Site icon I-love-you.pl

Cephalhaematoma: informacje na temat jego rozwoju, leczenia i możliwych konsekwencji

baby mit kephalhaematom
Co to jest cephalhaematoma?

Krwiak głowowy to siniak, który powstaje pomiędzy okostną a kością czaszki. Krwiak ten powstaje na skutek działania sił ścinających podczas porodu.

Jakie konsekwencje może mieć krwiak głowotułowia?

Z reguły krwiak głowotułowia jest niegroźny i goi się bez komplikacji. Problematyczna staje się jednak sytuacja, gdy krwiak powoduje anemię lub żółtaczkę. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak leczy się krwiaka?

Zazwyczaj krwiak goi się samoistnie w ciągu kilku tygodni, więc leczenie nie jest konieczne. Nakłucie również niesie ze sobą więcej zagrożeń niż korzyści. Jeśli jednak dziecko cierpi również z powodu pęknięcia czaszki, operacja jest nieunikniona.

Nie każdy poród przebiega bezproblemowo. Na przykład, jeśli pojawiają się komplikacje, bo główka dziecka nie przesuwa się przez miednicę, czasem potrzebna jest mała pomoc. Tak zwane siły ścinające mogą również spowodować uraz główki dziecka. Cephalhaematoma dotyka około jednego do dwóch procent noworodków.

Z tego artykułu dowiesz się, czymjest cephalhaematoma, co go powoduje i jakie są możliwe konsekwencje. Przedstawiamy również najczęściej stosowane sposoby leczenia.

[button]Dalsza lektura na temat rozwoju dziecka[/button]

1. cephalhaematoma to stłuczenie pomiędzy kością czaszki a okostną

Guz głowowy a wada wrodzona

W przeciwieństwie do cephalhaematoma, wada wrodzona (caput succedaneum) jest krwiakiem, który tworzy się tylko w górnych warstwach skóry. Dlatego też znika on po kilku dniach.

Poród jest bardzo stresujący zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Główka dziecka może być nawet poważnie zdeformowana przez działające na nią siły. U noworodków może również wystąpić tzw. cephalhaematoma.

Wielu rodziców jest zszokowanych, gdy odkrywają taki obrzęk na głowie dziecka. W większości przypadków wygląda on jednak gorzej niż jest w rzeczywistości. Według ICD-10, cephalhaematoma jest spowodowany urazem wrodzonym. Występuje u około jednego do dwóch procent noworodków.

Krwiak objawia się jako obrzęk na głowie. Jest to nagromadzenie krwi, które jest wyraźnie ograniczone przez szwy czaszkowe. O ile na początku obrzęk jest miękki i wiotki, to w miarę postępu staje się bardziej wybrzuszony, a także nieco twardy.

Przyczyną powstania takiego krwiaka są tzw. siły ścinające występujące podczas porodu. Siły te szacuje się na około 40 kg. Siły te powodują przesunięcie płyt czaszki, co może prowadzić do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych. W konsekwencji krew gromadzi się pomiędzy okostną a kością czaszki.

Cephalhaematoma jest szczególnie częsty u noworodków, gdy narzędzia takie jak kleszcze lub ssawka są używane do przejścia czaszki dziecka przez miednicę. Wąski kanał rodny i wyjątkowo szybkie przejście przez miednicę również może sprzyjać rozwojowi krwiaka.

2. wykluczyć dalsze urazy poprzez badania

Za pomocą różnych badań można stwierdzić, czy nie doszło do innych urazów.

Jeśli do takiego urazu dojdzie podczas porodu, położne i lekarze zwykle zauważają go bardzo szybko, ponieważ po krótkim czasie widoczny jest już obrzęk. W kolejnych godzinach krwiak powiększa się, tak że ostatecznie może mieć wielkość kurzego jaja.

Ponieważ krwiak jest bardzo wybrzuszony, skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa na ból. Lekarze rozpoznają to, ponieważ dziecko jest niespokojne i płacze, gdy dotyka się tego obrzęku. Następnie lekarz sprawdza, czy krwawienie jest ograniczone i jaka jest konsystencja obrzęku.

Ważne jest również, aby lekarze przeprowadzili specjalne badanie, aby wykluczyć inne choroby i powikłania. W niektórych przypadkach, ogromny nacisk może również spowodować złamanie czaszki. Jeśli to złamanie nie jest leczone, może mieć poważne konsekwencje.

W rzadkich przypadkach obrzęk nie pojawia się przez kilka dni. W takich okolicznościach należy natychmiast skonsultować się z położną lub pediatrą.

W najgorszym przypadku krwiak może spowodować anemię.

Jednym ze sposobów rozpoznania żółtaczki jest to, że biała skóra w oczach zmienia kolor na żółty.

Jeśli dziecko cierpi z powodu krwiaka cefalowego, jako rodzice powinniście upewnić się, że wywieracie na niego jak najmniejszy nacisk. Oznacza to również, że powinniście ułożyć dziecko w takiej pozycji, w której nie będzie ono leżało na zmienionym chorobowo obszarze. Szczególnie wskazana jest pozycja na brzuchu lub na boku.

Chociaż krwiak na głowie jest zazwyczaj niegroźny i ustępuje bez powikłań, może on również spowodować wtórne uszkodzenia. Jeśli krwiak jest bardzo ciężki, może prowadzić do żółtaczki u noworodka. Leczy się to za pomocą terapii światłem.

Ponadto do krwiaka napływa duża ilość krwi, zwłaszcza w przypadku krwiaków o wyraźnym kształcie. W najgorszym przypadku może to spowodować anemię. Jeśli to z kolei wywoła wstrząs, sytuacja może stać się groźna dla życia.

U niektórych dzieci dochodzi wówczas do zwapnienia wzdłuż szwów czaszkowych, tak że obszar obwodowy ulega skostnieniu, podczas gdy pośrodku znajduje się wgłębienie. W takim przypadku krwiak goi się jednak bez konsekwencji.

4 Możliwości leczenia krwiaka podtwardówkowego

Aby samodzielnie leczyć krwiaka głowotułowia, można sięgnąć po maści z nagietka lub arniki.

Leczeniecephalhaematoma nie jest zazwyczajkonieczne, ponieważ ustąpi on samoistnie. Krew powoli ponownie odpływa, dzięki czemu opuchlizna od czasu do czasu się zmniejsza. Może to jednak potrwać nawet kilka tygodni.

Jednak może to mieć sens, jeśli dziecko otrzymuje witaminę K. Ta witamina jest ważna dla krzepnięcia krwi. Ta witamina jest bardzo ważna dla krzepnięcia krwi. Podawanie witaminy K ma na celu zapobieganie dalszemu powiększaniu się głowotułowia.

Oczywiście przebieg choroby powinien być regularnie kontrolowany przez pediatrę. W przypadku jej pogorszenia, terapia może być niezbędna. Należy jednak unikać nakłuwania, ponieważ może to spowodować zakażenie tego miejsca i doprowadzić do powstania zagrażającego życiu ropnia. Ponadto operacja u dziecka jest konieczna tylko wtedy, gdy doszło również do pęknięcia czaszki.

Osteopatia jest alternatywną metodą leczenia, która może być stosowana w przypadku cephalhaematoma. Celem jest jednak leczenie późnych skutków. Unikanie określonej pozycji przez tygodnie może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia, które można skorygować za pomocą osteopatii.

Rada: Dobra pielęgnacja krwiaka może pozytywnie wpłynąć na jego przebieg. Odpowiednie są specjalne maści lub chłodne okłady.

5 Dalsze lektury na temat rozwoju dziecka

Exit mobile version