćmi głowy dziecka. Szczeliny te sprawiają, że główka jest na tyle elastyczna, że mieści się w kanale rodnym i pozwala mózgowi rosnąć bez przeszkód.

Kiedy ciemiączka się zamykają?

Małe ciemiączko z tyłu głowy zamyka się już w trzecim miesiącu życia. Po nim zamykają się ciemiączka przednie i tylne boczne. Duże ciemiączko z przodu głowy pozostaje otwarte najdłużej. U większości dzieci zrasta się ono w ciągu drugiego roku życia.

Co robić w przypadku zapadnięcia się ciemiączka?

Zapadnięte ciemiączko nie jest powodem do paniki. Zwłaszcza jeśli pojawia się ono tylko w pozycji siedzącej. Jeśli jest zapadnięte nawet w pozycji leżącej, może to być spowodowane brakiem płynów. W tym przypadku koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

To, że dzieciom udaje się przejść przez kanał rodny, wynika głównie z faktu, że czaszka jest jeszcze bardzo miękka i łatwo poddaje się formowaniu. Szczeliny w czaszce nazywane są ciemiączkami. Jeśli jednak ciemiączko jest zagłębione, może to oznaczać problem zdrowotny.

W tym artykule wyjaśnimy, ile ciemiączek ma Twoje dziecko i jakie są ich funkcje. Ponadto pokażemy Ci, jakie przyczyny wchodzą w grę, jeśli ciemiączko jest zapadnięte.

[button]Dalsza lektura na temat rozwoju niemowląt w pierwszym roku[/button]

1. ciemiączka to szczeliny w płycie czaszki

Duże ciemiączko jest szczególnie łatwo wyczuwalne.

Zanim dziecko ujrzy światło dzienne, musi najpierw przejść przez wąski kanał rodny. Problem polega na tym, że pod koniec ciąży główka dziecka jest zbyt duża dla kobiecej miednicy. Z tego powodu natura tak to urządziła, że kości i płytki czaszki niemowlęcia mogą się poruszać, dzięki czemu główka po urodzeniu jest elastyczna.

Aby płytki czaszki mogły się poruszać, muszą mieć otwarte przestrzenie. Te szczeliny nazywane są ciemiączkami. Są one miękkie i połączone ze sobą tkanką łączną. Kostnienie natomiast odbywa się później.

Na głowie dziecka znajduje się w sumie sześć ciemiączek:

Ciemiączka mają jednak jeszcze jedną ważną funkcję. Dzięki nim mózg dziecka może się rozwijać. W pierwszych miesiącach i latach życia mózg dziecka rośnie tak szybko, że czaszka, a tym samym kształt głowy, ulega ciągłym zmianom.

Nawet jeśli między płytkami czaszki są szczeliny, nie musisz traktować dziecka jak surowego jajka. Zwróć tylko uwagę, by dziecko nie obijało się w tych miejscach.

2. duże ciemiączko zamyka się do drugiego roku życia.

Profilaktyka Badania profilaktyczne

W ramach badań profilaktycznych pediatra zawsze sprawdza czy i w jakim stopniu ciemiączka się zamknęły. Jest to ważne w celu leczenia wczesnego lub późnego zamknięcia. Przegląd badań i ich czas znajdziecie Państwo tutaj.

Jak tylko mózg przestaje tak bardzo rosnąć, ciemiączka stopniowo się zamykają. Małe ciemiączko z tyłu głowy zamyka się do trzeciego miesiąca życia. Potem przychodzi kolej na ciemiączka boczne. Przednie zamykają się do 12 miesiąca, tylne do 18 miesiąca.

Oznacza to, że od tego momentu dziecko ma tylko jedno ciemiączko, które nie jest jeszcze zamknięte: duże ciemiączko z przodu głowy. Jest ono w kształcie rombu i ma wymiary około dwóch centymetrów na dwa centymetry. Jest ono najbardziej widoczne i wyczuwalne.

U około 50% dzieci duże ciemiączko przednie zamyka się już między 9 a 18 miesiącem życia. Może się jednak zdarzyć, że proces ten trwa do 27 miesiąca życia.

Jeśli ciemiączko zamknęło się zbyt wcześnie, może to spowodować nierównomierny wzrost czaszki. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

3. zapadnięte ciemiączko może być znakiem ostrzegawczym

Jeśli wgniecenie jest wyczuwalne nawet w pozycji leżącej, świadczy to o braku płynów.

Jeśli Ty i Twój partner zostaliście rodzicami po raz pierwszy, zwykle pojawia się wiele niepewności związanych z ciemiączkami. Wiele matek nie jest pewnych, czy ciemiączko wygląda normalnie, czy jest powodem do niepokoju.

U zdrowego dziecka ciemiączko jest miękkie i lekko pulsuje. Nie powinno wybrzuszać się na zewnątrz ani do wewnątrz. Może jednak zmieniać się w zależności od pozycji dziecka. O ile w pozycji leżącej jest mało widoczne, o tyle w pozycji siedzącej może być lekko zapadnięte. Dzieje się tak dlatego, że spada ciśnienie krwi w główce.

Jeśli ciemiączko przybiera nietypowy kształt, może się to zdarzyć z różnych powodów. Jeśli ciemiączko jest zapadnięte, mimo że dziecko leży, najczęstszą przyczyną jest ostry brak płynów, który może być spowodowany np. wymiotami, biegunką lub zbyt małą ilością picia.

Mogą też wystąpić następujące objawy:

Wszystkie te oznaki są sygnałami ostrzegawczymi, które powodują konieczność natychmiastowej wizyty u pediatry lub w poradni pediatrycznej. W takim przypadku nie należy zwlekać z natychmiastową wizytą.

4 Leczenie zależy od przyczyny

W ostrym odwodnieniu należy podawać elektrolity poprzez infuzję.

Jeśli ciemiączko dziecka jest tylko lekko zapadnięte, wystarczy to początkowo zaobserwować. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko jest poza tym zdrowe i nie wykazuje żadnych objawów. W takim przypadku należy podać więcej płynów i zobaczyć, czy problem sam się rozwiąże. Jeśli jednak problem się pogłębia, należy skonsultować się z pediatrą.

Lekarz może szybko określić, czy istnieje choroba, wykonując badanie ultrasonograficzne.

Leczenie zależy wtedy od danej przyczyny. Jeśli dziecko cierpi na odwodnienie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przywrócenie równowagi płynów.

Jeśli dziecko jest nadal karmione piersią, należy karmić je częściej niż zwykle, aby skorygować niedobór płynów. Dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym dziecko otrzymuje wszystko, czego w danym momencie potrzebuje.

Czasami jednak konieczne jest również podanie płynu bezpośrednio do żyły poprzez infuzję. Oznacza to, że dziecko musi pozostać w szpitalu przez kilka godzin lub ewentualnie nawet przez całą noc.

5. Dalsze lektury na temat rozwoju niemowląt w pierwszym roku życia

Exit mobile version