Site icon I-love-you.pl

Program wychowawczy Triple P: koncepcja, zalety i krytyka

erziehung triple p mutter kind
O co chodzi w Triple P?

Triple P skupia się na doskonałej relacji rodzic – dziecko.

Jak Triple P wygląda w praktyce?

W swej istocie program wychowawczy można rozdzielić na cztery komponenty. Rodzicielstwo jest spokojne, a dziecko jest zaangażowane w rozwiązywanie problemów. Chociaż w pewnych obszarach wymagana jest konsekwencja, pochwała i pozytywna zachęta są traktowane jako ukierunkowane na cel.

Co mówią krytycy?

Triple P nie jest autorytarną formą edukacji w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale jasne i surowe zasady mają cechy autorytarnej formy edukacji.

Program wychowawczyTriple P opiera się na pozytywnym podejściu do rodzicielstwa. Cele leżą w głębokiej więzi między dziećmi i wychowawcami.

Ale do kogo właściwie skierowany jest program i jak przydatna jest ta koncepcja? W naszym artykule przyglądamy się pozytywnym i negatywnym aspektom oraz wyjaśniamy podstawowe zasady metody.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. potrójne P – działanie zapobiegawcze w celu uniknięcia problemów

Rodzice powinni poświęcić czas na budowanie bliskiej więzi z dziećmi.

Metoda Triple P to skrót od Positive Parenting Program. Powstała w latach 80. pod kierunkiem Matta Sandersa na Uniwersytecie w Quensland. Najważniejszym podejściem programu jest takie zaprojektowanie rodzicielstwa, aby późniejsza interwencja nie była konieczna.

Nacisk kładziony jest na bliską więź między rodzicami a dziećmi. Częścią metody jest indywidualne dopasowanie do sytuacji. W zależności od konstelacji rodziny i sytuacji w domu stosuje się różne poziomy interwencji.

Matt Sanders:

Założyciel Triple P jest profesorem psychologii klinicznej. Kieruje również Centrum Wsparcia Rodzicielstwa i Rodziny na Uniwersytecie w Queensland.

Zasadniczo są one podzielone na pięć obszarów. Poszczególne poziomy są odpowiednie dla rodziców, których dzieci mają 16 lat lub mniej. Intensywność jest jednak nastawiona nie tylko na odpowiedni wiek, ale także na problemy behawioralne czy niepełnosprawność. Stosowane są zarówno treningi grupowe, jak i indywidualne. Alternatywnie, masz możliwość uczestniczenia w kursach online. Oczywiście są też książki, które poruszają ten temat.

W poniższym filmie na YouTube można zapoznać się z kilkoma wrażeniami innych osób z programu:

Szczegółowe informacje, a także możliwości rejestracji na poszczególne kursy można znaleźć na stronie internetowej programu. Kliknij tutaj, aby przejść bezpośrednio do strony głównej.

2 Najważniejsze zasady w skrócie

Mów otwarcie o problemach

Rodzice, którzy polegają na Triple P, podążają w jasnym kierunku wychowawczym, aby wpłynąć na rozwój dziecka. Za szczególnie ważne uważają pewne siebie zachowanie i konsekwentne działanie. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą polegać na swoich rodzicach. Aby osiągnąć ten cel, organizowane są specjalne szkolenia dla rodziców, które przekazują odpowiednią wiedzę.

Aby dzieci mogły rozwijać się samodzielnie, powinny istnieć stałe ramy, w których dzieci mogą się swobodnie poruszać zgodnie ze swoimi możliwościami. Stałe zakazy nie są konieczne, o ile rodzice stawiają wyraźne granice i nie zmieniają ciągle swojego postępowania.

Ich rola jako wychowawców polega zasadniczo na pełnym miłości wsparciu i aktywnym zachęcaniu do rozwijania różnych zainteresowań. Zachęcanie może również oznaczać wymaganie. Należy jednak uważać, by nie przemęczać dziecka.

2.1 Zachowaj spokój – zachowaj zimną krew nawet w sytuacjach stresowych.

Staraj się obiektywnie rozwiązywać konflikty.

