Site icon I-love-you.pl

Biegunka u niemowląt: co robić i skąd się bierze

Woher kommt Durchfall bei Babys
  • Biegunka może szybko stać się niebezpieczna u niemowląt, jeśli równowaga płynów jest poważnie naruszona.
  • Zwłaszcza u dzieci karmionych piersią stolec może być bardzo płynny bez zagrożenia dla zdrowia.
  • W przypadku pojawienia się krwi w stolcu lub/i silnego odwodnienia, niemowlęta powinny być natychmiast obserwowane przez lekarza.

Niemowlęta to małe, delikatne istoty, dlatego rodzice chcą robić wszystko jak należy. Jeśli potem maluchy niespodziewanie dostają biegunki, matki i ojcowie są zdenerwowani.
Dowiedz się tutaj, jakie przyczyny może mieć biegunka bez innych objawów lub biegunka z objawami towarzyszącymi. Otrzymasz również przegląd sprawdzonych domowych środków zaradczych oraz informacje, kiedy wizyta u lekarza jest nieunikniona.

1. jak wygląda biegunka u dziecka?

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka nie ma jeszcze w menu pokarmów stałych. Dlatego stolec dziecka jest zazwyczaj bardziej płynny niż u starszych dzieci. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych piersią, które mają rzadkie stolce. Dzieci karmione butelką mogą mieć już nieco twardsze stolce. Rozpoznanie „prawdziwej” biegunki u niemowląt nie jest takie proste.

Infekcje często prowadzą do biegunki u niemowląt.

Zasadą jest, że o biegunce mówi się, gdy dziecko wypróżnia się co najmniej pięć razy dziennie.
Teraz często pojawiają się inne oznaki rozwijającego się braku płynów.

Do najczęstszych należą:

Uwaga: Jeśli dziecko jest już w tak złym stanie, że nie może lub nie chce pić, musi otrzymać pomoc lekarską.

Biegunka u niemowląt może być oznaką infekcji.

Biegunka u niemowląt, podobnie jak u dorosłych, to znak, że organizm z czymś walczy. Mogą to być całkiem nieproblematyczne procesy w rosnącym organizmie, ale także poważne infekcje.
Aby znaleźć przyczynę biegunki, rodzice powinni obserwować swoje dziecko i szukać innych objawów.

2.1 Ostra biegunka

Jeśli u niemowląt karmionych piersią występuje biegunka, należy kontynuować karmienie piersią.

Ostra biegunka pojawia się nagle i równie szybko znika. Zwykle jest spowodowana infekcjami wywołanymi przez bakterie lub wirusy. Szczególnie częste są zakażenia norowirusami i rotawirusami. Tutaj oprócz biegunki pojawiają się inne objawy, takie jak gorączka i wymioty.

Infekcje ucha i klasyczne przeziębienie również mogą być czynnikiem wyzwalającym. Może się zdarzyć, że właściwa choroba, taka jak infekcja, nie jest nawet rozpoznawalna, a jedynie „wybucha” biegunka.

2.2 Biegunka przewlekła

Jeśli biegunka występuje wielokrotnie przez długi okres czasu, jest to biegunka przewlekła. Przyczyną jest zazwyczaj równie przewlekła choroba.

W zasadzie pojawienie się płynnego stolca może już wiele powiedzieć o przyczynach biegunki.

Konsystencja/kolor Przyczyna
Śluz Niemowlęta, które dużo się ślinią, mogą mieć w swoim stolcu śluz. Jest to ślina, która została połknięta przez dziecko. Należy zwrócić uwagę na inne objawy, które również mogą wskazywać na alergię lub infekcję.
Krew w stolcu Krwawe stolce mogą być spowodowane zespołem jelita drażliwego. Może również wskazywać na infekcję bakteryjną.
Bladożółta/żółta kwaśna Żółto kwaśna lub bladożółta biegunka może być oznaką infekcji. Jednak u niemowląt karmionych piersią może być też po prostu reakcją na określony pokarm przyjmowany przez matkę. Antybiotyki podawane dziecku mogą również powodować silny zapach i zmianę stolca.
Żółty, wodnisty Stolce niemowląt karmionych piersią są żółte do jasnozielonych i mogą być bardzo wodniste.
Zielony pienisty Takie stolce zwykle wskazują, że dziecko karmione piersią zbyt krótko pije przy jednej piersi i dostaje tylko bardziej płynne, niskotłuszczowe mleko.
Zielonkawe Po urodzeniu pierwszy stolec, czyli smółka dziecka, jest prawie czarny. W ciągu kilku następnych dni, w wyniku rozpoczęcia trawienia mleka, pojawiają się ciemnozielone stolce, które powoli stają się jaśniejsze. Jeśli dziecko jest już starsze, podawanie preparatów zawierających żelazo może prowadzić do ciemnozielonych, prawie czarnych stolców.
Biegunka u niemowląt może być skutkiem ubocznym szczepienia

