Site icon I-love-you.pl

Tantry u dzieci: Wskazówki, jak radzić sobie z tantrami

Wutausbrüche-bei-Kindern-Ratgeber
W jakim wieku tantry pojawiają się częściej?

Tantry u dzieci występują głównie w tzw. fazie defiansu, czyli w wieku od około dwóch do czterech, pięciu lat.

Jak należy radzić sobie z napadami złości?

Skutki napadów złości można zmniejszyć, podejmując konsekwentne działania i zadając konkretne pytania.

Czy można uniknąć napadów złości?

Dziecięce napady złości są często skierowane przeciwko małym rzeczom. Mimo to należy traktować uczucia dziecka poważnie i otwarcie rozmawiać o tym, dlaczego dziecko reaguje tak emocjonalnie.

Tantry u dzieci są czymś zupełnie normalnym. Nie martw się, nie masz szczególnie agresywnego dziecka tylko dlatego, że od czasu do czasu rzuca tantrę. Jednak każde dziecko prędzej czy później musi nauczyć się radzić sobie z silnymi uczuciami.

Jakie są jednak przyczyny powstawania tantr u dzieci? Jakie są możliwości prawidłowej reakcji w danej sytuacji?

W naszym artykule docieramy do sedna przyczyn tantr u dzieci i wyjaśniamy, w jakim stopniu można wpływać na zachowanie dzieci w ramach wychowania.

[button]Polecane poradniki dotyczące radzenia sobie z fazą defetystyczną[/button]

1. złość w fazie defiance wymaga wytrwałości

Tantry u dzieci objawiają się w różny sposób.

U większości dzieci faza defetystyczna występuje między drugim a piątym rokiem życia. W przypadku dzieci dwuletnich, sytuacja zwykle eskaluje w ułamku sekundy. W jednej chwili wszystko jest w porządku, w następnej sekundzie świat wywraca się do góry nogami.

Dla małych dzieci silne uczucia, takie jak złość, są czymś nowym, z czym muszą się najpierw pogodzić. Są one niemalże przytłoczone własnymi uczuciami i mają niewielką kontrolę nad nimi.
Potrzeba wiele taktu i przede wszystkim cierpliwości, aby móc opanować takie nagłe wybuchy złości u dzieci.

Własna wola dziecka staje się z wiekiem silniejsza, co nieuchronnie wymaga prób jej dochodzenia. Napad złości u dziecka jest zazwyczaj zupełnie nieuzasadniony i rzadko zrozumiały dla rodziców.
Czasami jest to lizak przy kasie w supermarkecie, którego mama lub tata po prostu nie chcą kupić. Ale może to być także życzenie szklanki dla dorosłych, nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze prawidłowo jej trzymać.

Często wyzwalacze rzekomo niekontrolowanych tantr są jeszcze mniejsze, więc potrzeba sporej dawki relaksu, by je zaakceptować i nie angażować się w nie.

Rada: W wieku około 5 lat u większości dzieci kończy się faza defensywna i życie staje się znowu bardziej spokojne. Warunkiem w tym czasie jest jednak konsekwentne działanie według własnych wytycznych.

Tantry u małych dzieci są częścią ich rozwoju.

Chociaż częste tantry u dzieci mogą być bardzo stresujące dla całej rodziny, to takie zachowanie dzieci nie ma złego podłoża. Celem podczas fazy defiance jest po prostu uzyskanie własnego zdania. W tym procesie 2-3-letnie dzieci wpadają na wiele różnych pomysłów, jak rozzłościć rodziców.

Spróbuj zachować spokój

Dziecięca napaść w żadnym wypadku nie oznacza, że Twoje dziecko faktycznie w Ciebie wątpi. Wyjaśnij to sobie od samego początku. W ten sposób będziesz w znacznie lepszej pozycji, aby zignorować obelgi lub objąć dziecko po napadzie złości.

Oczywiście nie musisz znosić wszystkich zachowań, ale powinnaś umieć pokazać dziecku, że je rozumiesz.
Traktuj poważnie troski, lęki i napady złości, nawet jeśli dla ciebie są to tylko drobiazgi.
W trakcie dzieciństwa i młodości sam również musiałeś nauczyć się, jak radzić sobie w mniej lub bardziej trudnych sytuacjach. Z perspektywy czasu okazuje się, że wiele rzeczy, którymi się nadmiernie przejmowaliśmy we wcześniejszych czasach, to nic takiego.