Co jakiś czas dzieci mają mniejsze lub większe wybuchy złości. Szczególnie w fazie defetystycznej nie zawsze łatwo jest powstrzymać się i samemu nie stracić kontroli. Nawet jeśli jest to trudne, należy starać się nie przenosić złości dziecka na siebie. Złość ta jest raczej wyrazem głębokich emocji, których dziecko nie potrafi jeszcze kontrolować.

Dlatego staraj się przekazać dziecku, że o ile sama emocja jest w porządku, to zachowanie, o którym mowa, już nie. Tylko wtedy, gdy jest się dobrym wzorem do naśladowania i potrafi się powstrzymać, takie podejście może być skuteczne.

Istnieją różne sposoby, aby zmniejszyć złość, nie stając się przy tym destrukcyjnym:

Rada: Jeśli jesteś dosłownie bliski wybuchu, wyjdź na chwilę z pokoju, aby się uspokoić. Poświęć minutę lub dwie tylko dla siebie i skup się na oddychaniu.

2.2 Pozostań konsekwentny – to się opłaca

W trakcie rodzicielstwa zawsze znajdą się sytuacje, w których dziecko będzie próbowało testować Twoje granice i na nowo je definiować. Kiedy już powiesz „nie”, nie zmieniaj zdania. Nieważne, czy dziecko się złości, krzyczy, płacze czy denerwuje – ulegając później, tylko utrudniasz sobie życie.

W przyszłości dziecko będzie dokładnie wiedziało, że „nie” naprawdę oznacza „nie”. Nawet jeśli od czasu do czasu będą ponawiane próby zmiany zdania, jasne i stanowcze „nie” zostanie o wiele lepiej przyjęte. W ten sposób tworzysz moralny kompas, według którego Twoje dzieci mogą się orientować.

2.3 Wspólne rozwiązywanie problemów

Karanie nie jest uważane za zbyt skuteczne w edukacji Triple P. Jeśli dziecko nie przestrzega ustalonych zasad, szuka się rozwiązań. Aktywne słuchanie i konstruktywne informacje zwrotne powinny zapobiegać karaniu. Zachęcaj dziecko do lepszego radzenia sobie z własnymi uczuciami i do zachowania pozytywnego nastawienia. Z czasem dzieci powinny nauczyć się rozwiązywać swoje problemy w sposób jak najbardziej samodzielny.

2.4 Pochwała sprawia, że można więcej

Aby wzmocnić wzajemną więź i jednocześnie dodać dziecku otuchy, należy zawsze starać się zachęcać dziecko w jego zachowaniu. Okażcie swoje uczucia, chwaląc dziecko. W ten sposób zawsze będą pojawiać się mniejsze lub większe uczucia sukcesu.

Jeśli natomiast zachowanie dziecka jest niewłaściwe, należy odnieść się do niego bezpośrednio i wyjaśnić, jakie zachowanie byłoby właściwe. Zawsze jednak staraj się być otwarty i ujmować sprawy w pozytywnych kategoriach.

3. krytyka Triple P

Żadna koncepcja rodzicielska nie jest idealna i dotyczy to również Triple P.

Jak każda koncepcja wychowawcza, Triple P nie jest wolna od krytyki. W porównaniu z innymi podejściami, program ten charakteryzuje się silnymi i jasnymi zasadami. Chociaż swobodny rozwój osobowości jest zasadniczym celem, to w innych metodach dąży się do niego bardziej jasno i wyraźnie.

W zależności od indywidualnego projektu istnieją stosunkowo ścisłe reguły, do których dzieci muszą się stosować. Triple P nie jest więc wychowaniem autorytarnym, ale jest co najmniej autorytatywne.

Oprócz wielu rozmów, aktywnego słuchania i pełnych miłości interakcji w rodzinie istnieją jasne granice i reguły. Wolność i kreatywność są mniej wyeksponowane niż w innych metodach wychowawczych. Według zwolenników metody Triple P dzieci potrzebują określonych ram, aby później odnaleźć się w społeczeństwie.

4. dalsza literatura przedmiotu

Exit mobile version