Site icon I-love-you.pl

Zachęcanie dziecka: Wspieranie rozwoju niemowląt na wczesnym etapie

baby foerdern
Jak chętnie dzieci się uczą?

Niemowlęta są z natury bardzo ciekawskie, co bardzo ułatwia aktywne zachęcanie. Już teraz zachęcasz swoje dziecko, spędzając z nim dużo czasu i oferując wiele możliwości zatrudnienia i wrażeń.

W jakich dziedzinach można zachęcać niemowlę?

W pierwszym roku życia dziecko uczy się szczególnie szybko. Aby wykorzystać ciekawość i otwartość dziecka, należy już w pierwszych tygodniach zacząć je wspierać. W ten sposób można aktywnie wspierać percepcję wzrokową, umiejętności motoryczne i rozwój języka.

Do jakiego stopnia rodzice mogą przesadzić z zachęcaniem?

Ze względu na liczne oferty niektórzy rodzice mają tendencję do przesadzania z wczesną interwencją i uczestniczą w odpowiednio dużej liczbie kursów. Może to prowadzić do przeciążenia sensorycznego, co z kolei ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Rozwój dziecka postępuje bardzo szybko, zwłaszcza w pierwszym roku życia. O ile pierwszy czas po urodzeniu dziecko spędza głównie na spaniu i jedzeniu, to już w wieku 1 roku życia podejmuje pierwsze próby chodzenia. Ważne jest, aby rodzice aktywnie zachęcali swoje dziecko.

W tym artykule podpowiemy, jak zachęcać dziecko w różnych obszarach. Przedstawiamy przegląd różnych zajęć dla niemowląt i programów wczesnej interwencji. Ponadto wyjaśniamy, jak można przesadzić z wczesną interwencją. [button]Dalsza lektura na temat wczesnej interwencji[/button]

1. dzieci bawią się ucząc

Niemowlęta są naturalnie ciekawskie i chłoną wszystko.

Obracanie się, chwytanie, raczkowanie, chodzenie – dziecko rozwija się od noworodka do malucha w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Ten szybki rozwój wciąż zadziwia nawet doświadczonych rodziców.

Piękne jest to, że dzieci naturalnie chcą się wiele nauczyć i w pewien sposób wymagają tego od swoich rodziców. Nawet niemowlę jest ciekawe i chce poznawać nowy świat. Można to wykorzystać w aktywnej promocji.

Zachęcanie dziecka w jego rozwoju nie jest tak skomplikowane i rozbudowane, jak może się wydawać. Rodzice wspierają swoje dziecko instynktownie, spędzając z nim dużo czasu w codziennym życiu. Dziecko bardzo wyraźnie pokazuje, kiedy jest gotowe. Rodzice muszą tylko nauczyć się rozumieć te sygnały.

Mimo żewszystkie dzieci przechodzą przez te same etapy rozwoju w ciągu swojego życia, zawsze uczą się w swoim indywidualnym tempie. Nie stresuj się więc, jeśli Twoje dziecko jest nieco spóźnione w jakiejś dziedzinie.

2. wczesna interwencja – możesz wspierać swoje dziecko w tych obszarach

To zupełnie naturalne, że większość rodziców chce jak najlepiej wspierać swoje dziecko i tym samym zapewnić mu jak najlepszy start w życiu. Wielu jednak nie jest pewnych, w jakich obszarach i przy pomocy jakich ćwiczeń mogą wspierać swoje dziecko.

Dlatego poniżej chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, jak można wspierać dziecko poprzez zabawę, a tym samym wspomagać je w różnych obszarach rozwoju.

Na tym filmie możesz zobaczyć, jak możesz poprzez zabawę wspierać inteligencję swojego dziecka:

2.1 Trening percepcji wzrokowej

Mimo że oczy dziecka rozwijają się w czasie ciąży, po urodzeniu widzą jeszcze bardzo niewiele. W pierwszych tygodniach życia dzieci rozpoznają jedynie odcienie czerni, bieli i szarości. Dopiero w wieku około dwóch do trzech miesięcy są w stanie rozpoznać odcienie kolorów.

Aby pobudzić rozwój wzrokowy dziecka, możesz przyciągnąć jego uwagę za pomocą grzechotki. Przesuwaj przedmiot od lewej do prawej i z powrotem, aby dziecko nauczyło się podążać za nim wzrokiem. Możesz również zaoferować dziecku bodźce wizualne za pomocą kolorowego telefonu.

Tylko dzięki rozwojowi percepcji wzrokowej dzieci są w stanie świadomie uśmiechać się do ludzi lub sięgać po przedmioty. Dlatego rozwój w tym obszarze stanowi ważny kamień milowy.

