Site icon I-love-you.pl

Relacja matka-syn: Wzmocnij związek dzięki tym wskazówkom

Mutter hält Sohn in Arm
Czy relacja matka-syn różni się od relacji matka-córka?

Dla każdej matki nowością jest poznanie potrzeb chłopca. Dla chłopców szczególnie aspekt bliskości i bezpieczeństwa jest kluczowy, ponieważ te obszary symbolizują słabość w bardziej zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Jakie są konsekwencje zaburzonej relacji matka-syn?

Jeśli relacja między matką a synem jest zaburzona, ma to konsekwencje dla późniejszego zachowania. Istnieją tu zasadniczo dwie skrajności. Zbyt duża miłość zmienia mężczyzn w „maminsynków”, natomiast zbyt mała może prowadzić do traumatycznych przeżyć.

Jak stworzyć równowagę między miłością a przestrzenią?

Miłość i czułość zawsze stanowią podstawę zdrowej relacji ze sobą. Dzięki temu łatwiej też rozwiązać konflikt matka-syn, który częściej pojawia się w okresie dojrzewania. Nie wiąż jednak syna z Tobą i coraz częściej stwarzaj wolną przestrzeń.

Dobra relacja matka-syn pomaga dzieciom odnaleźć się w późniejszym życiu. Jak jednak możliwe jest wzmocnienie relacji matka-syn? W jakim stopniu zbyt bliska więź jest niebezpieczna i czy wpływa na przyszły rozwój?

W naszym artykule dowiesz się, jaki wpływ na późniejsze życie mogą mieć różne rodzaje relacji matka-syn. Ponadto dajemy wskazówki, jak można przeciwdziałać problemom w relacjach na wczesnym etapie.

[button]Kup książki o relacjach matka-syn online[/button]

1. funkcjonująca relacja matka-syn daje poczucie pewności siebie

Zdrowy związek trwa całe życie

Dla większości matek oczywistym jest, że chcą wzmocnić swoje dziecko, aby później było w stanie samodzielnie iść przez życie i miało stabilny charakter.

W pierwszych latach życia nie ma prawie żadnych różnic między dziewczynkami i chłopcami. Mimo że relacja między matką a synem bywa określana jako bliższa, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy potrzebują dużo czułości.
Zaufanie jest konieczne, aby mogła się rozwinąć intensywna więź.

Zarówno dla matek, jak i dla synów istnieją jednak pewne szczególne cechy. Dla każdej matki czymś nowym jest poznanie potrzeb chłopca w młodym wieku. Oni jednak mają już doświadczenie bycia dziewczynką, więc jest to mniejsza fascynacja.

Z kolei dla chłopców szczególnie ważny jest aspekt bliskości i bezpieczeństwa, gdyż te obszary symbolizują słabość w wciąż dość zdominowanym przez mężczyzn świecie. O ile dziewczynki również mogą płakać przy koleżance, to w przypadku chłopców prawie nigdy się to nie zdarza. Osobą kontaktową w trudnych sytuacjach jest więc często matka.

Uwaga: Nawet jeśli relacja matka-syn jest zwykle nieco bliższa niż relacja matka-córka, nie oznacza to bynajmniej, że tak jest w każdym przypadku.

2. patologiczne relacje kształtują całe życie

Jeśli relacje między matką a synem są zaburzone, ma to ogromny wpływ na późniejsze zachowanie.
W tym momencie można wyróżnić zasadniczo dwie skrajności, które są problematyczne.

2.1 Zbyt wiele miłości zmienia mężczyzn w maminsynków

Mężczyźni żyją dłużej w domu:

Dla młodych mężczyzn mieszkanie z rodzicami wydaje się być stosunkowo wygodne. Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, zaskakująco dużo, bo aż 12 % mężczyzn w wieku 30 lat, mieszka jeszcze z rodzicami, podczas gdy kobiet jest tylko 5 %.

Trzeba przyznać, że to zdanie jest nieco prowokacyjne. Czy istnieje coś takiego jak zbyt duża miłość? Samo w sobie, w tym miejscu musi paść jednoznaczne „nie”. Zależy jednak od tego, jak to uczucie jest wyrażane.

