Site icon I-love-you.pl

Zachowania eksploracyjne dzieci: Wpływ słabego przywiązania rodzic-dziecko

Explorationsverhalten
Jak kontrastują ze sobą zachowania eksploracyjne i zachowania związane z przywiązaniem?

Zachowanie eksploracyjne i zachowanie przywiązania przeciwstawiają się sobie, tzn. nie mogą występować jednocześnie.

Jak powstają zakłócenia w tej relacji?

Jeśli dziecko cierpi z powodu niepewnego ambiwalentnego przywiązania, często prowadzi to do silnej nierównowagi między zachowaniami eksploracyjnymi a zachowaniami przywiązaniowymi.

Jakie są rodzaje przywiązania i jaki wpływ mają one na zachowania eksploracyjne?

Zasadniczo rozróżnia się cztery typy przywiązania. Typ przywiązania ma różny wpływ na zachowania eksploracyjne.

[button]Polecany poradnik dotyczący wzmacniania więzi rodzic-dziecko[/button].

Dzieci potrzebują bezpieczeństwa i pewności, aby zachowania eksploracyjne były możliwe. Ale dlaczego tak właściwie jest? I co ma wspólnego przywiązanie dzieci do rodziców z zachowaniami eksploracyjnymi?

W naszym artykule zajmujemy się znaczeniem zachowań eksploracyjnych i pokazujemy, w jakim stopniu niepewne przywiązanie może negatywnie wpływać na rozwój.

1) sklasyfikować zachowania eksploracyjne dzieci

Chęć eksploracji wzrasta wraz z wiekiem.

Wielu rodziców jest dumnych, gdy ich dziecko nie płacze po wyjściu z sali w przedszkolu. Zachowanie ciekawości jest tak duże, że stosunek do matki czy ojca wydaje się nie mieć znaczenia, przynajmniej w tym momencie.

W rzeczywistości teoria przywiązania według Johna Bowlby’ego rozróżnia u podstaw dwa przeciwstawne zachowania w kontekście rozwoju dziecka. Zachowanie eksploracyjne z jednej strony kontrastuje z zachowaniem przywiązania z drugiej.

Z reguły dzieci zaczynają chcieć samodzielnie odkrywać swoje środowisko w wieku około dwóch lat. Jeśli istnieje dobra więź między ojcem lub matką a dzieckiem, dziecko zawsze najpierw sprawdza z rodzicami, czy ewentualne odkrycia są bezpieczne.

Jednak silna więź z dzieckiem może również oznaczać, że zachowania eksploracyjne są nieco bardziej ograniczone, przynajmniej na początku, a dzieci potrzebują bliskości rodziców przez dłuższy czas.

W przeciwieństwie jednak do tego słabe lub zdezorganizowane przywiązanie może również prowadzić do szczególnej zależności dziecka. W związku z tym zachowania eksploracyjne są często mocno ograniczone, ponieważ dzieci zawsze kierują się lękiem przed opuszczeniem.

2 Znaczenie bezpiecznego przywiązania w odniesieniu do zachowań eksploracyjnych

Pierwszeństwo zachowań związanych z przywiązaniem:

W zasadzie na początku dzieci zawsze szukają swojego opiekuna. Zachowania eksploracyjne mogą pojawić się dopiero w momencie, gdy więź została wzmocniona.

Dla zdrowego rozwoju dziecka konieczne jest, aby zachowania przywiązania i zachowania eksploracyjne były ze sobą w harmonii.

Dlatego szczególnie ważne jest, aby rodzice rozwinęli pewną wrażliwość na momenty, w których maluch przede wszystkim potrzebuje bliskości i ciepła, a w których na pierwszy plan wysuwa się chęć eksploracji.

Bezpieczne przywiązanie buduje zaufanie i sprawia, że dzieci coraz częściej odczuwają potrzebę bliższego przyjrzenia się swojemu otoczeniu. Około drugiego roku życia ich własne potrzeby stają się coraz ważniejsze.

Szczególnie podczas pierwszych prób eksploracji zachowanie opiekunów decyduje o tym, czy zostaną one uwieńczone sukcesem. Z reguły, gdy dzieci raczkują, chodzą lub rozglądają się w swoim otoczeniu, po chwili oglądają się za siebie, aby upewnić się, że opiekun jest nadal w pobliżu.

Zachęcające spojrzenie jest zazwyczaj wystarczające, aby uwolnić dziecko od ewentualnego stresu i promować zachowania poszukiwawcze.

Wskazówka: Nie lekceważ wpływu na zachowania poszukiwawcze dziecka i zachęcaj je do samodzielności i poszukiwania rzeczy na własną rękę.

3. Rodzaje przywiązania mają wpływ na zachowanie ciekawości u dzieci

W pedagogice wyróżnia się różne typy przywiązania. W szczególności niepewne przywiązanie do najważniejszych figur przywiązania prowadzi do nieadekwatnych zachowań eksploracyjnych u dzieci.
W wielu przypadkach takie przywiązanie powoduje liczne problemy w całym okresie dzieciństwa i dorastania oraz w dorosłym życiu.

Bezpieczne przywiązanie jest kluczowe dla zachowań eksploracyjnych.

Zasadniczo często istnieje podział na cztery różne typy przywiązania:

Jak może wyglądać zderzenie różnych typów przywiązania (z zaburzeniem przywiązania) w dorosłości, można zobaczyć na tym filmie na YouTube:

Więcej informacji, zwłaszcza w odniesieniu do znaczenia nowego opiekuna w przedszkolu, można znaleźć na stronie Dolnosaksońskiego Instytutu Wczesnej Edukacji i Rozwoju w tym miejscu.

4. poradnik dla wzmocnienia więzi rodzic-dziecko

Exit mobile version