Site icon I-love-you.pl

Zazdrość wśród rodzeństwa: jak uniknąć kłótni między twoimi dziećmi

eifersucht bei kindern.
Czy kłótnie są złe dla relacji między rodzeństwem?

Konflikty wśród dzieci są zupełnie normalne i wręcz trenują interakcje społeczne. Szczególnie wśród rodzeństwa kłótnie nie zawsze muszą oznaczać, że dzieci się nie kochają.

Dlaczego zdrowa miłość do rodzeństwa jest tak ważna?

Miłość między rodzeństwem jest niezbędna, ponieważ kształtuje osobowość dziecka w takim samym stopniu jak rywalizacja i kłótnie między rodzeństwem.

Co rodzice powinni brać pod uwagę w wychowaniu?

W wychowaniu szczególnie ważne jest, aby Twoje zachowanie rodzicielskie było jak najbardziej stałe. Nie powinieneś reagować arbitralnie, gdy dziecko zrobiło coś dobrze lub źle. Musi ono nauczyć się, kiedy pochwała lub nagana są właściwe.

Któż nie zna takiej sytuacji: dziecko zaczyna bawić się pewną zabawką, a rodzeństwo – które do tej pory było całkowicie zadowolone – od tego momentu nie chce niczego innego, tylko właśnie tej zabawki. W tym artykule dowiesz się, co wtym momencie dzieje się w głowie dziecka i jak mama i tata powinni reagować na nowe wyzwania.

[button]Przewodnik po wychowaniu rodzeństwa[/button]

1. zazdrość u dzieci często ma związek z subiektywnym deficytem uwagi

Patologiczne zachowania rzadko występują w przypadku zazdrości u dzieci

Ciąża i narodziny drugiego dziecka oznaczają nowe wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale także dla pierwszego dziecka. Nawet jeśli oczekiwanie na nowe rodzeństwo zwykle przeważa, rywalizacja lub zazdrość może nadal występować. Patologiczna zazdrość jest raczej rzadka. Terapie nie są również zlecane zbyt często.

Konflikty wśród dzieci są całkowicie normalne i nawet trenują interakcje społeczne. Szczególnie wśród rodzeństwa kłótnie nie zawsze muszą oznaczać, że dzieci się nie kochają. Jednak poczucie bycia pokrzywdzonym w porównaniu z rodzeństwem może szybko sprawić, że dzieci będą zazdrosne, co z kolei prowadzi do dalszych tarć.

Zwłaszcza gdy dzieci są tej samej płci, a różnica wieku jest mniejsza niż trzy lata, kłótnie między rodzeństwem są niemal zaprogramowane z powodu rywalizacji. Często kłótnia jest nawet celowo prowokowana, aby sprawdzić, kogo mama i tata bardziej popierają. Nieodpowiednie zachowania, takie jak bicie się czy kradzież wzajemnych zabawek, mogą być rozumiane jako domaganie się uwagi. W większości przypadków zachowanie to nie wynika z negatywnych uczuć wobec brata lub siostry.

Dzieci zawsze chcą być w centrum uwagi rodziców i są zazdrosne o swoje rodzeństwo, kiedy to ono otrzymuje uwagę od mamy lub taty. W zasadzie można powiedzieć, że normalnym zjawiskiem jest rywalizacja rodzeństwa o uwagę rodziców. Aby uniknąć tego zachowania w jak największym stopniu i uratować relacje między rodzeństwem, rodzice muszą aktywnie wzmacniać miłość rodzeństwa i pewność siebie poszczególnych dzieci.

Uwaga: W przypadku tzw. dzieci średnich, urodzonych między pierworodnym a pisklęciem, ryzyko zazdrości jest szczególnie wysokie. Należy regularnie przypominać sobie o tym fakcie i upewnić się, że również „dziecku pomiędzy” poświęca się wystarczająco dużo uwagi.

Unikanie kłótni między rodzeństwem i wzmacnianie miłości rodzicielskiej

Kłótnie między rodzeństwem są całkowicie normalne. Z reguły im mniejsza różnica wieku, tym większe ryzyko kłótni.

Miłość między rodzeństwem jest niezbędna, ponieważ kształtuje osobowość Twoich dzieci tak samo jak rywalizacja i kłótnie wśród rodzeństwa. Potomstwo rywalizuje o miejsce w hierarchii rodzinnej, zazdrośnie obserwując pozycję swojego rodzeństwa i to, ile uwagi rodziców otrzymują.

Niestety, dobrych relacji między rodzeństwem nie można brać za pewnik. Dochodzi do tego poprzez przywiązanie i wspólne doświadczenia. Relacje między dziećmi można wspierać jedynie poprzez aktywne umożliwienie im wspólnego życia.

Aby nie dopuścić do rozwoju zazdrości, ważne jest, abyście jako rodzice poświęcili czas wszystkim dzieciom. Na przykład podczas drzemki małych dzieci można wykorzystać ten czas na zabawę ze starszymi lub odrabianie lekcji.

3. Nie porównujcie swoich dzieci ze sobą

Jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę jako rodzic, aby „uratować” relacje między swoimi dziećmi:

Wzmocnij pewność siebie u swoich dzieci

Pewność siebie Twojego dziecka jest szczególnie ważna dla interakcji społecznych. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo pewne siebie, zazdrość i częste kłótnie są znacznie mniej prawdopodobne.

W tej dziedzinie rodzice są szczególnie powołani. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, kiedy zrobiło coś dobrze. Pochwały, a także nagany są niezbędne do budowania zdrowej pewności siebie. Więcej informacji o tym, jak wzmocnić wiarę w siebie u dziecka znajdziesz tutaj.

Wskazówka: Szczególnie ważne w wychowaniu jest to, aby Twoje zachowanie rodzicielskie było jak najbardziej stałe. Nie należy reagować arbitralnie, gdy dziecko zrobiło coś dobrze lub źle. W przeciwnym razie pozbawiasz dziecko możliwości nauczenia się oceny, kiedy pochwała lub nagana są właściwe.

Regularnie zadawaj sobie pytania

To nie jest naturalne, że rodzeństwo dobrze się dogaduje. Zachęcaj do miłości rodzeństwa poprzez wspólne działania.

Aby w miarę możliwości uniknąć zazdrościwśród rodzeństwa lub kłótnimiędzy rodzeństwem i ich konsekwencji, rodzice powinni zinternalizować wymienione już punkty, a także obserwować siebie: Czy dziecko ma ewentualnie uzasadniony powód do zazdrości? Może rodzice byli ostatnio bardzo zestresowani lub problemy starszych dzieci wymagały wiele uwagi, co mogło spowodować, że najmłodszemu z nich trochę brakowało.

Mama i tata powinni regularnie zadawać sobie pytanie, kiedy ostatnio poświęcili swoim dzieciom całą swoją uwagę. Dotyczy to również późniejszego okresu dojrzewania. Obszerny artykuł na temat preferencyjnego traktowania dzieci znajdziesz tutaj.

Istnieje również wiele książek na temat zazdrości, które można przeczytać. Temat jest po prostu zbyt obszerny, aby w tym artykule wystarczająco omówić wszystkie aspekty. Na przykład nawet w homeopatii można znaleźć pewne sugestie, jak radzić sobie z dziecięcą zazdrością. Ale musisz sam zdecydować, czy jest to opcja dla Ciebie.

5. poradnik dotyczący wychowywania rodzeństwa

No products found.

Exit mobile version