Jeśli samotna matka bardzo mocno trzyma się syna i w ten sposób zastępuje mu nieistniejące partnerstwo, to chłopcy nie mogą nauczyć się odrywać od matki i później wejść w swój własny związek z kobietą.

Psychologia pokazuje, że matki na ogół mają tendencję do przejmowania większej ilości zadań od swoich synów. Na przykład w okresie dojrzewania tylko nieliczni chłopcy robią samodzielnie pranie, podczas gdy wiele dziewczynek robi to już na wczesnym etapie.

Jednak to właściwie dobrze przemyślane zachowanie sprawia, że chłopcy mniej szybko stają się samodzielni i przez długi czas są zależni od swoich matek.
Im dłużej trwa ta faza, tym bardziej problematyczne staje się odstawienie od matki, które tak czy inaczej jest konieczne.

Spróbuj więc we wczesnym okresie nieco bardziej zaufać swojemu synowi, aby stał się niezależny i nabrał większej pewności siebie.

Uwaga: W najgorszym przypadku ze zbyt bliskiej relacji rozwija się kompleks Edypa.

2.2 Zbyt mało miłości – tak rozwijają się traumatyczne doświadczenia

Brak bliskości utrudnia późniejsze budowanie więzi

Jeśli dzieci otrzymują zbyt mało uwagi i nie mogą zbudować podstawowego zaufania, wpływa to na całe ich późniejsze życie. Raz po raz pojawiają się problemy z zaufaniem w związku partnerskim lub wśród przyjaciół.
Wiele dzieci ma trudności z postrzeganiem życia w pozytywnym świetle i z otwartym podejściem do ludzi.

Odrzucenie, odrzucenie lub zwykła odmowa bliskości i uczucia traumatyzują dzieci w każdym wieku. W tym momencie prawdą jest, że młodsze dzieci zwykle cierpią bardziej, a wydarzenia stają się trwale zakotwiczone w podświadomości.

Do jakiego stopnia zaburzona jest relacja matka-syn, gdy matka jest narcystyczna, można zobaczyć na tym filmie na YouTube:

Rada: W razie wątpliwości, relacja matka-syn powinna być bliższa. Zawsze jednak staraj się wzmacniać i motywować syna do stania na własnych nogach.

Relacja matka-syn – cienka granica między intymnością a odpuszczaniem

Relacja z dzieckiem nie jest substytutem partnerstwa.

Ważne jest, aby wzmacniać więź z dzieckiem. Oczywiście dotyczy to w równym stopniu matek i ojców, jak i córek i synów.
Jednak to szczególnie relacja matka-syn pomaga wielu chłopcom odnaleźć siebie i nie dryfować w złym kierunku w młodości.

Ogólnie rzecz biorąc, chłopcy, którzy nie doświadczyli intensywnej relacji z matką, mają tendencję do silnego i, według badań, częściej stają się delikwentami.

Miłość i przywiązanie stanowią zatem zawsze podstawę zdrowej relacji ze sobą. W ten sposób można również szybciej rozwiązać konflikt matka-syn, który pojawia się częściej w okresie dojrzewania.

Nie należy jednak przywiązywać syna do siebie. Kiedy chłopiec coraz bardziej staje się mężczyzną, ważne jest, aby stworzyć dla niego przestrzeń. Jest to szczególnie trudne dla samotnych matek i kobiet, które cierpią na lęk przed separacją i stratą lub depresję.
Jednak dziecko nigdy nie jest substytutem partnera i dlatego nie powinno być obsadzane w tej roli.

Rada: Jeśli czujesz, że relacja matka-syn jest w jakikolwiek sposób problematyczna, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Przyniesie to tylko korzyści obu stronom, nawet jeśli na początku może być trudno przyznać to przed sobą.

4. kup książki o relacjach matka-syn online



Mutter & Sohn
  • Schroeder, Bernd (Author)
Exit mobile version