Site icon I-love-you.pl

Celiakia u dzieci: Przyczyny i leczenie nietolerancji glutenu

zoeliakie bei kindern
Co to jest celiakia?

Celiakia to nietolerancja na białko zbożowe – gluten. Jeśli dostanie się ono do jelita, wywołuje stan zapalny błony śluzowej jelita. Prowadzi to do takich objawów jak ból brzucha, wzdęcia i biegunka.

Jak diagnozuje się celiakię u dzieci?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na nietolerancję glutenu, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Poprzez badanie krwi i biopsję lekarz może stwierdzić, czy jest to celiakia.

Czy celiakię można leczyć u dzieci?

Nie ma specjalnych terapii lub leków, które mogą być stosowane w przypadku celiakii. Jedynym sposobem, aby uzyskać objawy pod kontrolą jest unikanie żywności zawierającej gluten przez całe życie.

Większość dzieci przynosi ze sobą do przedszkola i szkoły swoje ulubione polewy. Jeśli jednak dzieci nagle muszą zmagać się z bólami brzucha, wzdęciami i biegunką, przyczyną może być nietolerancja glutenu.

W przypadku nietolerancji glutenu, znanej również jako celiakia, błona śluzowa jelita ulega zapaleniu, gdy ma kontakt z glutenem. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać nietolerancję u dziecka, jak się ją diagnozuje i jakie są możliwe opcje leczenia.

[button]ads[/button]

1. celiakia to nietolerancja na gluten.

Alergia lub choroba autoimmunologiczna

Eksperci wciąż nie są zgodni co do tego, czy celiakia to alergia czy jakaś choroba autoimmunologiczna. Według obecnej wiedzy jest to prawdopodobnie postać mieszana. Należy jednak unikać określenia alergia na gluten.

Jelito jest narządem trawiennym, a więc odpowiada za transport całego spożytego pokarmu z powrotem do wyjścia. Na poszczególnych odcinkach składniki odżywcze są przekazywane do krwiobiegu. U dorosłego człowieka całe jelito ma średnio około ośmiu metrów długości.

Teraz jednak istnieją również liczne choroby jelit, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Nietolerancja glutenu, zwana również celiakią, jest jedną z najczęstszych chorób nieinfekcyjnych. Prawie 1% dzieci i młodzieży w Niemczech jest dotkniętych celiakią. Jednak liczba niezgłoszonych przypadków jest prawdopodobnie jeszcze większa.

Przewlekła choroba jelita cienkiego może wystąpić w każdym momencie życia. Często jednak zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Gdy tylko błona śluzowa jelita ma kontakt z glutenem, w kosmkach jelitowych rozwija się stan zapalny. Wystarczą nawet najmniejsze ilości.

Gluten to białko zbożowe, znane również jako gluten. Występuje między innymi w pszenicy, życie, orkiszu i jęczmieniu. Z powodu celiakii jelita nie mogą już wchłaniać składników odżywczych z pożywienia, co może prowadzić do niedoboru składników odżywczych.

Podłoże celiakii nie jest jeszcze w pełni poznane. Jest to prawdopodobnie predyspozycja genetyczna, ponieważ krewni są często również dotknięci.

Ten film na YouTube wyjaśnia chorobę celiakia w sposób przyjazny dla dzieci:

https://www.youtube.com/watch?v=crdJdW8zKz8

2. choroba daje o sobie znać poprzez bóle brzucha i biegunkę.

Zapalenie błony śluzowej jelita może prowadzić do silnego bólu brzucha
.

Jak wspomniano powyżej, według najnowszych badań, około 1% ludzi jest dotkniętych tą nietolerancją. Jednak około 80-90% osób dotkniętych tym problemem nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Dzieje się tak dlatego, że pełnoobjawowa celiakia występuje bardzo rzadko. Oznacza to, że niektórzy ludzie mają nietolerancję glutenu, ale nie doświadczają żadnych objawów.

Zdrugiej strony, 10 do 20% pacjentów doświadcza objawów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na ich życie.

Celiakię u dzieci można rozpoznać po następujących objawach:

Jednak nietolerancja glutenu może również powodować objawy, które nie są bezpośrednio związane z chorobą. Należą do nich bóle głowy, zmęczenie, znużenie i depresja.

U dziecka lub malucha nietolerancję często można rozpoznać po zmianie zachowania. Dzieci gorzej śpią, są marudzące, a nawet opóźnione w rozwoju. 3.

Diagnozę stawia się na podstawie biopsji jelita cienkiego.

Ponieważ celiakia u dzieci może prowadzić między innymi do objawów niedoboru, krótkiego wzrostu i zaburzeń krzepnięcia krwi, przy pierwszych objawach należy skonsultować się z pediatrą. Z reguły najpierw przeprowadza się badanie krwi. Oznaczane są przeciwciała, które są typowe dla celiakii.

Jednak dokładną diagnozę lekarz może postawić dopiero po wykonaniu gastroskopii. W znieczuleniu pobiera się tkankę z jelita cienkiego, a następnie bada pod mikroskopem.

Mimo że obecnie istnieje tak wiele możliwości i testów diagnostycznych, u wielu chorych choroba pozostaje niewykryta. W większości przypadków wynika to z braku objawów.

Rada: Nie należy stosować samosprawdzania w domu. Dostarcza on bardzo niewiarygodnych wyników, dlatego konieczne są dalsze badania u lekarza. 4.

4. Dzieci z celiakią muszą przez całe życie unikać pokarmów zawierających gluten

Niestety, nie ma lekarstwa na celiakię, więc osoby nią dotknięte muszą zmagać się z tym schorzeniem do końca życia. Nie ma też specjalnej terapii, która mogłaby zmniejszyć lub wyeliminować objawy.

Oznacza to, że chorzy mogą radzić sobie z nietolerancją jedynie poprzez unikanie produktów zawierających gluten do końca życia. Taka „dieta” może być bardzo wyniszczająca, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Dlatego tym bardziej ważne jest, abyście jako rodzice pokazali swojemu dziecku, że mimo wszystko możliwe jest prowadzenie normalnego życia. Im bardziej intensywnie rodzina pozna składniki różnych produktów spożywczych, tym łatwiej będzie wyeliminować je z codziennego menu.

4.1 Wiele produktów codziennego użytku zawiera gluten

Z menu należy całkowicie wyeliminować pieczywo
.

Dzieci z celiakią powinny całkowicie unikać następujących zbóż i produktów:

Ale gluten może być również obecny w kiełbasach, gotowych produktach, sosach, lodach i smarowidłach. Dlatego kupując żywność zawsze należy patrzeć na składniki. Aby być po bezpiecznej stronie, coraz częściej należy sięgać po produkty, które zawierają logo „bezglutenowe”. Większość supermarketów ma je na specjalnych półkach.

4.2 Istnieje kilka dobrych opcji bezglutenowych

Owoce i warzywa natomiast można jeść bez ograniczeń.

Natomiast następujące produkty spożywcze są naturalnie bezglutenowe:

Nawet jeśli zmiana jest ogromna, a dieta bardzo restrykcyjna, warto unikać produktów zawierających gluten. Wypróżnienia normalizują się po pewnym czasie, a większość cierpiących dzięki zmianie diety całkowicie pozbywa się objawów.

Więcej wskazówek i informacji na temat diety bezglutenowej można znaleźć na stronie Niemieckiego Towarzystwa Celiakii.

5. książki z przepisami bezglutenowymi

Exit mobile version