U niemowląt wzrost i zmiany w pracy jelit spowodowane przejściem na pokarmy stałe znajdują odzwierciedlenie w dużym zróżnicowaniu kształtu, zapachu i koloru stolców. Przy braku innych objawów, takich jak krew w stolcu, rodzice mogą nadal obserwować dziecko i czekać na czas trwania biegunki.

3 Mit ząbkowania: Kiedy infekcje zbiegają się z pierwszymi zębami

Wielu rodziców zna biegunkę jako efekt uboczny ząbkowania. Stolec podczas wyrzynania się zęba jest szczególnie kwaśny i żółty, a niektóre dzieci mają też gorączkę.

Gdy niemowlęta ząbkują, infekcje mogą jednocześnie prowadzić do biegunki,
.

Ale czy istnieje związek między ząbkowaniem a biegunką? Lekarze mówią: nie. Jest to raczej korelacja, czyli przypadkowe dopasowanie.

Bardzo często zdarza się, że niemowlęta dostają pierwszy ząbek, gdy są również wprowadzane do pokarmów uzupełniających i odstawiane od piersi. Dzieje się to około szóstego miesiąca życia. W tym czasie dzieci tracą ochronę gniazda i po raz pierwszy stykają się z wirusami i bakteriami.
Wypadaniepierwszych zębów zbiega się z pierwszą infekcją, więc wydaje się, że istnieje związek przyczynowy.

Biegunka może być skutkiem ubocznym po szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce. W tym przypadku biegunka szybko ustępuje.

4. leczenie biegunki: picie i obserwacja

Żywność zaradcza

Pokarmy naprawcze dla niemowląt to specjalne mieszanki kaszek, które mają działanie ujędrniające stolec i zawierają składniki odżywcze, które pomagają dziecku w leczeniu.

Przyczyny biegunki u niemowląt mogą być różnorodne. Nie zawsze konieczne jest udanie się do lekarza. W pierwszych godzinach rodzice powinni obserwować swoje dziecko i zwracać uwagę na częstotliwość występowania biegunki oraz inne objawy.
Ponadto rodzice mogą podjąć kilka działań, aby zatrzymać biegunkę. To, kiedy rodzice powinni zabrać dziecko do lekarza, zależy w szczególności od ogólnego stanu dziecka oraz od tego, czy dziecko ma gorączkę.

3.1 Leczenie biegunki u dzieci karmionych piersią i butelką

Jeśli dziecko karmione piersią dostanie biegunki, matki powinny zawsze kontynuować karmienie piersią. Pomoże to w utrzymaniu równowagi płynów.

U dzieci karmionych butelką biegunkę można rozpoznać szybciej. Stolec, który zwykle jest raczej stały, teraz jest płynny. Dziecko powinno być nadal karmione butelką. W przypadku nietolerancji pokarmu mlecznego można również omówić z lekarzem prowadzącym specjalny pokarm płynny.

3.2 Postępowanie w przypadku biegunki u dzieci karmionych uzupełniająco

Między 6 a 10 miesiącem życia większość dzieci jest już karmiona pokarmami uzupełniającymi. Ułatwia to podawanie dziecku pokarmu, który pomaga przy biegunce. Można już podawać pokarm naprawczy, który jest dostępny w każdej aptece.
Domowe sposoby obejmują tutaj przede wszystkim specjalny pokarm.
Można ją podawać dzieciom, aby po fazie ostrej biegunki jadły jako lekki pokarm:

Rada: W przypadku wystąpienia biegunki należy unikać tłustych pokarmów mlecznych, takich jak kaszka mleczna.

Suchar jest uważany za domowy środek na biegunkę.

Dzieci już od 1 roku życia również mogą skubać suchary. Leki zazwyczaj nie są konieczne. Jeśli dzieci są mocno odwodnione, można wypić roztwór elektrolitów z apteki.
Do środków homeopatycznych należą globulki. Podawanie globulek można omówić z położną lub pediatrą.

Exit mobile version