Sposób radzenia sobie ze stresem i złością jest częścią rozwoju społecznego. Na szczęście napady złości trwają zwykle nie dłużej niż kilka minut, a po nich świat znów jest dla dzieci w porządku.

3. Jak radzić sobie z napięciem – jak prawidłowo reagować

Niektóre dzieci są znacznie bardziej podatne na tantry niż inne. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zmniejszyć liczbę tantr i utrzymać ich intensywność na jak najniższym poziomie.

Pozostań sprawiedliwy, ale nie zmieniaj swojego punktu widzenia

Bycie konsekwentnym pomaga dzieciom jak najszybciej przyzwyczaić się do jasnych zasad. Rodzice, którzy ulegają powtarzającym się pytaniom lub krzykom, nawet jeśli wcześniej ich odpowiedź brzmiała ” nie „, czynią siebie niegodnymi zaufania. Każde dziecko pamięta taką sytuację i w przyszłości użyje właśnie takich środków, aby wyegzekwować swoją wolę.

Dzieci zawsze chcą testować granice. Jeśli jednak ustalicie stałe zasady, których każdy członek rodziny musi przestrzegać, bardzo szybko przekonacie się, że przekraczanie granic staje się coraz rzadsze.
Jasno uregulowana rutyna dnia sprawia, że dziecko może się do niej przyzwyczaić. Jeśli ustalona pora snu jest uzgodniona według pewnego rytuału, z czasem wyeliminowane zostaną irytujące dyskusje na temat zostawania do późna.

Jeśli mimo to tantra się pojawia, są dwa sposoby radzenia sobie z nią. Jednym ze sposobów jest odwrócenie uwagi. Działa to jednak tylko na samym początku eskalacji zagrożenia i zwykle raczej w przypadku mniejszych dzieci.

Inną opcją jest zapewnienie dzieciom kanału dla ich złości. Daj dziecku piłkę do rzucania o ścianę, bębenek do dzikiego walenia w niego lub możliwość biegania po ogrodzie.
Dzięki tym środkom można znacznie skrócić tantrę u dzieci, a one same są mniej skłonne do bezpośredniej konfrontacji.

4. Dziecko staje się starsze, a złość pozostaje

Zapobieganie przemocy:

Północno-zachodnie Niemieckie Forum Prewencji oferuje ukierunkowane wsparcie w zakresie rozwoju społeczno-emocjonalnego. Oferta ta skierowana jest zarówno do przedszkoli jak i szkół.

Mimo, że faza przekory kończy się w wieku około 4 do 5 lat, to jednak zachowania agresywne u dzieci występują jeszcze później.
Aktywne słuchanie i intensywne reagowanie na indywidualne potrzeby to sposoby na to, by agresywne dziecko mniej się złościło.

Jeśli jednak dziecko jest agresywne wobec własnej matki lub wobec innych dzieci, należy uważnie obserwować to zachowanie. Kopanie, bicie czy rzucanie przedmiotami to zachowania, których po prostu nie można tolerować.
Często takie intensywne wybuchy gniewu stanowią zagrożenie dla zdrowia własnego dziecka, jak również dla zdrowia innych osób.

Agresja potrzebuje sensownego ujścia

Jeśli takie napady złości występują częściej u dzieci w wieku szkolnym, wskazana może być wizyta u terapeuty dziecięcego. Zwłaszcza ADHD u dzieci to poważny problem, który często jest źle oceniany.

Dzieci z ADHD często są przytłoczone otoczeniem i z tego powodu reagują agresywnie wobec otoczenia. Jednak przy zachowaniu spokoju, opanowania i intensywnej terapii można stosunkowo dobrze leczyć wybuchy złości u dzieci.

Oto kilka zachowań, które mogą wskazywać, że dziecko ma ADHD:

Więcej informacji o ADHD u dzieci znajdziesz w tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=7Q5MtsvZtO0

5. poradnik dotyczący radzenia sobie z fazą defiantu

Exit mobile version