Należy jednak pamiętać, że na początku niemowlęta widzą ostro tylko w odległości około 30 centymetrów. Dlatego przynoś zabawki i przytulanki jak najbliżej dziecka.

2.2 Wspieranie umiejętności motorycznych niemowląt

Zabawa klockami może bardzo poprawić zdolności motoryczne.

Już noworodki mają naturalną potrzebę ruchu, której dają upust w zależności od swoich możliwości. Na początku kopią i wykonują ruchy wiosłowania rękami. Aby zachęcić dziecko, możesz pozwolić mu kopać jak najczęściej na przewijaku lub kocyku do raczkowania.

Po pierwszych próbach siedzenia w wieku około sześciu miesięcy, chęć zwiększenia zakresu ruchu staje się coraz większa. W wieku około dziesięciu miesięcy większość dzieci zaczyna raczkować, przechodząc najpierw do pozycji czworaczej. Motywuj dziecko do dalszych ruchów, np. tocząc po podłodze materiałowe kulki lub chowając zabawki.

Kiedy dziecko potrafi już prawidłowo chodzić, możesz również wykazać się kreatywnością i zbudować w domu tory przeszkód. Zablokuj drogę np. poduszkami, kocami lub pustymi kartonami.

Aktywność dziecka rozwija jednocześnie zdolności motoryczne. Oprócz rozwoju umiejętności motorycznych brutto, rozwijają się również drobne umiejętności motoryczne. Dzieci uczą się sięgać po przedmioty, przynosić je do ust i wykonywać chwyt pęsetowy.

Wskazówka: Istnieją specjalne zabawki do nauki motoryki, za pomocą których można pozytywnie wpłynąć na rozwój. Ponadto łuki do zabawy i proste zabawy palcami są odpowiednie do rozwijania umiejętności motorycznych.

2.3 Wskazówki dotyczące rozwoju językowego

Dziecko uczy się języka tym lepiej i szybciej, im częściej do niego mówisz.

Do trzeciego miesiąca życia niemowlę potrafi komunikować swoje potrzeby jedynie płaczem i krzykiem. W wieku sześciu miesięcy zaczyna gaworzyć i próbować różnych tonów. Około pierwszych urodzin dziecko zaczyna wreszcie tworzyć swoje pierwsze słowa z sylab i dźwięków.

Możesz zachęcać swoje dziecko do nauki języka poprzez

Imwięcej słów dziecko słyszy, tym lepiej może rozwijać się jego mózg. Poprzez różne badania naukowcy odkryli jednak ostatnio, że nie tylko liczba słów, ale także częstotliwość wymiany słów odgrywa dużą rolę. W związku z tym język może być przetwarzany znacznie lepiej w interaktywnych wymianach.

3. Nie przesadzaj z wczesną nauką – kiedy przemęczyć dziecko

Zbyt wiele stymulacji jest szkodliwe dla mózgu
Naukowcy z Uniwersytetu Yale w badaniu na myszkach dziecięcych stwierdzili, że nadmierna stymulacja poznawcza może mieć negatywny wpływ na mózg dziecka. Przeciążenie bodźcami może zmienić wydajność w dłuższej perspektywie. Zdaniem naukowców, wyniki tego badania można przenieść także na ludzi.

Pływanie dla niemowląt, kursy PEKiP czy DeLFI – obecnie istnieje wiele różnych kursów dla niemowląt w zakresie wczesnego rozwoju. W ich trakcie rodzice spotykają się co tydzień ze swoimi dziećmi, aby wspierać zmysły, umiejętności motoryczne i rozwój języka.

Uczestnictwo w takich kursach może być bardzo przydatne w promowaniu rozwoju dziecka. Ponadto nawiązuje się kontakt z innymi rodzicami, dzięki czemu można wymieniać się pomysłami. Kolejną zaletą jest to, że spędzasz intensywny czas ze swoim dzieckiem i w ten sposób wzmacniasz więź między wami.

Jednak rodzice mogą też przesadzić ze wsparciem. Tymczasem panuje prawdziwy szał na wczesną interwencję, co u niektórych dzieci może prowadzić do przeciążenia sensorycznego. Dlatego tydzień w żadnym wypadku nie powinien być wypełniony wszelkiego rodzaju zajęciami dla niemowląt. Dwa zajęcia dla niemowląt to zdrowy środek.

Uwaga: zbyt wiele zajęć może być bardzo stresujące dla dziecka. Musi być wystarczająco dużo wolnego czasu, aby dziecko mogło przetworzyć to, co przeżyło.

4 Dalsze lektury dla nowych rodziców

Exit mobile version